V Ostravě aplikují nakaženým plazmu lidí, kteří se už uzdravili
Prvnímu COVID-19 pozitivnímu pacientovi ve vážném stavu aplikovali lékaři Fakultní nemocnici (FN) Ostrava takzvanou rekonvalescentní plazmu.
Jedná se o krevní plazmu dárce, který prodělal koronavirovou infekci, a plazma tudíž obsahuje účinné protilátky. K takovému kroku přistoupili v ostravské fakultní nemocnici jako druzí v republice.
Princip léčby, která se používá už několik desetiletí u infekčních pacientů, vysvětlila Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FN Ostrava.
„Pacienti, kteří onemocněním prošli a jsou negativní na přítomnost viru, ale vytvořili si už proti němu protilátky, tak jejich plazma je odebírána právě pro přítomnost těchto protilátek. Ty totiž mohou proti virové náloži v organizmu pacienta účinně bojovat.“
Na terapii spolupracují lékaři z Krevního centra a Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) FN Ostrava.
„Vycházíme z logického předpokladu, že pokud tyto protilátky podáme pacientovi, který je ve vážném stavu a virus je u něj prokazatelný, tak že by mu dodané protilátky mohly pomoci se s virem vypořádat,“ uvedl přednosta KARIM Pavel Ševčík.
Dárcem plazmy byl jeden z prvních ostravských vyléčených pacientů. Na výzvu, aby přišel darovat plazmu, zareagoval okamžitě.
„Až při osobním setkání s ním jsem si uvědomil, čím ten člověk procházel. Jako jeden z prvních nemocných v regionu čelil velmi negativním reakcím svého okolí a o to víc byl rád, že může někomu pomoci. Už se plánuje jeho druhý odběr,“ přiblížil okolnosti odběru plazmy zástupce primářky Krevního centra FN Ostrava MUDr. Martin Kořístka.
Lékaři z Krevního centra teď začínají vytvářet seznam vhodných dárců plazmy, kterou by pak mohli aplikovat pacientům s koronavirem nejen z FN Ostrava.
Primářka Čermáková připouští, že hodnocení efektivity léčby rekonvalescentní plazmou je zatím hlavně na základě empirických zkušeností, ale je velmi pravděpodobné, že rekonvalescentní plazma ke zlepšení zdravotního stavu nemocných přispívá.
V ostravské fakultní nemocnici bylo k poslednímu dubnu celkově hospitalizováno 82 pacientů s onemocněním COVID-19. Převážná většina z nich prošla standardním oddělením na Klinice infekčního lékařství.