Gastronomie
19/02/2024 Petr Sobol

Klára v Peče celá země zvládla i eclairkovou věž. Přiblížila se velkému finále!

​Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

České televize o víkendu vysílala další díl soutěže Peče celá země. Mezi nejlepšími je i čtyřiadvacetiletá Klára z Petrovic u Karviné, jejíž cestu soutěží Magazín PATRIOT pečlivě sleduje.

Tentokrát epizoda začínala donuty, kterých soutěžící museli nachystat 12. Klára do těch svých přidala i rum. „Donuty ráda mám, ale raději si dám asi domácí koblížek plněný marmeládou. Proto jsem zvolila i těsto na koblížky, které doma děláme, a ve kterém nesmí rum chybět,“ prozradila talentovaná soutěžící, která kromě klasických dělala i donuty pletené.

„Asi jako u každého receptu jsem hledala inspiraci na internetu, kde jsem pletené donuty zahlédla. Říkala jsem si, že bych pletením mohla klasické donuty udělat trochu zajímavější. Doma mi ale vzhledově vyšly daleko lépe, takže mi bylo trochu líto, když v soutěži pletení tolik nevyniklo, a proto to porota nemohla příliš ocenit,“ dodala Klára.

Donuty nevykynuly tak, jak si Klára přála. Nebyla ale jediná, kdo s tímto problémem zápasil. „Hodina a půl je na kynuté těsto, které se musí ještě smažit, hrozně málo času. Určitě potřebovaly ještě chvilku času v teplíčku, aby dokynuly. Nezbývalo nám ale nic jiného, než si navzájem postěžovat, že nekynou, a hodit je do rozpáleného oleje i nedokynuté,“ usmála se.


Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

Další na řadu přišly preclíky a práce s louhem. „Do té doby nikdo z nás s louhem asi nepracoval. Vyžaduje to nějakou preciznost a opatrnost, z čehož jsem měla trochu obavy. Moc jsem si to ale užila a od té doby jsem doma louhovala pečivo už několikrát,“ svěřila se Klára, která v této výzvě skončila třetí.

„Celkově jsem byla spokojená, jak se mi ten den dařilo. Klidný spánek jsem ale neměla, protože nás je přece jenom malinko, všichni jsou hrozně šikovní a výborní cukráři i pekaři. Stačí sebemenší chybička nebo zaváhání a to, že se vám dařilo předchozí den, nemusí vůbec nic znamenat,“ pokračovala


Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

Poslední úkol byl opět hodě náročný. Dělala se totiž eclairková věž. „Doma jsem ji zkoušela sestavit dvakrát, ale ani jednou jsem ji nedokončila a kuchyně byla jako po výbuchu. Na věž bylo potřeba okolo 60 upečených eclairs, což je v domácím prostředí strašně moc. Nehledě na to, že to už potom nikdo moc nechtěl ani jíst,“ zavzpomínala.

Porotci měli pár výtek, konečný výsledek jim ale chutnal. „Já jsem byla hlavně šťastná, že jsem věž stihla dostavět - vzhledem k tomu, že doma se mi to ani jednou nepovedlo. Pár výtek porotci měli, ale s tím jsem úplně souhlasila,“ řekla Klára, která postoupila už do nejlepší pětky. Finále je tak opět o kousek blíž. „Že bych se mohla dostat do nejlepší pětky, to mě ani ve snu nenapadlo. Jsem za to hrozně vděčná. Uteklo to jako voda a finále už je opravdu kousek, takže je myslím přirozené, že si v téhle fázi každý začal představovat, jaké by to asi bylo, kdyby se to opravdu povedlo. Pořád jsem ale nohama na zemi. Musíme se soustředit na to, co bude v dalším díle, dále se nedíváme,“ uzavřela soutěžící z Petrovic u Karviné.


Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

Sdílejte článek