Proměny kraje
17/06/2022 Petr Sobol

Kraj přispěje na ostravský koncertní sál 300 milionů korun

Moravskoslezský kraj přislíbil městu Ostravě příspěvek ve výši 300 milionů korun na projekt Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy.

Memorandum o spolupráci uzavřely v roce 2018 Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury ČR. S blížící se realizací projektu město požádalo kraj o slíbený příspěvek, krajští zastupitelé jej schválili v plné výši.

„Moravskoslezský kraj se v posledních letech čím dál více dostává do hledáčku milovníků umění a kultury. Koná se u nás řada skvělých kulturních akcí, za kterými se k nám sjíždí lidé ze všech koutů republiky i ze zahraničí. Nový supermoderní koncertní sál tento trend významně posílí. Díky tomuto projektu navíc projde kompletní rekonstrukcí stávající Dům kultury. Jeho budova z roku 1963 si už modernizaci určitě zaslouží. Krajské město tak bude mít nejen špičkové koncertní prostory se superkvalitním zázemím a technikou, ale i unikátní architektonický objekt, naproti kterému brzy vyroste další skvost: Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a připomněl, že projekt Černé kostky již čeká na vydání stavebního povolení.

Souběžně pokračují práce na zajištění financování, Černá kostka by měla být financována z Fondu pro spravedlivou transformaci. Grantová výzva bude pravděpodobně vyhlášena letos na podzim, Moravskoslezský kraj do ní svou žádost podá, co nejdříve to bude možné. Realizace by pak měla začít v roce 2024, hotovo by mělo být v roce 2027.

Stavba Koncertního sálu by měla začít už v příštím roce, aktuálně probíhá stavební řízení. Město Ostrava již připravuje výběr zhotovitele první fáze stavby. Projekt byl americkým magazínem Architizer zařazen mezi deset nejočekávanějších staveb celého světa. „Město o výstavbu kvalitního koncertního sálu usilovalo v uplynulých 160 letech již šestkrát. V současnosti, posedmé, jsme jeho vybudování nejblíže, byť aktuální ekonomická situace významné projekty, a nutno dodat, že nejen tento, ovlivňuje. Nicméně ohlédneme-li se do historie nejde o první takovou situaci v dějinách, je zapotřebí v přípravách pokračovat o to intenzivněji. Jsem přesvědčen, že kýžené financování této zcela výjimečné stavby zajistíme dle naší původní vize v součinnosti město – kraj – stát a nyní je samozřejmě na místě poděkovat krajským zastupitelům za 300 milionový příspěvek. Přípravy projektu pokračují mílovými kroky. V uplynulých měsících byly v modelu interiéru ostravského koncertního sálu provedeny série akustických měření renomovanou japonskou společností Nagata Acoustics, aby bylo dosaženo dokonalé akustiky budoucího sálu. Model v měřítku 1:10, v dílnách specializovaných pro akustické modely v Mnichově Hradišti, vyrobila pro potřeby testování česká společnost Aveton. Model je nyní, po ukončení všech měření, ve fázi příprav pro převoz směr Ostrava, kde bude zpřístupněn veřejnosti v městské galerii PLATO Bauhaus,“ řekl primátor města Tomáš Macura.

Sdílejte článek