Proměny kraje
27/09/2018 Jaroslav Baďura

Kraj odmítl žádost o stamilionovou dotaci na opravu domů. Nejsou kulturními památkami

​Vedení kraje rozhodlo o neposkytnutí dotace na opravu tří historických domů v centru Karviné.

Město Karviná požádalo kraj o 100 milionů korun, tedy o pokrytí veškerých nákladů na rekonstrukci tří budov na Masarykově náměstí. Budovy jsou ve vlastnictví města, město je v minulém roce odkoupilo od soukromých vlastníků.

„Chápu snahu pana primátora Jana Wolfa městské historické budovy opravit. Vedení kraje ovšem musí s prostředky, které má k dispozici, nakládat zodpovědně a systémově. Domy, které město Karviná plánuje opravit, se sice nacházejí v městské památkové zóně, nicméně kulturními památkami vyhlášeny nebyly. Vedení Moravskoslezského kraje i z tohoto důvodu rozhodlo, že žádosti o finanční podporu nevyhoví,“ uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Zdůraznil, že kraj dělá maximum pro to, aby byla hodnota nejcennějších kulturních památek nadregionálního významu zachována. „Z krajského rozpočtu letos půjde na památkovou péči 37 milionů korun. Je to oproti minulým letům opravdu rekordní suma. V této optice je tedy žádost města Karviné neúměrná,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Moravskoslezský kraj v letošním roce přispívá na opravu tří národních kulturních památek. Prostředky jdou na opravu bývalé textilky Karnola, na revitalizaci prostranství okolo sousoší Noční přechod v Morávce.

V příštím měsíci začnou díky více než sedmimilionové krajské dotaci práce na záchraně koksárenské baterie v Dolních Vítkovicích. „Kraj podpoří také revitalizaci Hückelovy vily v Novém Jičíně, restaurování vzácné fresky v zámecké kapli v Kravařích nebo opravy kunínského zámku.

Přes deset let existuje dotační program na obnovu kulturních památek, kraj už podpořil více než 200 projektů. Rád bych zdůraznil, že podstatou památkové péče je uchovávat historické hodnoty v kontextu celého regionu,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.

Sdílejte článek