Kultura
07/06/2024 Petr Sobol

Legendární festival se vrací. Dolnolhotský buben je po 16 letech zpátky

Foto: se souhlasem Dolnolhotského bubnu

Oblíbený festival se po letech vrací zpátky na scénu. A chystá hodně pestrý a zajímavý program.

Od poloviny 80. let dvacátého století v Dolní Lhotě, malé obci mezi Opavou a Ostravou, do které jezdí tramvaj č. 5 z Ostravy, zněl nejdříve folk a později alternativní rock, punk a reggae na Rockových Dolních Lhotách. Po posledním ročníku tohoto festivalu v roce 1991 nastala pauza vyplněná tvorbou jiných festivalů, až v roce 1998 se Vladislav Koval a Zlata Holušová rozhodli z podnětu Alexandra Lasáka tradici festivalů v Dolní Lhotě obnovit.

Tentokrát šlo o akce založené více na etnické hudbě a world music, s aktivní spoluprací návštěvníků. Tak vznikl dnes už legendární festival Dolnolhotský buben, který v České republice zahájil oblibu world music festivalu s bubenickým základem. Po čtvrtém ročníku v roce 2001 začala být pro Buben Dolní Lhota malá, a proto se festival plynule přetransformoval ve fenomén s názvem Colours of Ostrava a přestěhoval se do Ostravy.

V roce 2005 se Koval po několika letech odmlky rozhodl splnit četná přání bývalých návštěvníků Dolnolhotského bubnu a vrátil festival do Dolní Lhoty. Buben tak ukázal, že neztratil nic ze své atmosféry a že ve velké konkurenci podobných akcí dovede uhájit své místo," uvedl Koval.

Poslední ročník Bubnu se konal v Dolní Lhotě v roce 2008. Buben žil v dalších letech jen ve vzpomínkách. Ovšem Alexandru Lasákovi, duchovnímu otci festivalu, se v roce 2023 podařilo znovu zmobilizovat nadšence a příznivce festivalu a přesvědčit představitele obce Dolní Lhota, a hlavně Kovala, k rozhodnutí pokračovat v mnohaleté historii hudebních akcí.

Buben ve svém obnoveném ročníku, který pořádá Obec Dolní Lhota, přináší vše, na co byli jeho návštěvníci zvyklí a co festival vždy odlišovalo od podobných akcí v regionu. Dramaturgie ročníku 2024 přináší návštěvníkům to nejlepší z regionálních kapel, s přesahem do republikové alternativní scény, a kvalitu ze zahraničí. Zachováno bude samozřejmě aktivní zapojení návštěvníků do dění na festivalu formou četných workshopů a dalších aktivit, což je pro Buben typické, unikátní a jeho návštěvníky očekávané," dodal Koval.

Festival proběhne 31. srpna. Dvě scény nabídnou od 12 hodin všehochuť umělců napříč různými žánry, jako je world music s moravskými kořeny, indie-pop, pop-rock, folk, trochu jazzu a nebo R&B/soul. Kromě ostřílených a etablovaných kapel budou k vidění také výkony mladých začínajících hudebníků z celé republiky.

Na Bubnu zahraje kapela Buty, Kaczi, Caitlin Krisko and The Broadcast, Tomáš Kočko & Orchestr, Jay Delver, Anna Vaverková, Jana Kirschner a řada dalších.

Chystá se i workshopová scéna, kde zkušení umělci zájemce provedou světem hry na bicí nástroje a tvorby zvuků. Pro nejmenší návštěvníky budou nachystány i nejrůznější atrakce a herní prvky. Připravena bude rovněž bohatá gastrozóna a stanové městečko.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama