Komentáře
11/08/2021 Petr Broulík

Karlštejn v Karviné! V noci svítí a hraje Lásko má, já stůňu

​Že vlastnit Karlštejn je snem nejednoho člověka dokazuje třeba známá historka, jak tento hrad chtěl v roce 1938 americkému průmyslníkovi prodat legendární podvodník Harry Jelínek.

Mohutný, díky známému muzikálu velmi populární hrad, fascinuje spoustu lidí stále a doposud. A to až tak, že ho chtějí mít v byť podstatně zmenšené podobě třeba na své zahradě. Proto v České republice existuje spousta malých Karlštejnů, které se více či méně podobají svému majestátnému vzoru a které tak často vidíte hlavně na zahradách rodinných domů.

Přivezeme Karlštejn, ten ještě v Karviné nestojí

Jeden z těchto „zahradních“ Karlštejnů má na pozemku svého rodinného domu v Karviné-Ráji Břetislav Drexler, který ho se svými dvěma kamarády koupil někdy před dvěma lety. Teď tento Karlštejn vévodí soškám na jeho zahradě. Majitel jednou zmenšeninu hradu uviděl při surfování na internetu.

„Jezdím po bazoších a najednou koukám, takováhle věc,“ líčí. A hned volal kamarádům: „Přivezeme do Karviné Karlštejn, ten tam ještě nestojí,“ dodává.

Původní zmenšenou repliku Karlštejna, ovšem v troskách, nabídl k prodeji vlastník z Olomouce. Jeho předkové kdysi koupili repliku, která vznikla v roce 1934. Dokládá to i původní německy psaná tabulka z roku 1940, kterou nový majitel rovněž získal a umístil před hrad a na plot své zahrady.

Stojí na ní, že repliku vyrobil Antonín Pardubský. „Prý si k tomu vyžádal dokumentaci od kastelána Karlštejna a podle ní tu repliku stavěl. Tak věděl, kolik tam má být oken, jak stojí věže,“ říká Lumír Czyž.

Byl zlomený na tři díly. Rozebrali ho a renovovali

Kamarádi Břetislava Drexlera pak asi tři měsíce Karlštejn opravovali a renovovali. „Byl v dezolátním stavu, byl zlomený na tři díly. Muselo se to všechno rozebrat a poskládat. Natírali jsme ho celý znovu od střech, znovu se k hradu lepily původní kameny. Nejvíce práce asi dalo natírat všechna ta okénka hradu,“ vzpomíná Lumír Czyž, kamarád, který na opravě hradu pracoval.

Malé „zahradní“ Karlštejny zná dnešní majitel z cest do Vysokých Tater. „V Liptovském Jánu jich mají na zahradách asi pět, ale to jsou novodobější modely, ale když jsem viděl, že tenhle je historický kousek z roku 1932 až 1934, tak to rozhodlo. Ale hlavně – ta replika, i když byla ve špatném stavu, je opravdu moc pěkná. A historicky cenná,“ říká Břetislav Drexler.

V noci svítí, hraje písničky z Noci na Karlštejně

Vyšperkovaný Karlštejn z roku 1934 dnes v noci svítí, má v sobě čidla, která jej v noci rozsvěcují či spouštějí tři úryvky nejznámějších písniček z filmu noc na Karlštejně. „Asi do věží, Lásko má, já stůňu a ta písničku, jak Kolářová v převleku tančí mezi zbrojnoši na stole,“ říká Břetislav Drexler.

Majitel pochází z Prahy a Karlštejn mu trochu připomíná i doby, kdy na hrad jezdil na výlety. „Když k nám do Prahy přijela návštěva, jelo se na Karlštejn,“ vzpomíná muž, který se po smrti jediné dcery před třinácti lety odstěhoval do Karviné.

Replika Karlštejna v měřítku 1: 48 dnes přitahuje v Karviné pozornost. „Lidi se na hrad chodí hodně koukat, zpočátku jich chodilo opravdu hodně, když někomu přijede návštěva, tak je sem přiveze. A dokonce už tu byly dvě nehody, vždy jeden řidič kvůli Karlštejnu náhle zastavil a druhý to neubrzdil a narazil do něho,“ usmívá se Lumír Czyž.

Sdílejte článek