Společnost
01/08/2021 Jaroslav Baďura

Když komunisti v Ostravě popravovali. Před 70 lety vrcholil vykonstruovaný proces

​Dne 1. srpna 1951 byl v ostravské věznici po vykonstruovaném soudním procesu popraven štábní strážmistr Ladislav Cée (narodil se 27. února 1908 v Železném Brodě).

"Od poloviny 30. let sloužil v policejním sboru a jeho první a jedinou štací byla Ostrava," připomíná v rámci výročí Archiv města Ostravy.

Podle obžaloby měl být členem asi sedmdesátičlenné skupiny pod vedením štábního strážmistra Jana Buchala, která organizovala státní převrat.

Cée, Buchal a řada dalších zatčených byla aktivními členy Československé národně socialistické strany, jejíž likvidace byla jedním z cílů totalitního komunistického režimu.

Hlavní líčení se konalo před senátem Státního soudu, oddělení Brno, za účasti vybraných zástupců dělnictva a mládeže v Čapkově sokolovně v Ostravě 17. – 21. července 1950.

Obžalovací spis uvádí: „… Cílem… ozbrojeného puče bylo obsazení budovy rozhlasu v Ostravě, odkud měl být dán pokyn k povstání v celé republice, měly býti prohlášeny výzvy k vyslanectvím anglickému, americkému a francouzskému o poskytnutí vojenské intervence a k výhrůžnému varování Sovětského svazu, aby do věci nezasahoval.“

Čtyři dny krutého divadla v hysterické atmosféře nenávisti skončily vynesením rozsudků, z nichž čtyři byly absolutní. Žádost o milost pro Ladislava Cée byla prezidentem Gottwaldem zamítnuta.

"Původní rozsudek byl zrušen až v roce 1990 a v roce 1997 bylo Céemu uděleno čestné občanství města Ostravy," dodává archiv.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama