Sport
31/10/2021 Admin PATRIOT

​Legendární bitvy. Připomeňte si nejslavnější triumfy Baníku nad Spartou

Je to tady. Baník dnes doma přivítá Spartu a ostravští fanoušci věří v úspěch. Na ten totiž už dlouho čekají.

Z posledních osmi ligových zápasů se Spartou Baník šestkrát prohrál. Celá Ostrava však věří, že dnes Baník zabere a svého odvěkého rivala udolá, což už se mu v minulosti několikrát povedlo. Připomeňte si některé slavné zápasy, ve kterých Baník Spartu porazil.

Baník - Sparta 4:1 (1996)

První vzájemný zápas v historii české ligy Baník se Spartou prohrál na Bazalech 1:3. Výhru nevybojoval ani v dalších čtyřech dalších ligových duelech, pak ale přišel březen roku 1996 a v Ostravě se děly věci. Baník doma odehrál parádní zápas a i díky dvěma trefám Tomáše Galáska zvítězil 4:1. Za Baník se trefil ještě Peter Bugár a jeden gól si dali Pražané sami. O čestný úspěch Sparty se v závěru postaral Pavel Nedvěd.

Baník - Sparta 2:0 (1999)

Sparta v sezoně 1999/00 prohrála jen čtyři zápasy. Jednu porážku jí tehdy připravil i Baník, který doma svého rivala přivítal v rámci pětadvacátého kola. Bazaly byly narvané k prasknutí a celá Ostrava si ten den vychutnávala veliký triumf. Domácí vedení trenérem Vernerem Ličkou vyhráli díky brankám Marcela Ličky s Martinem Lukešem 2:0 a sezonu pak ukončili na pátém místě. Sparta i přes porážku získala další titul.

Baník - Sparta 3:2 (2003)

V Ostravě se už tvořil tým, který v následujícím ročníku vyválčil historický titul. Během mistrovské sezony Baník Spartu neporazil, v předešlém ročníku to ale dokázal. Na jaře roku 2003 na Bazalech fandilo přes sedmnácti tisíc diváků, kteří sledovali parádní bitvu. Hosté sice díky brance Lukáše Zelenky rychle vedli, ale ještě v první půli srovnal z penalty Václav Svěrkoš. Ve druhém poločase se dvakrát trefil Mario Lička a Baník rázem vedl 3:1. V samém závěru ještě zadělal na drama bývalý hráč Baníku Libor Sionko, jenž přiblížil Spartu na dostřel jedné branky, víc už toho ale hosté nestihli.

Sparta - Baník 0:2 (2005)

Sezona 2005/06 Baníku ani Spartě nevyšla. Ostravané skončili v konečné tabulce šestí - pět bodů za pátou Spartou. Tehdy však Baník poprvé v historii samostatné české ligy dokázal vyhrát na Letné. Skóre zápasu otevřel v 23. minutě Michal Papadopulos a o osm minut později zvyšoval na 2:0 Filip Racko. Žádný další gól už nepadl a tým trenéra Pavla Hapala si domů odvezl nečekané tři body.

Sparta - Baník 1:2 (2008)

Ročník 2007/08 ostravskému týmu vyšel. Baník se držel v tabulce nahoře a nakonec skončil třetí, jen pět bodů za mistrovskou Slavií. Druhá byla Sparta, za kterou Baník zaostal o dva body. Právě na Letnou Ostravané zavítali v rámci předposledního kola a předvedli parádní výkon. Baník totiž díky gólům Václava Svěrkoše a Rudolfa Otepky vyhrál 2:1 (za domácí se trefil Pavel Horváth) a Sparta tak zaznamenala fatální ztrátu v boji o titul.

Baník - Sparta 3:2 (2018)

Baník Spartu dokázal v lize porazit naposledy na jaře roku 2018. Pražané tehdy přivezli do Ostravy tým s Guélorem Kangou či Nicolaem Stanciem a byli velkým favoritem. Baník však bojoval a zásluhou Martina Šindeláře se dostal do vedení. Na tuto trefu zareagoval Kanga, stejně jako na zásah Marka Hlinky odpověděl Václav Kadlec. Pět minut před koncem se ale trefil Milan Baroš a vítkovický stadion explodoval!