Kultura
29/03/2022 Jaroslav Baďura

Krnovský rodák Tomáš Vocelka v Ostravě představí soubor Praha pod věžemi

​Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě zahájí ve čtvrtek 31. března v Galerii Opera (v Divadle Jiřího Myrona) výstavu fotografa Tomáš Vocelky Praha pod věžemi.

Jeho snímky zachycují neobvyklé pohledy na běžný život v ulicích metropole.

Krnovský rodák Vocelka je historicky první český profesionální fotograf, který zvítězil v prestižní celosvětové soutěži Sony World Photography Awards, má za sebou mimo jiné také vítězství a druhé místo v soutěži Czech Press Photo.

Výstavu uvede Vladimír Birgus z Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě.

Uspěchaný ruch metropole, turistický byznys proměňující město v zábavní park, radosti, smutky, každodenní příběhy i tíživá samota uprostřed velkoměsta plného lidí. Právě takové momenty zachycuje na svých fotografiích Tomáš Vocelka v souboru Praha pod věžemi. Zaměřuje se přitom na běžný život, zobrazený na pozadí hry s tvary a barvami, kterou pohled z výšky umožňuje.

„Při fotografování mě velmi inspiroval poetismus Vítězslava Nezvala. Mým cílem bylo pracovat s obrazem podobně hravě, jako to uměl Nezval se slovy,“ říká Vocelka.

Soubor vznikl v rámci ročního tvůrčího Grantu Prahy, který autor získal díky vítězství v kategorii Proměny Prahy na soutěži Czech Press Photo 2018. Tomáš Vocelka (*1965) je fotograf a novinář původem z Krnova. Začínal v regionálních týdenících Region v Krnově a v Opavě, poté dlouhá léta působil v celostátní redakci MF DNES.

Nyní fotografuje a připravuje rubriku Foto na portálu Aktuálně.cz. Je vítězem mezinárodní fotografické Světové fotografické ceny (Sony World Photography Awards 2021) v kategorii Architektura a design / profesionálové.

O výstavě

Tomáš Vocelka, Praha pod věžemi. Galerie Opera v Divadle Jiřího Myrona, Ostrava. Vernisáž 31. 3. v 17 hodin. Výstavu uvede Vladimír Birgus z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

Výstava potrvá do 2. května, otevřena bude vždy hodinu před představením dvadla.

Sdílejte článek