Sport
25/09/2020 Václav Menšík

Koller, Ujfaluši. Legendy pokřtily novou knihu o Milanu Barošovi

​Nová kniha o Milanu Barošovi přilákala ve čtvrteční podvečer do Ostravy řadu zvučných jmen nejen z fotbalového prostředí.

Kmotry unikátní publikace Milan Baroš - Opravdová legenda se stali Jan Koller a Tomáš Ujfaluši.

Vítěz Ligy mistrů, nejlepší střelec Mistrovství Evropy, druhý nejlepší střelec fotbalové reprezentace a jedna z nejvýraznějších osobností Ostravy, se fotbalem už jen baví a dává góly za své rodné Vigantice. Jeho obdivuhodná kariéra, kterou popisuje kniha Milan Baroš – Opravdová legenda, tak opsala pomyslný kruh.

Že autoři Jiří Holiš a Jiří Vojkovský při volbě titulu nepřeháněli, bylo jasné již při příchodu do restaurace, která doslova praskala pod náporem VIP osobností. Akci si nenechali ujít spoluhráči Milana Baroše z fotbalového Eura 2004, nechyběl Václav Brabec, majitel Baníku Ostrava a zastavil se také muž který Milanovu kariéru ovlivnil možná nejvíce: Alois Hadamczik.

Mezi hosty byla řada osobností byznysu našeho kraje a počet přítomných novinářů násobně překonal předvolební tiskové konference nejsilnějších politických stran.

Milan Baroš s přímočarostí, která jej zdobila na hřišti, prozradil, že kniha se opravdu nerodila lehce, a že autoři museli projevit hodně trpělivosti a přesvědčivosti. Chtěli, aby Milan šel opravdu do hloubky a teprve jejich nápad, kdy život hvězdného útočníka komentuje 24 osobností, jež Milana provázely kariérou, nakonec Baroše přesvědčil.

Jeho slova potvrdil také Jiří Holiš, který při rozhovorech s legendou v průběhu tvrdé zimní přípravy, kdy kniha vznikala, zažíval náročné chvíle. Jak sám prozradil, občas si museli pomoci trochou červeného vína, aby se nejslavnější baníkovec uvolnil.

Výsledkem je kniha, která není jen o gólech, trofejích a nejlepších fotbalových ligách. Autoři a Milan Baroš se nebáli ukázat čtenářům i stinné stránky kariéry špičkového sportovce. Problémy se ztrátou motivace i kontroverzní momenty, kterým se Milan Baroš občas nedokázal vyhnout.

Oficiality proběhly tak, jak se na fotbalisty sluší. Milan Baroš, Jan Koller a Tomáš Ujfaluši se chopili půllitrů s pivem a novinku opravdu důkladně pokřtili.

Najednou se na pódiu zjevili Tři Tygři. Všichni čtyři. A přítomné překvapili svou verzí knihy která, ač na první pohled vypadá stejně jako originál, jehož pravost recesisté samozřejmě zpochybnili, se věnuje jen a pouze všem Barošovým gólům. A že jich bylo!

Svou chvilku zakončili Tři tygři premiérou videa, věnovaného Milanu Barošovi a za potlesku pobaveného publika předali mikrofon písničkáři Jiřímu Krhutovi. A to byl konec oficiálního programu.

Ten neoficiální pokračoval až do plukovníkem Prymulou přikázané zavírací hodiny, protože řada přítomných si i po letech má co říct.

Sdílejte článek