Nejnovější zprávy: Stíny horkého léta využily krásy Štramberka i okolí ​Zámek v Raduni slaví 700 let festivalem plným chutí a vůní

Byznys

Komentář: Morava v tempu růstu poráží Čechy!

​V posledních dnech proběhla médii zpráva o tom, že Praha je sedmým nejbohatším regionem EU.

Graf: Eurostat

Je to trochu zjednodušení, protože se nesrovnává bohatství, tedy majetek, nýbrž hrubý domácí produkt - na hlavu tedy roční výkon ekonomiky na jednoho obyvatele, který je upraven o cenovou hladinu na národní úrovni.

Z tohoto pohledu se Praha nachází na 187 % oproti průměru EU. Tak trochu ostudou je fakt, že Česko jako celek skončilo až na 15 místě. To svědčí o velkých meziregionálních rozdílech v ČR.

Praha je bohužel nadhodnocena tím, že se zde platí daně, ačkoliv produkce vzniká často jinde. Jako důvod bývá uváděna nejmenší pravděpodobnost daňových kontrol.

V případě Moravskoslezského kraje je úroveň HDP na hlavu upravená o cenové rozdíly na 74 % průměru EU, což je v rámci ČR druhý nejnižší výsledek. Naopak druhý nejvyšší výsledek tvoří střední Čechy s 84 %.

Pokud by Praha nebyla uměle nadhodnocena výše zmíněnými daňovými vlivy a faktem, že zde řada firem má oficiální sídlo, pohled na regiony by vypadal velmi odlišně.

Navíc je zde další vliv, který tato statistika přehlíží, a tím jsou cenové rozdíly mezi regiony. Praha je totiž výrazně dražší, zatímco ceny v jiných regionech včetně Moravskoslezského kraje jsou citelně nižší.

Kdyby tento vliv bral Eurostat v úvahu, HDP v regionech s nižší cenovou hladinou by rázem v tomto žebříčku poskočilo v řádech jednotek či nízkých desítek procent.

A abychom tento článek končili něčím pozitivním, můžeme připomenout čerstvě zveřejněnou zprávu Evropské komise o vývoji ČR.

Připojený graf ukazuje změnu HDP v rámci regionů mezi lety 2007 – 2016. A tady jasně vidíme, jak Morava v tempu růstu poráží Čechy.

Michal Brožka – Hlavní ekonom CYRRUS