Nejnovější zprávy: Legenda brazilské hudby poprvé v Česku. Gilberto Gil vystoupí na Colours of Ostrava Lidé v kraji chtějí řešit klima. Průzkum však ukázal, že neví, co mají dělat

Proměny kraje

Kraj díky ​nákupům energií pro korporaci ušetří desítky milionů

Díky nákupu elektřiny a plynu pro krajský úřad a více než dvě stovky krajských organizací na Českomoravské komoditní burze Kladno ušetří Moravskoslezský kraj v následujících letech desítky milionů korun.

Ilustrační foto: Archiv

Energie kraj výhodně nakoupil i pro města Bílovec, Klimkovice a Frýdek-Místek s jeho příspěvkovými organizacemi.

Při zachování přibližně stejné meziroční spotřeby elektřiny budou roční náklady na elektřinu v rámci krajské korporace v letech 2020 a 2021 vždy o zhruba 10 milionů korun nižší než za letošní rok.

„Kdyby krajský úřad a jeho organizace nakoupily energie na příští rok za současné ceny samostatně, každý jen pro sebe, vyšlo by to Moravskoslezský kraj o více než 30 milionů korun dráž. Tím, že už od roku 2010 jako jeden z prvních krajů v republice nakupujeme na komoditní burze a v takovém objemu, se dokážeme dostat na velmi příznivé ceny,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Nákupy energií na komoditní burze pro Moravskoslezský kraj zajišťuje jeho krajský úřad. Je to jedna z aktivit vyplývajících z uplatňování standardů korporátního řízení.

Krajský úřad tak není jen správním úřadem vykonávajícím administrativu, ale staví se i do role ústředí korporace, která zahrnuje krajem zřízené a založené organizace různých odvětví.

„Uplatňování principů korporátního řízení se stalo běžnou součástí každodenní praxe krajského úřadu a příspěvkových organizací Moravskoslezského kraje. Je zcela běžné, že telefonujeme za výjimečné tarify, energie nakupujeme na burze, majetek je výhodně pojištěn korporátní smlouvou, spotřební a zdravotnický materiál včetně potravin a některých služeb nakupujeme ve vlastním e-shopu. Proto neutrácíme zbytečně desítky milionů korun ročně a tyto peníze můžeme smysluplněji investovat do správy veřejného majetku a rozvoje poskytovaných služeb občanům,“ řekl ředitel krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Upřesnil, že elektřinu v nízkém napětí bude krajské korporaci v letech 2020 a 2021 dodávat Centropol Energy za 1310 korun za megawatthodinu. Dodavatelem elektřiny ve vysokém napětí bude v tomto období Pražská plynárenská, cena 1311 Kč/MWh.

Zemní plyn v kategorii maloodběr bude kraj v roce 2020 odebírat od Pražské plynárenské za 518 Kč/MWh. Zemní plyn ve velkoodběru bude v roce 2020 dodávat Pražská plynárenská za cenu 508 Kč/MWh.