Společnost
21/07/2016 Jaroslav Baďura

Kam letět z Ostravy? 5 důvodů, proč do Londýna a jeho okolí

Magazín PATRIOT ve spolupráci s experty CK Radynacestu.cz v rámci pravidelného seriálu rad a tipů pro cestovatele s podtitulem – Kam letět z Ostravy? představuje další dostupnou destinaci. Tentokrát se s průvodkyní Hanou Suchánkovou vydáme do aristokratického Londýna a jeho okolí. Návštěvou hlavního města Velké Británie totiž cesta zdaleka končit nemusí… Tady je pět důvodů, proč letět z Ostravy do Londýna.

1. Majestátní srdce Anglie

Každého návštěvníka Londýna už z letadla zaujme jeho ohromná rozloha. Se svým téměř tisícem čtverečních kilometrů je totiž největším evropským městem. Že má ale téměř osm milionů obyvatel, nepocítíte. Bez využití metra nebo pověstných patrových autobusů – doubledeckerů – se však neobejdete.

Doporučuji začít obhlídku na Trafalgarském náměstí s 56 metrů vysokým sloupem se sochou admirála Nelsona, odkud už je to jen kousek do Westminsteru. Název čtvrti si zapamatujte, protože právě tady stojí nejvyhledávanější památky Londýna: Westminsterský palác s věží Big Ben, Westminsterské opatství, kde si řekli své ano princ William s vévodkyní Kate, a Buckinghamský palác, oficiální sídlo královny Alžběty II.

Pověstné střídání stráží je jistě velká atrakce, ale vidět je přímo na Buckinghamském nádvoří bez dlouhého čekání, je zcela nemožné. Stoupněte si proto něco po jedenácté hodině na levou stranu ulice The Mall, přímo k silnici, a kapela bude pochodovat pouhé dva metry od vás!

2. Letní sídlo královny a Kulatý stůl krále Artuše 

Chcete-li vidět, jak si žije britská královská rodina, musíte zamířit na hrad Windsor asi 30 kilometrů od Londýna. Honosné sídlo má dlouhou a velmi bohatou historii. Angličtí panovníci jej obývají už déle než 900 let. Za tu dobu tady nastřádali nejen luxusní nábytek a koberce, ale i vzácné obrazy třeba od Rembrandta. Navíc i ve Windsoru můžete zažít královskou podívanou v podobě výměny stráží.

Windsor.

Windsor.

To město Winchester se kdysi pyšnilo statutem hlavního města Anglie. Brzy po normanské invazi byl hlavním městem určen Londýn, přesto má Winchester stále čím oslnit: Kulatým stolem krále Artuše. Unikátní artefakt ze 13. století se jmény všech Artušových rytířů vyvedenými ozdobným písmem na okraji visí ve velké síni, jediné dochované místnosti původního hradu Winchester z 12. století.

3. Mládí a inteligence – Cambridge a Oxford 

Dostat se na tzv. Oxbridge (společné pojmenování pro Cambridge a Oxford) je snem mnoha studentů, ale jen hrstce z nich se vyplní. Univerzitní město Cambridge je známé už od dob Římanů. Při jeho návštěvě nevynechejte nejslavnější královskou kolej King´s College, kterou založil již Jindřich VI. v roce 1441 a pokud tomu počasí bude jen trochu přát, projeďte se na loďce po řece Cam.

Cambridge.

Cambridge.

Město Oxford je od nepaměti strategickým bodem na západních cestách vedoucích do Londýna. Strategickým bodem by mělo být i na vašich cestách Anglií. Nejlákavější pamětihodností jsou místní středověké koleje, kterých je celkem šestatřicet a vznikly mezi 13. a 16. stoletím. Ta největší se jmenuje Christ Church a její interiéry si za poplatek může prohlédnout každý.

4. Brighton a křídové útesy

Celé jižní pobřeží Anglie je lemováno vysokými skalami bílé barvy. Mezi ně se řadí i útesy Seven Sisters, česky Sedm sester. Zajímavostí je, že vrcholů těchto fascinujících útesů není sedm, jak by název napovídal, ale osm. Číslo ovšem není podstatné, důležité je nezapomenout fotoaparát…

Brighton.

Brighton.

A po náročném dni objevování přírodních stezek, jízdy na kole či kánoi, aktivitám se tady meze nekladou, není nic lepšího, než rozbalit deku na pláži nejkrásnějšího anglického přímořského letoviska, kterým je nedaleké město Brighton.

5. Nejen na letní slunovrat do Stonehenge 

Stonehenge se tyčí na Salisburské planině v hrabství Wiltshire v jižní Anglii. Slavný kamenný komplex se nachází v krajině, která překypuje mírou cenných prehistorických památek. Najdete tu více jak 450 různých monumentů a údajně má celá tato oblast magickou sílu.

Vždyť také podle jedné z legend kameny přemístil z Irska kvůli jejich léčivé moci sám velký kouzelník Merlin, jiná pověst tvrdí, že Stonehenge zvládl za jednu noc postavit sám ďábel. Nejpravděpodobnější verze ale autorství přisuzuje keltským duchovním – druidům.

Budete-li si chtít na megalitické kameny sáhnout, jedinou možnost máte o slunovratu, kdy je možné nasát jejich magickou sílu zblízka a navíc zdarma! Vyrazte na poznávací zájezd do Londýna letecky z Ostravy a zažijte vše na vlastní kůži.

Cestovatelé Radynacestu.cz na výletě do Brightonu a ke Křídovým útesům. Foto: www.radynacestu.cz

Cestovatelé Radynacestu.cz na výletě do Brightonu a ke Křídovým útesům. Foto: www.radynacestu.cz

Pár rad na závěr:

* V Londýně, potažmo v celé Anglii, zdaleka neprší tak často, jak si my, Středoevropané, myslíme, přesto raději přibalte pláštěnku či deštník.

* Nejlevněji a nejlépe se v Londýně najíte na místních vyhlášených trzích.

* Nezapomeňte, že v Anglii se jezdí vlevo, proto na přechodu pro chodce nekoukejte nejdříve doprava, ale doleva.

* Z britské kuchyně ochutnejte alespoň Fish and Chips. Za zkoušku stojí i pověstná anglická snídaně.

* Do Stonehenge se vydejte o letním slunovratu. Vstup je v tento den zdarma a zážitek je maximální.

Autor: Hana Suchánková, průvodkyně CK Radynacestu.cz

Sdílejte článek