Proměny kraje
12/12/2019 Jan Smekal

​Kraj pomůže pozůstalým obětí útoku ve Fakultní nemocnici v Ostravě

Sto tisíc korun pozůstalým obětí a padesát tisíc těm, kteří byli zranění.

Takovou pomoc poskytne Moravskoslezský kraj, aby alespoň trochu zmírnil bolest po úterním běsnění dvaačtyřicetiletého Ctirada Vitáska, který ve Fakultní nemocnici v Ostravě zastřelil šest lidí a další tři zranil.

„Dneska jsme schválili finanční pomoc obětem úterního útoku ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Sto tisíc pozůstalým obětí a padesát tisíc těm, kteří byli zranění. Splnili jsme tak to, co jsme přislíbili před dvěma dny před nemocnicí. Dnes byla otevřena sbírka, transparentní účet k tomu, aby mohl obětem kdokoli přispět. A to včetně firem,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Číslo konta je 73030761/0710. „Už od dnešního rána mohou všichni přispívat na tento účet. Rodiny si to rozhodně zaslouží, protože to byla tragická událost,“ dodal hejtman.

Moravskoslezský kraj se dohodl s městem Ostrava, že zvolí stejný model, aby schvalování na městě Ostrava probíhalo stejně jako na krajském zastupitelstvu. „Hned v prvním bodu dnešního jednání jsme schválili, že rodiny obětí tohoto útoku dostanou sto tisíc korun a padesát tisíc dostanou ti, kteří jsou zranění. Těmto obětem jsme vyjádřili úctu také minutou ticha,“ přiblížil Vondrák.

Ten byl v úterý od začátku přítomný celé akci. „Měli jsme krizový štáb ve Fakultní nemocnici a musím říct, že první výzva zazněla na policii v 7.19 a v 10.11 byl krizový stav vyřešen. Bylo to díky řediteli moravskoslezských policistů Tomáši Kuželovi a jeho policejnímu týmu, ale také díky záchranářům a hasičům, kteří se na tom celém podíleli, takže i přes tragickou událost bych vyzdvihl, jak profesionálně fungoval tým Integrovaného záchranného systému,“ podotkl hejtman s tím, že takový útok nemá obdoby v dějinách kraje.

Díky školení se někteří zdravotníci a pacienti včas zabarikádovali před střelcem Na otázku, zda se chystá kraj zvýšit ochranu měkkých cílů před podobnými případy, hejtman odpověděl, že to není úplně jednoduché.

„Nějakou dobu už však chystáme propojení nemocnic s rychlou datovou sítí. A právě díky této infrastruktuře budeme schopní provozovat inteligentní kamery. Ty jsou schopné rozpoznávat nebezpečí poměrně rychle a automaticky díky aplikací algoritmů umělé inteligence. Toto opatření by určitě mohlo pomoct, ale je třeba si říct narovinu, že ochrana před takovým střelcem je velice komplikovaná a velmi problematická,“ zdůraznil Vondrák.

„Dneska už existují inteligentní kamery s vestavěnými procesorovými jednotkami, které dokážou vyhodnotit obraz. A jedno z vyhodnocení se týká toho, že zjistíte, že někdo má v ruce zbraň nebo že ji má někde schovanou u sebe. V ten okamžik může dojít k vyhlášení poplachu dříve, než dotyčný začne útočit,“ poznamenal.

„Kamery nemusí být jen na tom místě. Vyhodnocování může probíhat v datovém centru, ale vy musíte informaci co nejdříve dostat do datového centra, a proto vysokorychlostní datová síť. Rozvoj této infrastruktury slouží k tomu, abychom dokázali takové věci rychle a včas vyhodnocovat,“ vysvětlil hejtman.

Podle Ivo Vondráka však nikdo nesmí zapomínat na to, že je možné lidi, kteří v takových institucích pracují, připravit na to, aby se dokázali v takto nenadálé situaci správně zachovat.

„Mimochodem už teď díky školení, které proběhlo ve Fakultní nemocnici, spousta zdravotníků, lékařů, pacientů, se zamkla a zabarikádovala ve svých pokojích, což je první možnost, jak se ubránit takovému útočníkovi. Pokud není zbytí, je třeba se bránit i jinak, ale to už je další cesta, jak lidi v tomto vzdělávat,“ řekl Vondrák.

„Nikdo z nás sice neví, jak se v krizové situaci zachová, ale trénování v tomto ohledu je velice důležité. Věřím, že bude rozšířen program podpory ochrany měkkých cílů, a to nejen o velké

nemocnice, které mají alespoň 350 lůžek, ale i menší nemocnice, což jsou nemocnice krajské, případně městské, a to je cesta, jak se na to připravit. Bude vypsán program, aby se této služby, tohoto vzdělání dostalo více lidem,“ uzavřel Vondrák.

Sdílejte článek