Kraj nakoupil elektrickou energii. Zatím na první polovinu roku 2023
Moravskoslezský kraj uspěl při nákupu elektrické energie. Pro potřeby krajského úřadu a krajských příspěvkových organizací zajistil elektřinu na první polovinu roku 2023.
Pro následující období se pokusí nakoupit později a snad i levněji. Cena elektřiny se vyšplhala na 16 tisíc korun za MWh, což je dvanáctinásobek aktuální ceny. Marže pro dodavatele je odhadem 17 %, což je v aktuální složité situaci na trhu přiměřené.
„Energetická krize zasáhla také Moravskoslezský kraj. Do konce roku máme energie zajištěné, ovšem v roce 2023 za ně zaplatíme několikanásobně více. S odborníky z Moravskoslezského energetického centra jsme intenzivně sledovali vývoj na trhu a konzultovali nejvhodnější postup nákupu energií. Předpokládá se, že ceny energií stále porostou a každé zaváhání by se nám s největší pravděpodobností skutečně nevyplatilo. Proto jsme na burze elektrickou energii již nakoupili. Zatím na první polovinu příštího roku, doufáme totiž, že se situace uklidní a ceny za nějakou dobu zase klesnou,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že má zatím kraj nakoupenou pouze elektřinu. Plyn zatím není možné na burze nakoupit vůbec.
„Jsme zodpovědní vůči našim nemocnicím, sociálním zařízením, školám a dalším krajským organizacím, pro které energie dlouhodobě zajišťujeme. Proto jsem rád, že již máme pro ně elektřinu. Bohužel, zatím neexistuje cesta, jak na burze nakoupit plyn. Jsem přesvědčený, že by v této situaci měla zasáhnout naše vláda. Proto jsem ji vyzval, aby přestala jen přihlížet a konala. Naprostá většina našich organizací je naštěstí napojená na centrální zásobování teplem, na plyn jsou odkázány jen jednotky našich budov. Přesto je nutné, abychom dokázali zajistit i dodávky plynu,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a doplnil, že i u plynu je na místě počítat s několikanásobným zdražením.
Růst cen energií výrazně zasáhne Moravskoslezský kraj a jeho rozpočet. Za první pololetí roku 2023 dá kraj za elektřinu o zhruba 430 milionů korun než ve stejném období roku 2022. „Na tento nárůst výdajů se musíme připravit. Rozhodně nechceme omezit plánované investice, šetřit budeme muset jinde, například na vybraných dotačních titulech. Také budeme pokračovat v projektech zajišťujících energetickou soběstačnost i energetické úspory. Na řadě krajských budovách už máme fotovoltaickou elektrárnu, chceme, aby
takových budov významně přibývalo,“ sdělil hejtman kraje Ivo Vondrák a doplnil, že pro zajištění tepla v regionu je také přínosem prodloužení těžby v OKD. Uhlí vytváří tepelnou energii pro centrální zásobování teplem, na které je velká část organizací i domácností napojená, takže lidé nemusí mít ze zimy obavy.
Moravskoslezský kraj dal pokyn Moravskoslezskému energetickému centru (MEC) vypracovat balík návrhů úsporných opatření pro krajské příspěvkové organizace. „Doporučíme školám, domovům nebo například nemocnicím kroky, které by jisté úspory mohly přinést. Nemůžeme ale čekat zázraky, řada krajských budov již je energeticky úsporná, mají zateplení i úsporné zdroje světla nebo regulované vytápění. Můžeme tedy předpokládat, že na nákladech za energie ušetříme maximálně 10 %. Přesto v rámci možností a stanovených hygienických norem nabídneme nové harmonogramy vytápění či systém snížení teploty, na které jsou jednotlivé prostory budov vytápěny. Jedním z možných opatření je třeba maximální přizpůsobení rozvrhu hodin a využívání učeben s možností nevytápění některých prostor školy. Snad se nacházíme jen v přechodném období a v dohledné době již podobné potíže nebudeme muset řešit,“ uzavřel ředitel Moravskoslezského energetického centra Rostislav Rožnovský.