Nejnovější zprávy: Stíny horkého léta využily krásy Štramberka i okolí ​Zámek v Raduni slaví 700 let festivalem plným chutí a vůní

Společnost

Koronavirus: ​Ostravské laboratoře AGELLAB otestovaly již tisíc vzorků, 50 bylo pozitivních

Tisící vzorek biologického materiálu vyšetřili včera večer odborní pracovníci ostravské laboratoře AGELLLAB, která dostala jako první soukromá laboratoř v republice oprávnění testovat přítomnost koronaviru.

Foto: AGEL

Pracoviště aktuálně vyšetří zhruba 12 procent vzorků z celé republiky a jede na maximu své kapacity. Pozitivitu laboratoř AGELLAB zatím prokázala u 5 procent provedených testů.

Z tisícovky analyzovaných vzorků bylo do ostravské laboratoře nejvíce testů odesláno z Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

„Vzorky vyšetřujeme pouze u indikovaných pacientů, o jejichž vyšetření rozhodl lékař a epidemiolog. Zhruba 35 procent testovaných bylo z Olomouckého kraje, necelá třetina z kraje Moravskoslezského. Zbytek pak tvoří vzorky ze zbytku republiky, nejčastěji je k nám vozí ze Zlínska, Vsetínska, Brněnska a jižní Moravy,“ uvádí předsedkyně představenstva Laboratoří AGEL Lenka Kulíšková.

Vzorky jsou do ostravské laboratoře odesílány od pacientů napříč věkovými kategoriemi.

„Vyšetřovali jsme vzorky od několikaměsíčních kojenců i od téměř stoletých seniorů,“ upřesila Hana Bílková Fránková, vedoucí oddělení klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích.

Původní kapacita laboratoře se pohybovala na 150 zpracovaných vzorcích denně. S ohledem na vysokou poptávku hledal AGELLAB cesty, jak vyšetřovací kapacitu dále navýšit.

„Jde o složitější analýzy s časově náročnou přípravou, které musí provádět pouze zkušený personál. Jsem ráda, že naši kolegové z oddělení humánní genetiky z laboratoře AGELLAB v Novém Jičíně byli ochotni nám pomáhat s první přípravnou fází testování. A oproti původní kapacitě tak můžeme denně vyšetřit o 100 až 150 vzorků více,“ doplnila Hana Bílková Fránková.

Další výrazné navýšení vyšetřovací kapacity umožní instalace nejmodernějšího vybavení, které již laboratoře objednaly.

Reklama ×