Gastronomie
01/08/2022 Petr Sobol

Kurnik Šopa slaví deset let. Expanduje z Ostravy do dalších měst?

Ostravská Kurnik Šopa Hospoda nabízí na osmi pípách piva z českých malých, středních, ale i zahraničních pivovarů. Za dobu své existence vyčepovala přes 2100 druhů piv.

První Kurnik Šopa Hospoda se otevřela před deseti lety v Porubě, druhou provozovatelé Jiří Bajgar a Petr Kmetík rozjeli v roce 2017 v centru Ostravy. „Začínali jsme na Svijanech a měli jsme tři kohoutky, teď jich máme na každé hospodě osm,“ řekl pro patriotmagazin.cz Jiří Bajgar.

Fungujete už deset let. Kam jste se od té doby posunuli?

Když nás před lety napadlo, že bychom si otevřeli podnik, bylo to hodně nestandardní. Nic takového tady totiž nebylo. Od té doby jsme ušli velký kus cesty, poznali jsme spoustu pivovarů a spousta jich poznala nás. Výběr piv je pro nás jednodušší, když nás sami oslovují.

Máte v obou podnicích stejnou nabídku, nebo se liší?

Každá hospoda si objednává piva podle sebe, aby bylo její portfolio pestré. Pokaždé je však třeba, aby byl v nabídce nějaký ležák. Bez ležáku hospodu dělat nechceme. Od doby, co jsme začali, jsme vyčepovali přes 2100 druhů piv a objevili jsme řadu nových pivních stylů. Stálou nabídku každopádně nemáme, ta se mění každý den.

Je nějaké pivo, které je mezi štamgasty nejoblíbenější?

To asi ne. Okruh lidí, kteří k nám chodí, je totiž široký. Každý si však vybere, každý má nějaký styl. Na začátku jsme lidem hodně rozšířili obzory. Ostraváci byli patrioti, někteří pili jen Ostravar, další Radegast, nic jiného pro ně neexistovalo. My jsme jim však ukázali, že piv je daleko více. Nevěděli, co je třeba Ipa, u nás ale zjistili, že existuje i něco jiného, než ležák. A jsou za to rádi, svět piva je zábavný.

Na začátku jste byli první, jak je to s konkurencí dnes?

V Porubě jsme byli s multipípou první, dnes už je těch hospod ale víc. Nebereme to však jako konkurenci, stále si jedeme na naší vlně a zakládáme si na dobrém servisu, příjemné atmosféře a dobře ošetřeném pivu. Víme, že jsou hospody, kde čepují pivo malých pivovarů mnohem levněji než my, ale lidé k nám chodí. Důležité je, aby hospoda měla duši.

Vyčepovali jste více než dva tisíce piv. Je se stále kam posouvat?

Určitě, stále je se kam posunout. Piv je mnoho, těch českých i zahraničních. V centru máme stálou pípu s belgickými speciály, občas však přidáme i piva z dalších zemí. Nabídka je opravdu různorodá, plnou speciálů máme i naši ledničku.

Jak jste zvládli období covidu? Vrátili se vám hosté zpátky?

Přežili jsme díky okénkům, naši hosté nás podpořili. Bylo jim co nabídnout, protože malé pivovary začaly dělat pivo v PET lahvích nebo ve sklech. Naštěstí se nám vrátili a chodí stejně, jako před pandemií.

Zakládáte si na pivě. Máte ale v nabídce i nějaké jídlo?

Jasně, je to hlavně o pivu, ale děláme i domácí speciality. Máme tvarůžkovou pomazánku, škvarky, utopence, hermelíny, tlačenku, pivní sýry, taky pečeme koleno.

Pořádáte i kulturní akce? Třeba koncerty?

Koncerty jsme dříve dělali pravidelně, teď už je ale pořádáme jen na výročí a na konec Movemberu. Slavíme však každé výročí, ke kterému si necháváme dělat výroční pivo. Oslovíme nějaký pivovar, řekneme jim, co si představujeme a pivo si u nich necháme uvařit. K letošnímu výročí budeme mít taková piva hned tři.

Plánujete nějaké novinky? Třeba další hospodu?

Žádné zásadní změny neplánujeme. Občas nás někdo osloví, abychom Šopu otevřeli i v jiném městě, jenže už naše dvě hospody nás stojí spoustu práce. Oba chceme dělat za pípami, jenže kdybychom měli hospod více, tak pořád jen někde jezdíme. Pořídili jsme si ale stánek a čas od času někam vyjedeme s mobilní hospodou. V září taky chystáme další charitativní Kurnik Šopa Run z naší hospody v centru do Poruby. Nechceme ustrnout na místě. Stále je třeba něco vymýšlet a valit se dopředu. Proto občas uděláme nějakou akci nebo si uvaříme pivo.

Taky jste součástí Aliance P.I.V. – pivně inteligentních výčepů. Co přesně to znamená?

Je to sdružení přátel piva. Je třeba dodržovat určitá pravidla. Jednou za čas se scházíme v jedné z hospod a vymýšlíme, co dál. Vaříme alianční piva, která jsou jen v aliančních hospodách. Měníme si zkušenosti a šíříme pivní kulturu. Jsou tam hospodští, pivovarští, ale třeba taky klučina, který jezdí na pivní soutěže coby mezinárodní rozhodčí. Zkrátka lidé, kteří pivu rozumí.

Sdílejte článek