Nejnovější zprávy: Sdílko je zpátky. Do Poruby míří regionální prodejci, workshopy i kavárna Vražda v Porubě! Třicetiletý muž včera zabil mladou ženu

Společnost

Lékařská knihovna FN Ostrava je v nových prostorách. Nabízí skoro 40 tisíc knih

Prostory, ve kterých sídlila knihovna doposud, budou po rekonstrukci součástí Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FN Ostrava.

Foto: Petra Petlachová

Zdravotníci, ale také studenti středních i vysokých škol, teď najdou veškerou odbornou literaturu v přízemní budově, která sousedí s takzvaným. „Malým internátem".

Projekt nové knihovny, zpracovaný firmou ATELIÉR SIMONA – projekce a inženýrská činnost s.r.o., vznikl v prostorách, které původně využívali zaměstnanci havarijní služby FN Ostrava. „Nejdříve jsme museli vybudovat nové zázemí zaměstnancům údržby, a to v nedaleké budově Investičního skladu. Staveniště jsme zhotoviteli stavby předali 24. 5. 2021 a hotovou stavbu pak převzali o pět měsíců později," přiblížil stavební práce v hodnotě 18 896 200 korun včetně DPH náměstek ředitele pro techniku a provoz Marek Tabašek. Interiérové vybavení nových knihovnických prostor pak stálo včetně DPH 4 416 543 korun.

Lékařská knihovna FN Ostrava je zapojena do projektu CzechElib, který zajišťuje přístup ke klíčovým elektronickým informačním zdrojům pro výzkumnou a vzdělávací sféru v České republice. „Na základě tohoto projektu mají naši zaměstnanci přístup do řady licencovaných fulltextových databází včetně bibliometrické databáze Web of Science," uvedl náměstek ředitele pro vědu a výzkum Petr Vávra.

Lékařská knihovna má v ostravské fakultní nemocnici více než šedesátiletou historii. Aktuálně čítá téměř 40 tisíc knihovních jednotek a nabízí celé spektrum služeb. Návštěvníci knihovny si mohou vypůjčit nejen odbornou literaturu a periodika z vlastního fondu, ale také z jiných knihoven a informačních středisek.

Součástí knihovny jsou i dvě učebny, z nichž jedna je k dispozici Lékařské fakultě Ostravské univerzity. „Nabízíme rovněž rešeršní služby z domácích i zahraničních databází nebo překladatelské služby. Dále například shromažďujeme a v elektronické podobě vedeme evidenci veškeré publikační činnosti našich zaměstnanců a také archivujeme separátní výtisky," doplnila Ludmila Stuchlá, vedoucí Lékařské knihovny FN Ostrava.