Nejnovější zprávy: O letní tábory je zájem. Ale podražily, za jedno dítě nejméně 4000 korun Příběhy staré Ostravy. Bestiální vražda? Devět let vězení a jednou měsíčně půst

Regiony

Kola, harmonika, nočník. Našli je ve vlaku a 3 roky je nikdo nechce. Teď jdou do dražby

​Jízdní kola, skateboard, ale i harmoniku či kytaru si mohou výhodně pořídit lidé, kteří přijdou v pondělí 28. června odpoledne na nádvoří bohumínské radnice.

Bohumínská dražba v roce 2020. Foto: Pavel Čempěl

Koná se tu tradiční dražba nálezů. Mezi více než sto nabízenými předměty jde najít i kuriozity, jako například dětský nočník či malířské plátno. Nejnižší vyvolávací cena je deset korun.

„Dražby věcí z našeho skladu ztrát a nálezů pořádáme už řadu let a vždy se těší obrovskému zájmu veřejnosti. Někdo se přijde jen podívat, jiní už jsou zkušení dražitelé, kteří přihazují pravidelně. Největší zájem bývá o jízdní kola, těch je letos v nabídce devět. Jsou mezi nimi všechny typy včetně dětských,“ uvedla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová. Jak vysvětlila, město může podle občanského zákoníku nalezené věci dražit až poté, co se o ně původní majitelé tři roky nepřihlásí.

Letos jdou tedy do prodeje předměty, které radnice zaevidovala v letech 2017 a 2018. Nejnižší vyvolávací cena je deset korun, naopak nejvyšší dosahuje výše několika set korun, především u bicyklů.

V nabídce se každoročně objevují běžné osobní věci, které lidé nejčastěji ztrácí či zapomínají. Jde o peněženky, obaly na brýle, hodinky, knihy, sluchátka, zavazadla a různé druhy oblečení včetně obuvi. Nového majitele mohou najít i atypické nálezy, mezi něž patří čtečka knih, gramofonová deska, harmonika, roleta, stojan na noty či reproduktory. Na seznamu je také kempingové vybavení v podobě stanu, nafukovací karimatky a spacáku. A nechybí ani sportovní kategorie, konkrétně trekingové hole, skateboard a pouzdro na golfové hole.

Velká část dražených věcí pochází z vlaků, které mají v Bohumíně konečnou stanici. Zapomenuté předměty následně končí na radnici. „Každoročně jich jsou stovky. Máme zkušenost, že pokud se o ně majitelé nepřihlásí do pár dnů od jejich ztráty, pak už po nich nepátrají. Kupí se nám ve skladu a zabírají místo. Jsme proto rádi, že ještě najdou využití,“ konstatovala Šmídová s tím, že výnos z prodeje věcí je obvykle v řádu tisícikorun.

Věci určené k dražbě si zájemci mohou prohlédnout v den aukce od 14:15 do 14:30 hodin, kdy začíná samotné přihazování. „Věci už ohodnotila oceňovací komise, podání se bude zvyšovat minimálně o desetikorunu. Organizátor udělí příklep tomu, kdo učiní nejvyšší podání. Vydražitel musí částku ihned zaplatit a věc převzít. Neučiní-li tak, draží se věc znovu bez jeho účasti,“ popsala podmínky dražby Martina Karwaczyková z organizačního odboru bohumínské radnice. Dodala, že na vydražené věci se nevztahuje nárok na uplatnění závady.

Zavřít reklamu