Gastronomie
04/11/2021 ČTK

Kontroly restaurací v Ostravě začaly bez problémů, hospodští si ale stěžují

Bez větších excesů dnes začaly kontroly hygieniků v ostravských restauracích. Hosté u sebe většinou měli potřebná potvrzení o bezinfekčnosti.

Provozovatelé restaurací se ale shodují na tom, že nynější situace se výrazně odráží na zájmu hostů a dopadá na tržby restaurací, zjistila ČTK.

Dvě krajské hygieničky v doprovodu policie dnes s kontrolami začaly krátce před 11:00. Na první problém narazily až ve čtvrté kontrolované restauraci, kde nezbytné potvrzení neměl jeden z hostů. "Teď obědvám, nezlobte se, nechci tady řešit nějaké testy. Nebude se k tomu vyjadřovat," reagoval muž na dotazy novinářů. Sdílnější nebyla ani obsluha, která odmítla sdělit, zda zákazníka při vstupu do restaurace zkontrolovala. "Nemůžu na to odpovídat," uvedla servírka. Připustila ale, že kontroly jsou nepříjemné. "Ano, nebaví mě to," řekla.

Mnohem sdílnější byli majitelé a provozovatelé restaurací, kde kontrola neodhalila žádné nedostatky. "Máme všechno v pořádku, dbáme na to. Myslím si, že je v pořádku, že to chodí kontrolovat. Myslím si, že lidé by měli být očkovaní a testování. Kontrola mě i tak trošku překvapila, protože jsem myslela, že hygienici půjdou spíše do centra, my jsme tady trošku zastrčení, ale nevadí mi to, jsem s tím úplně v pohodě," řekla Aneta Konečná, provozní restaurace Nové Mexiko.

Restaurace má podle ní za sebou už několik kontrol hygieniků a nikdy nebyl problém. "Ženské vždycky byly v pohodě. Odliv zákazníků ale samozřejmě cítíme. Zákazníky nevyhazujeme, protože jsou vzorní a chodí nachystaní," uvedla. Přesto tržby klesly, a to nejen přes obědy, ale i při odpoledním provozu. "Těžko říct, jestli je to tím, že se lidé musí testovat a očkovat, nebo tím, že nemají dost peněz a dvakrát si rozmyslí, jestli je utratí v hospodě. Je to ale cítit docela dost, u nás je to taková polovička tržeb," řekla Konečná.

Restaurace je součástí sportovního areálu, jehož majitel v ní během kontroly zrovna obědval. Hygienikům také on musel prokázat svou bezinfekčnost. Novinářům řekl, že nařízení osobně respektuje a považuje je za důležitá. Na druhou stranu ale míní, že jsou pro podniky likvidační. "Nám restaurace, která je v nájmu, dluží asi roční nájem z loňského roku a víceméně to nemají z čeho platit," uvedl majitel areálu Rolf Franke. Podle něj je i pro obsluhu současná situace stresující, protože předpokládá, že někteří lidé se bude pokoušet potvrzení zfalšovat. Problém s kontrolou uprostřed oběda neměl ani další z hostů Tomáš Jandásek. "Radši, ať se kontroluje, než aby se něco stalo. Je mi to jedno, očkovaný jsem, covid jsem prodělal, takže s tím nemám problém. Lidi si totiž dělají, co chtějí, a jsou i falešná potvrzení, co si budeme vykládat," uvedl Jandásek.

Na úbytek hostů si stěžují i v další z kontrolovaných míst, v restauraci Pedro. "Kontrola mě nepřekvapila, jsme na to připraveni. Složité to je hlavně pro lidi," uvedla provozní Jaroslava Šislerová. Dodala, že řadě hostů potvrzení o bezinfekčnosti chybí a musí je pak z restaurace vykazovat. "Je to minimálně osm až deset lidí. Na provoz to určitě má vliv, finančně jsme na tom hodně špatně. Když nemáte obědy, nemáte na alkohol a je to špatně, co si budeme namlouvat, je to likvidační, ještě v takové malé hospodě. Hosté na to reagují špatně. Ti, co to mají, tak to berou normálně, ale ti co to nemají, tak na to reagují dost špatně," dodala.

Mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla ČTK dnes odpoledne řekl, že v celém regionu vyslali hygienici na kontroly 22 týmů. Během kontrol se zaměřují nejen na stravovací provozy, ale také na poskytovatele služeb jako jsou například fitness centra, sauny, kadeřnictví, kosmetiky i pedikúry. "Od ranních hodin týmy ve spolupráci s policií zkontrolovaly desítky provozoven, V drtivé většině případů se setkávají se součinností, ať již na straně provozovatelů či fyzických osob. Samozřejmě sem tam narazíme i na porušení povinností, jak na straně fyzických osob, tak provozovatelů," řekl před 14:00 Kotrla. Připomněl, že za prohřešky hrozí na místě pokuta až 10.000 korun, při zahájení správního řízení pak provozovatel může dostat až tři miliony korun. "Samozřejmě vždycky záleží na míře ohrožení zdraví nebo na výši společenské nebezpečnosti," dodal

Sdílejte článek