Proměny kraje
09/03/2020 Petr Broulík

Konkolského Niké je hlavním tahákem nové interaktivní expozice v U6 v Dolních Vítkovicích

Slavnou loď Niké mořeplavce Richarda Konkolského, s níž tento legendární mořský vlk dokázal v roce 1975 jako první suchozemec v dějinách mořeplavby obeplout svět, mohou od úterý 10. března vidět obyvatelé a návštěvníci Ostravy.

V úterý 10. března se ve 14 hodin pro veřejnost otevřou brány Malého Světa Techniky U6 v ostravských Dolních Vítkovicích, kde se legendární Niké stane hlavním tahákem nové interaktivní expozice nazvané Niké se vrací domů!!!

„Když se otevřely dveře kamionu, který Niké přivezl v lednu do Ostravy, byl to pro mě hodně silný moment. Okamžitě se mi vybavily všechny zážitky, které jsme spolu na plavbě kolem světa prožili. Jsem moc rád, že se o ně teď budu moct podělit i s lidmi v kraji, kde jsem loď před mnoha lety postavil,“ říká s neskrývaným dojetím Richard Konkolski.

Loď se vrátila do Moravskoslezského kraje po bezmála padesáti letech od svého vzniku díky Nadačnímu fondu Historie dobrodružství, který je hlavním organizátorem celého projektu. V přípravě expozice, která potrvá až do konce října, pomohlo organizátorům Národní technické muzeum v Praze, jemuž loď patří, a Malý Svět Techniky U6, který poskytl pro interaktivní projekt prostory.

„Náš nadační fond myslí na legendy, na které se pomalu zapomíná. Díky této interaktivní expozici se návštěvníci dozvědí nejen základní informace o námořním jachtingu, ale především se seznámí s jedinečným příběhem Richarda Konkolského,“ uvedl Marek Hýža, předseda správní rady Nadačního fondu Historie dobrodružství.

Plachetnice je součástí interaktivní expozice, jejímž autorem je významný ostravský architekt Radim Václavík. „Celý prostor jsme koncipovali jako mořský svět, kterému dominuje loď Niké, obklopena imaginárním mořem, pláží, útesy či ostrovem. Umožňuje nahlížet na loď jak nad hladinou, tak i pod ní. Významnou součástí expozice je starý, lodní kontejner, na kterém je na první pohled zřejmá patina z plaveb, které absolvoval po všech mořích a oceánech. Na jeho střechu i do něj jsme situovali většinu interaktivních prvků,“ konstatuje autor návrhu expozice.

Na horní ploše kontejneru je umístěný kapitánský můstek ve tvaru lodi, z něhož lze pozorovat Niké z ptačí perspektivy. Návštěvníci na něm také naleznou stanoviště s uzly, které musí zvládnout každý mořeplavec, než se vydá na moře. Rovněž stěžeň s plachtou, na kterém si děti i dospělí mohou vyzkoušet, jak náročné je vytáhnout a upevnit plachtu na stěžeň.

Maketa kormidla a dronové fotografie mořských pobřeží významného ostravského fotografa Radima Kolibíka, který je zároveň realizátorem expozice, pak dotváří atmosféru celého prostoru.

„Zajímavé interaktivní prvky naleznou návštěvníci expozice i uvnitř kontejneru. Z jedné strany se nachází maketa kajuty lodi, která zavěšena volně v prostoru simuluje pohupování lodě na vlnách. V té si mohou návštěvníci vyzkoušet pocity Richarda Konkolského při plavbě na volném moři či oceánu. A kdo to v pohupující se kajutě zvládne, může si procvičit své znalosti noční oblohy a pokusit se rozpoznat některá vybraná souhvězdí,“ doplňuje popis svého návrhu architekt.

Z druhé strany kontejneru budou moci návštěvníci zhlédnout videomaping s popisem Konkolského plavby kolem světa, ale třeba i autentickou ukázka, jak se Niké chovala na moři při každém z 12 stupňů Beaufortovy stupnice udávající rychlost větru. Všechny tyto prvky si bude ovládat návštěvník sám. Expozice je doplněna dotykovým monitorem s filmy Richarda Konkolského a velkým množstvím fotografií z jeho dobrodružného života.

„Niké by už dneska na moři neobstála ani jako záchranný člun, ale aspoň si návštěvníci mohou připomenout, jak se plulo v dobách mého mládí,“ doplňuje s typickým úsměvem slavný mořeplavec Richard Konkolski, který loď vlastnoručně na expozici připravil.

Postavil stěžně, vztyčil na nich plachty i československou vlajku, pod kterou vždy hrdě plul i v dobách, kdy byl minulým režimem přinucený emigrovat do USA.

Účast na slavnostním zahájení, které začíná v 11 hodin a bude ho moderovat Petr Horký, přislíbily cestovatelské legendy Karel Loprais, Dina Štěrbová, Víťa Dostál, Vladimír Remek, Ľudovít Zahoranský, Česlav Wojcík či Leopold Sulovský.

Ti všichni budou přihlížet také křtu komiksu Rychlé šífy Richarda Konkolského. „Ve dvanácti dílech chceme čtenáře zábavnou formou seznámit s Richardovým životem od jeho narození po vyplutí na cestu kolem světa,“ konstatuje autor textů, spisovatel a dlouholetý Konkolského kamarád Milan Švihálek.

Podobu komiksu poté dlouhé měsíce vytvářel Oldřich Hyvnar. „Byla to pod bedlivým Richardovým dohledem doslova mravenčí práce, při které jsem si musel prohlédnout a nastudovat desítky jeho fotografií z dětství, dospívání i plaveb či se dokonale seznámit s tvary a podobou Niké. Také si řádně zopakovat zeměpis světa,“ dodává s úsměvem známý ilustrátor. Komiks bude možné zakoupit v prostorách Malého Světa Techniky U6 a v knihkupectvích.

„Máme dobrou zprávu i pro sběratele turistických vizitek, pro které jsme připravili speciální edici, již bude možné zakoupit pouze na místě expozice a po dobu jejího trvání. Návštěvníci si budou moct odnést i tričko s příběhem Richarda Konkolského, speciálně připravené pouze pro tuto příležitost,“ doplňuje Martin Krejsa, člen správní rady Nadačního fondu Historie dobrodružství.

Projekt pomohlo finančně zajistit statutární město Ostrava i Moravskoslezský kraj. Významně vznik expozice podpořil zejména náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Jakub Unucka.

„Jsem velmi potěšený, že se podařilo Niké do Ostravy zapůjčit, protože se jedná o skutečně mimořádný exponát slavné lodi a prezentaci výjimečné osobnosti. Zároveň je to i důkaz, že se v našem kraji vždy rodili šikovní, podnikaví lidé, kteří náš region proslavili daleko za hranicemi země,“ konstatoval krajský politik.

Také Jakub Švrček, ředitel Světa Techniky, si váží toho, že se zrovna Malý Svět Techniky U6 stal přechodným přístavem slavné lodi. „Srdečně zveme a to nejen milovníky jachtingu k návštěvě nové expozice, která bude k vidění do konce října 2020.“

Sdílejte článek