Komentáře
07/11/2023 Lukáš Kubík

Investování Lukáše Kubíka. Rentiérem za 3, 2, 1?

Grafika: Magazín PATRIOT

Asi každého už někdy napadlo, že by se chtěl stát rentiérem a zajistil si tak bezstarostné finanční pohodlí. To vše třeba i o trochu dříve, než až dosáhneme důchodového věku. Klíč k tomuto vysněnému cíli představuje finanční plánování, v němž můžeme pracovat s kombinací investic do nemovitostí a kapitálových trhů.

Předpokládám, že pokud přemýšlíte o tom, jak se stát rentiéry, máte v sobě kus podnikavosti. V uvedeném případě pak není nic logičtějšího, než vaše podnikání zasvětit rentě či důchodu. Prvním krokem k tomu, abyste se stali úspěšnými, je pochopení významu slova rentiér. Rentiérem je zjednodušeně řečeno ten, kdo žije například z příjmů z investic. Jeho příjem nezávisí na tom, jestli ráno vstává do práce nebo spíše na golf ve slunném Španělsku či u nás v Beskydech.

Nemovitosti

Investice do nemovitostí bývá mnohdy srozumitelná i laikům. Koupíte nemovitost, pronajímáte ji a díky tomu získáváte příjem z nájmu. Na Moravě a ve Slezsku je řada měst, kde se dá výhodný byt či dům, který je určený na investici, najít. Ale pozor! Důležité je, abyste si jednotlivé kroky promysleli. Co se tím rozumí? Ideální řešením je, že si na samém začátku rozhodování provedete detailní průzkum. K tomu se určitě vyplatí přizvat odborníka, který dané problematice rozumí a má s ní dostatek zkušeností.

Kupujete-li nemovitost, měli byste mít představu o tom, jaký se očekává vývoj na realitním trhu. Dále byste měli vědět, zda se o nemovitost postaráte sami, nebo využijte služeb vybraných specialistů.

Investovat lze rovněž do některého z realitních fondů. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, dejte si pozor na rozložení investic v rámci jednotlivých sektorů realitního portfolia. Tedy zda například obsahuje vyvážený podíl kancelářských, obchodních či logistických ploch. Nezapomeňte ani na to, jaká je průměrná délka nájemních smluv a míra obsazenosti prostor, které jsou v majetku fondu.

Kapitálové trhy

Druhou stranou mince jsou kapitálové trhy. Akcie, dluhopisy, peněžní fondy - to vše může být součástí vašeho investičního portfolia. Každý, kdo s investováním teprve začíná, se jich kvůli kolísavosti trhu možná trochu obává. Pokud ale investujete dlouhodobě a s rozmyslem, není třeba, abyste si zbytečně přidělávali vrásky. Když cenné papíry, které jste nakoupili, diverzifikujete rozumně, může to vést k vaší finanční nezávislosti a pohodě.

Trpělivost přináší plody

Rozhodně se vyplatí kombinovat, tedy investovat jak do nemovitostí, tak kapitálových trhů. Jedna strana může vyvažovat rizika té druhé. Díky tomu lze dosáhnout stabilních výnosů.

Platí ale i další pravidlo. Buďte trpěliví! Přemýšlejte v dlouhodobém horizontu a nespekulujte. Investování není sprint. Je to naopak běh na dlouho trať. Někdy dokonce maraton. Vytrvalost, plánování a konzultace s odborníky jsou klíčem k tomu, abyste doběhli až do cíle.

Nezapomeňte být zároveň pečliví a stanovte si jasný cíl. Investování je jako pěstování rostlin. Trvá jistou dobu, než rozkošatí a přinesou plody. Na konci této cesty na vás totiž může čekat sladká renta. Je důležité si totiž uvědomit, že když nic nezasejete, pak také nic nesklidíte.

Autor je oblastním ředitelem Broker Consulting

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama