Společnost
22/01/2022 Petr Broulík

Kde to mám v Porubě rád a kde se bojím? Porubané vytvořili velkou pocitovou mapu

​Tady rádi trávíme volný čas, tady mám problém se dostat na MHD, tady se necítím bezpečně, tady těžko parkuji, tady rádi nakupujeme.

Takové pocity měli obyvatelé Poruby vyjádřit do posledního dne minulého roku v on-line průzkumu nazvaném Pocitová mapa. Ke každému bodu mohli lidé, kteří se výzkumu účastnili, připojit také komentář.

Celkem označili na mapě porubského obvodu 1684 bodů a nejvíce odpovídali na otázku Tady rád trávím volný čas. Radnice zveřejnila výsledky pocitových map před několika dny.

Ošklivá místa jsou Duha, Marica, Černá perla

A co je z pocitových map zřejmé na první pohled? Jako ošklivé a nebezpečné místo lidé označili především oblast Dělnické ulice. Nelíbí se jim ani současný vzhled Duhy, bývalého obchodního centra Marica či okolí kancelářského věžáku Černá perla.

Problém s parkováním je typický převážně pro nejstarší porubské obvody. Velmi pozitivní je, že lidé jako místa, kde rádi nakupují, označili kromě obchodních center jako Globus, Lidl, či Albert na Opavské ulici i obchody a prodejny na Hlavní třídě.

„To je signál, že porubský bulvár je atraktivní a ožívá,“ míní pořadatelé výzkumu a dodávají, že svůj volný čas lidé nejčastěji tráví v parcích, lesích okolo Poruby a právě na Hlavní třídě.

Emoce jsou v našem životě důležité

Pocitové mapy jsou sice podle organizátorů založeny na emocích, přesto však přinášejí velmi důležité poznatky pro porubskou radnici. „Emoce jsou v našem životě důležité a právě na jejich základě si vytváříme názor na okolí,“ míní pořadatelé průzkumu.

A výsledky průzkumu přinesly cenné podněty, se kterými bude obvod pracovat v dalších letech.

„Je zajímavé sledovat, jak lidé jednotlivá místa Poruby vnímají. A ještě zajímavější bude srovnání, jestli se v průběhu let mění. Pocitové mapy jsou pro nás velmi důležitým nástrojem, který používáme a budeme používat i v budoucnosti při všech strategických rozhodnutích obvodu,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Priorita Porubanů: zachovejte Myslivnu pro rekreaci

Takzvané pocitové mapy jsou součástí takzvaného Porubského desatera, které se konalo v listopadu loňského roku. Přes pět set obyvatel Poruby v něm přímým hlasováním i hlasováním do poloviny prosince on-line vytipovalo deset priorit, na které by se měl ostravský městský obvod Poruba ve svém rozvoji zaměřit nebo kterým by se měla v následujícím období věnovat.

Do čela priorit se dostal už opakovaně požadavek zachovat lokalitu Myslivna jako klidovou rekreační oblast a to stejně jako v roce 2018, kdy se konalo předchozí Porubské desatero.

Chcete vědět, co lze na radnici vyřídit? Klikněte na novou sekci webu

Porubská radnice také v lednu oznámila, že vše, co chtějí obyvatelé Poruby vědět o fungování obvodu, najdou od ledna na webu fajnovaporuba.cz, kde je k tomu zřízena nová sekce s názvem Nejčastější dotazy. Porubané v ní najdou odpovědi na mnohé otázky, které směřují k úřadu. Od dopravy přes zeleň až k tomu, kde si vyřídit občanský průkaz.

Zaměstnanci úřadu totiž už delší dobu pravidelně odpovídají na řadu dotazů, které jim adresují obyvatelé obvodu. Na matriku se zase často obracejí ti, co potřebují občanský průkaz, chystají svatbu nebo se jim narodilo dítě.

Odboru komunálních služeb a zeleně se zase ptají na to, proč se kácí. Případně paradoxně na to, proč se kácí tak málo. Na dopravě zase řeší opravy chodníků. Nyní si může odpovědi na ně najít podle provozovatelů webu opravdu každý.

„Sebrali jsme všechny dotazy, na které se lidé ptají nejčastěji, a snažili jsme se na ně jednoduše, ale přitom vyčerpávajícím způsobem odpovědět. Všechny odpovědi jsme zveřejnili na webu fajnovaporuba.cz. Je to zatím jen první verze, kterou budeme postupně rozšiřovat. Ale už teď by tam lidé měli najít odpověď na většinu věcí, které je v souvislosti s Porubou a úřadem zajímají,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama