Společnost
11/09/2022 Jaroslav Baďura

Kusy střech létaly vzduchem. Lokální větrná smršť řádila na Novojičínsku

Malou osadu Hrabětice, která je místní částí Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku, zasáhla v sobotu odpoledne lokální větrná smršť.

U události zasahovalo sedm jednotek hasičů. "Větrná smršť Hraběticemi s pouhými dvaceti čísly popisnými několikrát proletěla a poškodila střechy rodinných domků, hospodářských budov či stromy hned u dvanácti z nich. K tomu ještě shodila kříž z věže zdejší kapličky," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

"Je malým zázrakem, že se tato událost s vysoko létajícími plechy, křesly či trampolínou obešla bez zranění. Na zahradě u jednoho z rodinných domků náhle spadla i mohutná stoletá lípa, když majitelé tvrdili, že si dendrologa zvou na kontrolu každý rok," uvedl mluvčí.

Strom minul jejich dvoupodlažní rodinný domek s čerstvě rekonstruovanou střechou, naštěstí nezasáhl obyvatele domku ani domácí zvířectvo.

Na pomoc vyjeli před sobotní 15. hodinou do Hrabětic lezci ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně, kteří například provizorně přibíjeli větrem utrženou střešní plechovou krytinu na třetině velké sedlové střechy.

Na dalších staveních, střechách a stromech pomáhaly s pomocí nastavovacích žebříků a motorových pil jednotky dobrovolných hasičů z obcí Vražné, Starý Jičín-Starojická Lhota, Odry, Jeseník nad Odrou-Hůrka, Suchdol nad Odrou a Fulnek. Obnovit dodávku elektřiny natažením nových kabelů sem přijeli pracovníci energetické firmy.

Jednu ze střech, kde vítr strhnul velkou část plechové střešní krytiny, museli kvůli hrozbě pádu hasiči odstranit i s dřevěným krovem z automobilového žebříku.

Hasiči také odstraňovali popadané stromy či jejich části z centrální komunikace a pomáhali obyvatelům se zjišťováním škod. Činnost ukončili kolem půl osmé večer.

"Provedl jsem průzkum mezi mnoha obyvateli Hrabětic, ale nikdo z nich na vlastní oči neviděl trychtýř, který by měl charakterizovat tornádo. Někteří uvedli, že silný vítr obkroužil celou obec a zase se vracel. Zvedal do výšky křesla a další předměty, trampolína skončila u sousedů," dodal mluvčí hasičů.

Sdílejte článek