Nejnovější zprávy: Zemědělská škola v Opavě má nové skleníky a další vybavení ​Na trh online nákupů potravin míří Tvojenakupy.cz z Ostravy

Společnost

Komise v rukavičkách. U mimořádných voleb byly kvůli koronaviru mimořádné podmínky

​V knihovně v Mladecku na Opavsku je dnes na rozdíl od ostatních knihoven v zemi i přes vládní zákaz otevřeno. Lidé si tam však nemohou vypůjčit knihy. V knihovně se konají obecní volby, které byly nařízeny, protože po odstěhování jedné zastupitelky klesl počet zastupitelů v obci pod stanovené minimum.

Ilustrační foto: dobre-obaly.cz

Ovlivňuje nějak volby situace kolem pandemie nového typu koronaviru? "Vůbec. Tady je to, jako kdyby koronavirus nebyl. Účast je stejná," shodly se členky volební komise. Voliči dostanou jen lístek s jednou kandidátkou, kterou vede současná starostka Jana Švejdová.

V komisi jsou výhradně ženy. Jedna věc související s koronavirem je ale přece jen u voleb v Mladecku patrná na první pohled: gumové rukavice, které členky komise mají na rukou.

"Je doporučení, abychom obálky předávaly v rukavicích, volební lístky budeme taky sčítat v rukavicích. Doporučení jsou, snažíme se to dodržovat," řekla zapisovatelka Ivana Matlafusová. Komise se chová i podle dalších doporučených pravidel.

"Musíme dodržovat určitý odstup, dezinfikujeme samozřejmě pultík, dezinfikujeme propisky, kliky, snažíme se nebrat občanské průkazy do rukou. A to je asi veškeré opatření, které musíme momentálně dodržovat," řekla Matlafusová.

V obci s téměř 150 obyvateli je 117 voličů. Předsedkyně volební komise Zdeňka Kociánová řekla, že nehrozí, aby se ve volební místnosti sešlo najednou 30 lidí. "Když přijde větší množství lidí, tak je to většinou jedna rodina," řekla.

Život v Mladecku podle žen situace kolem koronaviru zatím nijak zásadně neovlivňuje, promítla se jen do uzavření knihovny a hospody, která už se ale nachází v sousední obci. "Na vesnici se to asi neřeší, ve městě je to asi jiné," řekly.

Obavy z nákazy se podle nich neprojevily ani v místním obchodě. "Žádné hromadné nákupy se neděly. Obavy se u nás zatím nějak nevyskytly, to spíš v Opavě a okolí," uvedly.

To potvrzuje i důchodkyně Věra Otýpková. "Akorát v prodejně ráno jsem se musela smát, zbrzdili mě, ať si vezmu ty jednorázové rukavice," řekla. Jinak je podle ní v obci normální život. "Ale co mě štve, že jsem měla zaplacenou zálohu na pobyt v Luhačovicích a budu ho muset zrušit," řekla důchodkyně.

Mrzí ji také uzavření knihovny. "Protože nemám co číst. My čekali, vždycky tak jednou za tři měsíce přijde celý takový komplex knih, které tady nějakou dobu jsou a pak zas jdou na jinou knihovnu. No a teď měly přijít ty nové, a knihovna bude zavřená. Ale domluvím se s knihovnicí, ona ví, co čtu, ať mi něco donese domů," řekla Otýpková.

Reklama ×