Proměny kraje
14/06/2024 Petr Sobol

Kraj přispěl na novou hyperbarickou komoru, patří k nejmodernějším v Evropě

Foto: Lukáš Kaboň

Moravskoslezský kraj přispěl ostravské městské nemocnici pěti miliony korun na pořízení nové moderní hyperbarické komory.

Tento příspěvek ve čtvrtek odsouhlasili krajští zastupitelé. Komora je již v provozu tři měsíce, za tu dobu se zde zotavovalo už 136 pacientů.

„Nemocnice na Fifejdách je zatím jediným zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji i jeho okolí, které hyperbarickou komorou disponuje. Proto jsme vyhověli žádosti o podporu výměny původního zařízení ze sedmdesátých let minulého století za zbrusu nové. V našem krajském městě je tak teď jedna nejmodernějších hyperbarických komor v České republice nebo dokonce v Evropě. Vejde se sem 14 pacientů a personál, mají své pohodlí, příjemné prostředí, ale také možnost sledovat televizi nebo si vybrat něco k poslechu. To všechno v té původní, které se říkávalo ponorka, nebylo,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer a vysvětlil, že hyperbarická komora je tlakové zařízení, kde se dýcháním stoprocentního kyslíku léčí nejrůznější potíže. Například dekompresní nemoc potápěčů, otravy oxidem uhelnatým, poruchy sluchu nebo některé druhy embolie.

„Čtvrt roku je v provozu naše nová hyperbarická komora, která umožňuje léčbu v diametrálně odlišných podmínkách, než naše původní komora provozovaná téměř šedesát let. Denně je v provozu třikrát a celkem v ní už proběhlo 2 177 expozic. Díky navýšené kapacitě může léčbu podstoupit až o čtyřicet procent pacientů více než dříve, nejčastěji s percepční poruchou sluchu, po úrazech nebo s infekcemi,“ řekl ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig s tím, že pro nové zařízení bylo nutné postavit nový objekt.

Nové Centrum hyperbarické medicíny vyšlo na 41 milionů bez DPH, dalších skoro 37 milionů bez DPH stála komora, většinu finančních prostředků poskytlo město Ostrava z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava. Moravskoslezský kraj na ni přispěl částkou pěti milionů.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama