Nejnovější zprávy: Co dělá po fotbalové kariéře Marek Jankulovski? To byste možná nečekali Návštěva prezidenta Pavla byla levnější než Zemanova. Kolik za ni kraj zaplatil?

Proměny kraje

Kraj přispěje na ostravský koncertní sál 300 milionů korun

Moravskoslezský kraj přislíbil městu Ostravě příspěvek ve výši 300 milionů korun na projekt Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy.

Vizualizace: se souhlasem Steven Holl Architects

Memorandum o spolupráci uzavřely v roce 2018 Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury ČR. S blížící se realizací projektu město požádalo kraj o slíbený příspěvek, krajští zastupitelé jej schválili v plné výši.

„Moravskoslezský kraj se v posledních letech čím dál více dostává do hledáčku milovníků umění a kultury. Koná se u nás řada skvělých kulturních akcí, za kterými se k nám sjíždí lidé ze všech koutů republiky i ze zahraničí. Nový supermoderní koncertní sál tento trend významně posílí. Díky tomuto projektu navíc projde kompletní rekonstrukcí stávající Dům kultury. Jeho budova z roku 1963 si už modernizaci určitě zaslouží. Krajské město tak bude mít nejen špičkové koncertní prostory se superkvalitním zázemím a technikou, ale i unikátní architektonický objekt, naproti kterému brzy vyroste další skvost: Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a připomněl, že projekt Černé kostky již čeká na vydání stavebního povolení.

Souběžně pokračují práce na zajištění financování, Černá kostka by měla být financována z Fondu pro spravedlivou transformaci. Grantová výzva bude pravděpodobně vyhlášena letos na podzim, Moravskoslezský kraj do ní svou žádost podá, co nejdříve to bude možné. Realizace by pak měla začít v roce 2024, hotovo by mělo být v roce 2027.

Stavba Koncertního sálu by měla začít už v příštím roce, aktuálně probíhá stavební řízení. Město Ostrava již připravuje výběr zhotovitele první fáze stavby. Projekt byl americkým magazínem Architizer zařazen mezi deset nejočekávanějších staveb celého světa. „Město o výstavbu kvalitního koncertního sálu usilovalo v uplynulých 160 letech již šestkrát. V současnosti, posedmé, jsme jeho vybudování nejblíže, byť aktuální ekonomická situace významné projekty, a nutno dodat, že nejen tento, ovlivňuje. Nicméně ohlédneme-li se do historie nejde o první takovou situaci v dějinách, je zapotřebí v přípravách pokračovat o to intenzivněji. Jsem přesvědčen, že kýžené financování této zcela výjimečné stavby zajistíme dle naší původní vize v součinnosti město – kraj – stát a nyní je samozřejmě na místě poděkovat krajským zastupitelům za 300 milionový příspěvek. Přípravy projektu pokračují mílovými kroky. V uplynulých měsících byly v modelu interiéru ostravského koncertního sálu provedeny série akustických měření renomovanou japonskou společností Nagata Acoustics, aby bylo dosaženo dokonalé akustiky budoucího sálu. Model v měřítku 1:10, v dílnách specializovaných pro akustické modely v Mnichově Hradišti, vyrobila pro potřeby testování česká společnost Aveton. Model je nyní, po ukončení všech měření, ve fázi příprav pro převoz směr Ostrava, kde bude zpřístupněn veřejnosti v městské galerii PLATO Bauhaus,“ řekl primátor města Tomáš Macura.