Proměny kraje
27/06/2019 Jan Smekal

​Kraj vytrvale bojuje proti znečištění ovzduší. Vymění dalších deset tisíc kotlů

V Moravskoslezském kraji je enormní zájem o třetí výzvu kotlíkových dotací. Ministr životního prostředí Richard Brabec při návštěvě kraje oznámil, že stát poskytne jednu miliardu korun na dotace a dalších 600 milionů na kotlíkové půjčky.

Jakkoli se Moravskoslezský kraj snaží bojovat proti znečištění ovzduší, stále je na tom nejhůře v porovnání s ostatními kraji České republiky.

Výrazně však v tomto ohledu pomáhají kotlíkové dotace, když při první a druhé výzvě bylo vyměněno zhruba patnáct tisíc kotlů. A enormní zájem mezi žadateli je také o třetí výzvu, v rámci které kraj přijal přes deset tisíc žádostí.

„Třetí výzva je s alokací 500 milionů korun. Otevřeli jsme dva tituly, a sice otevřený a uzavřený. Uzavřený byl ještě pro žádosti z druhé výzvy, kterých nám zůstalo 903. Mohu říci, že tyto projekty jsou schválené, takže se dostane na všechny z druhé výzvy. Tu tak máme ukončenou,“ uvedla Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana pro životní prostředí.

„Nyní se můžeme bavit o třetí výzvě s alokací 500 milionů korun, přičemž bylo předloženo 10 523 žádostí. 1 396 jich bylo schváleno a alokace 500 milionů vystačí na 4 253 žádostí. Jak jsem se dozvěděla od pana ministra, bude se schvalovat další alokace, která by měla být schválena v červenci, takže budeme moct podpořit dalších 4 283 žádostí, což je takřka deset tisíc žádostí,“ popsala Uvírová.

Ministr životního prostředí Richard Brabec, který je nyní na návštěvě Moravskoslezského kraje, poznamenal, že tento kraj je zásadním pilotním projektem z hlediska kotlíkových dotací, které jsou dnes považovány za jeden z nejúspěšnějších dotačních titulů za mnoho let v České republice.

Mimo jiné jsou kotlíkové dotace uváděny Evropskou komisí jako vzor dobré praxe a jsou doporučovány Polsku, Slovensku a Rumunsku. „Přitom na začátku byly nějaké pochyby, jestli to bude fungovat,“ připustil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Moravskoslezský kraj podle něj funguje skvěle jako partner. „Za to musíme poděkovat kolegům a kolegyním, protože tady je to nejvíce potřeba. Všichni dobře víme, že v Moravskoslezském kraji je nejvíce znečištěné ovzduší v porovnání se všemi ostatními kraji. Proto chceme, aby kotlíkové dotace rychle zabraly právě tady,“ zdůraznil Brabec.

„Jsem rád, že můžu oznámit, že nejpozději do konce července půjde do české vlády materiál, který se týká změny dokumentace nová zelená úsporám, ze které bychom chtěli dofinancovat dalších 500 milionů korun, které přisypeme k 500 milionům, které přišly v rámci třetí výzvy, takže je to suverénně nejvíce v porovnání s tím, co dostaly ostatní kraje,“ řekl ministr s tím, že doufá, že nikde nebudou žárlit a pochopí, že Moravskoslezský kraj má specifické postavení. „Udělám všechno pro to, aby to vláda schválila. Věřím, že se tak skutečně stane.“

Kotlíkové půjčky výrazně pomohly sociálně slabším Kromě kotlíkových dotací v kraji velice dobře zafungoval také program kotlíkových půjček. „Povedla se nám nevídaná věc. Dokázali jsme aktivizovat skupinu doposud spících žadatelů, protože kampaní s pověstným budíkem, že od 1. září roku 2022 bude zakázán provoz starých kotlů první a druhé emisní třídy,“ popsal Brabec.

Ten také poukázal na to, že ve třetí výzvě se výrazně omezil okruh dotovaných zdrojů o kombinované kotle. „Trochu jsme z toho byli nervózní, jestli nám to náhodou nesníží poptávku, to se ale nestalo, a naopak přišlo velmi rychle více než deset tisíc žádostí. Dneska je struktura taková, že padesát procent jde na kondenzační plynové kotle, přibližně třicet procent jsou tepelná čerpadla a dvacet procent jsou kotle na čistou biomasu,“ vyčíslil.

V Moravskoslezském kraji program kotlíkových půjček výrazně pomohl sociálně slabším, kteří nebyli schopní dofinancovat nebo překlenout období, než dostanou dotaci.

„Navíc to má i úžasný efekt pro obce, které se do toho zapojují. Zatím máme 81 obcí s žádostmi za 594 milionů korun, které zažádaly v rámci kotlíkových půjček, byť původně byl strop 500 milionů korun, ale dneska jsme přivezli příslib až 600 milionů korun. Uvidíme, jak to bude vypadat dál, nad 600 milionů to nejsme schopní garantovat. Budou ale probíhat další jednání,“ předeslal ministr. „Celkově tedy máme miliardu korun na dotace a 600 milionů korun na kotlíkové půjčky, což jsou unikátní podmínky, které jsme schopní nabídnout,“ uzavřel Brabec.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama