Cestování
01/06/2020 Pavel Siuda

K moři i do vnitrozemí. Letošní dovolená se rušit nemusí

​Jak budeme letos cestovat? Kde strávíme dovolenou?

Nejistota způsobená koronavirovou pandemií rezonuje v domácnostech a s krizí vyvolanou nemocí Covid-19 se perou i cestovní kanceláře. Některé z nich zrušily prodané zájezdy, nabízejí za ně vouchery a pobyty v bezpečných zemích za nových podmínek.

V době, kdy je každá rada drahá, jsme se obrátili na ostravského profesionála v cestovním ruchu Martina Šimka. Řadu let prožil jako delegát cestovních kanceláří, působil v Řecku, Egyptě i Spojených arabských emirátech.

Před deseti lety se rozhodl své zkušenosti zúročit ve vlastní cestovce s názvem Radynacestu.cz. Požádali jsme jej tedy o radu, jak naložit s letošní dovolenou, která bude zcela jiná než všechny předchozí?

Jak vnímáte tuto krizi, která výrazně dopadla právě na cestovní ruch. Jak jste se vyrovnali se zavřenými hranicemi a zrušenými zájezdy? Jak tato pandemie ohrožuje cestování?
Na různé krize jsme v cestovní kanceláři zvyklí. Pohybujeme se s našimi klienty po celém světě a musíme být pořád připraveni na to, že se něco stane, že se podmínky při cestování změní. Mohou přijít hurikány, povodně, výbuchy sopek, musíme řešit zpožděná letadla nebo uzavřená letiště. Jsme vlastně pořád připraveni na nějakou událost, na nějakou krizi. Naším úkolem je se v těchto situacích o skupiny, které při cestování doprovázíme, postarat. Řešíme, kam se pojede nebo nepojede, jak změnit program. Ale skutečnost, kterou zažíváme nyní, kdy se zavřely všechny hranice, tak to byl samozřejmě šok a krize, kterou neznáme, a to jsme jich za těch deset let zažili hodně.

Jak jste se s touto krizí vyrovnali? Co bylo nejdůležitější řešit? Měli jste v té chvíli někoho venku?
Nejdůležitější byla komunikace s klienty. Začali jsme hned všechny obvolávat, obesílat e-maily a řešit všechno, co bylo potřeba. Naštěstí máme výborný tým specialistek, které začaly řešit rezervace zákazníků, kteří se začali ptát, co se bude dít. Současně jsme se museli postarat o návrat dvou skupin, které byly v čase vypuknutí pandemie na zájezdech. Obě se vrátily v pořádku. Stihly to v podstatě běžnými lety, které ještě nebyly zrušené. Poslední se nám vracela skupina z Vietnamu, které se podařilo vrátit do Prahy ještě normálním letem týden po uzavření hranic.

Nyní jsme v opačné situaci, lidé by se chtěli znovu po opadnutí nebezpečí z nákazy Covid-19, zase vydat za hranice. Vyrazit na dovolenou. Zatím však ještě platí různá omezení. Na současnou krizi jste zareagovali sloganem Plánujte už teď, zažijte později.

Co byste nám poradil? Jak plánovat a snít o cestování?
To, že teď nemůžeme cestovat, neznamená, že nemůžeme snít a plánovat. Samotné plánování je nádherné a patří k cestování. A plánovat mohu už teď sledování dokumentů o vysněné zemi listováním v katalogu, procházením těch míst v mapách, prohlížením fotografií. A tímto způsobem se již nyní připravit na svou cestovatelskou dovolenou, při níž chci zažít něco nového. Zároveň je to složitější v tom, že teď je ještě brzo na kupování letenek a rezervaci hotelu, ale ve chvíli kdy to půjde, je dobré být připraven.

A jak vidíte letošní turistickou sezónu z pohledu cestovní kanceláře. Jak jste se s letošní sezónou poprali?
Kvůli omezení cestování a zavření hranic jsme museli všechny naše zájezdy, které byly naplánovány na jarní termíny, zrušit a přesunout na příští rok. Naši klienti dostali možnost stejného typu zájezdu nebo vouchery, které mohou využít na jakýkoliv jiný zájezd. Většina cestovatelů, kterým se letošní jarní zájezd zrušil, chce na podobný typ cesty odjet příští rok na jaře. Čas posledních dvou měsíců jsme v cestovce využili k tomu, abychom se ještě lépe připravili na další sezónu. Nabídku na rok 2021 jsme inovovali a vylepšili. Letošní sezónu budeme rozjíždět podle toho, jaké budou aktuální možnosti. Do některých evropských zemí by to neměl být už v létě problém. Předpokládáme, že do září budou otevřeny všechny evropské destinace vyjma Velké Británie, kde by to mělo být přibližně od listopadu. Spojené státy asi až po Novém roce a exotika asi taky od podzimu.

Nebezpečí nákazy nemocí Covid-19, kvůli které celá tato krize vznikla, bude dál číhat na různých místech světa. Epidemiologové varují před další vlnou. Nemůže se situace se zavíráním hranice opakovat? Jak se na cestu připravit?
Nic se nebude opakovat. Nikdy to nebude stejné. Vždycky, když se objeví nějaký jiný virus, nebo se viry a nemoci budou vracet, vždycky na to budeme jako společnost jinak připraveni a bude se jinak reagovat. To riziko, že se nakazím a ohrozí mě na to životě, je minimální, proti tomu, jaká rizika mi hrozí při cestování typu automobilová doprava, autobusová doprava, rizika nejrůznějších úrazů. Při cestování s dětmi k moři nebo kamkoliv do lesa je to riziko úrazu vyšší než že se nakazím koronavirem třeba v Austrálii.

Určitě ta zkušenost a opatrnost posledních měsíců změní náš pohled na zdravotní rizika, která na nás mohou v cizině číhat. Jak se můžeme chránit? Jak je to s očkováním?
Cestování s sebou nese vždycky nějaká zdravotní rizika. V Asii to mohou být rizika spojená se žloutenkami, střevními potížemi atd. Pokud někdo cestuje do země, která je exotičtější, tak může počítat s tím, že se před cestou musí nebo nemusí očkovat na nějaké nemoci. Kdo se nenaočkuje, může mít problém při vstupu do země, která očkování vyžaduje a nemusí jej na své území vpustit. My jako cestovní kancelář očkování našich klientů nekontrolujeme, jen je informujeme, jaké je v dané oblasti potřeba.

Doporučil byste nyní cestovatelům, kteří se teď chystají vyrazit do světa, přibalit do kufru vedle repelentu proti komárům a základních léků také desinfekci nebo roušku?
Desinfekci bych určitě doporučil přibalit s sebou. Ale to není otázka poslední doby. Vždycky jsem cestoval s desinfekcí v kapse. Při cestování panuje riziko různých infekčních onemocnění, virových, bakteriálních, různé průjmy a žloutenky. Cestujete MHD, metrem, letadlem. Desinfekce je potřeba, když nemáte možnost si hned někde umýt ruce. Je nutné ji mít pořád u sebe ve formě gelu, který lze dobře rozetřít, tak jak jsme nyní zvyklí.

Roušku bych si také určitě vzal, ale hlavně proto, kdybych já měl pocit, že jsem nemocný, abych neohrožoval okolí. Rouška se netýká ochrany okolí jen kvůli aktuálnímu nemoci Covid-19, ale i kvůli jiným respiračním onemocněním. Když si na to zvykneme a budeme ohleduplnější k ostatním, tak to bude dobré.

Od jara se mluví o tom, že hitem letošního léta bude Česká republika. Blíží se léto a média plní informace o zemích, které se turistům otevírají a za jakých podmínek se můžeme vypravit k moři. Máme tedy dovolenou s dětmi strávit raději v naší zemi nebo se přece jen vydat koupat k moři?
Doporučoval bych to zkombinovat. Česká republika s rodinou a s dětmi je perfektní, protože pro děti se dá najít v Česku hodně inspirace, v přírodě, na horách, v lese. Ale když je teplo a horko a děti mají prázdniny, má moře svoji roli. Navíc klima, které je v jižních zemích, je nenahraditelné. Při cestě do zahraničí ani neriskujeme nějakou nákazu, protože to riziko pokud nejedete do extrémně zasažené země, je stejné jako u nás. Takže je jedno, jestli jedete do Krkonoš, Chorvatska nebo do Řecka.

Při cestování do zahraničí může samozřejmě dojít k různým omezením. Nebude to jako loni nebo ještě před několika měsíci. Cestování leteckou dopravou může být delší, hotel nemusí být tak komfortní, nebudou animační programy, mohou být větší odstupy mezi stoly, jiná forma bufetu v hotelu. Ale moře je moře a slunce je slunce, strava, zelenina a ovoce v těch jižních zemích a koupání u moře je pro děti obrovský zážitek.

Nahradit to Českou republikou lze, ale je to jiný typ dovolené, je to o něčem jiném. Určitě je třeba doporučit Prahu i s dětmi, to bude super. V Praze bude méně turistů a město nabízí pro děti hodně zajímavých míst. Musíme zase počítat s tím, že v létě bývá v Praze horko. Plánovat si letní dovolenou s dětmi v hlavním městě, když je těch 35 stupňů, není taky ideální. O prázdninách cestujeme proto, abychom si užili slunce, koupání a čistý vzduch.

Ve své nabídce se zaměřujete také na cestovatelské zážitky pro děti. Co byste doporučil rodinám s dětmi, které se k moři ani nikam do zahraničí letos nedostanou?
Pokud někdo rád cestuje a chce cestovat s dětmi, tak bych mu doporučil více než tím místem, kam se vydat, řídit zájmy svých dětí. Pokud mají spíše dobrodružnější povahu, tak je možné vyrazit na vodu sjíždět řeku. Jestli mají zájem o letadla, tak s nimi můžete navštívit letecká muzea. Když je zajímá historie, tak je v naší zemi hodně pěkných muzeí, která je budou bavit. Jestli chtějí na hory, tak se hodí vyrazit do nějakých vyšších hor, třeba k našim sousedům na Slovensko do Vysokých Tater. Určitě bych se věnoval spíše těm zájmům dětí, protože ta dovolená a prázdniny je čas, kdy si jich můžeme užít, zažít společně nějaké dobrodružství, vytržení z jejich školního stereotypu. Takže bych se určitě věnoval tomu, co mají rádi.

Řada cestovních kanceláří se začala kvůli koronaviru obracet právě na Českou republiku. Nabízejí pobyty, poznávají zájezdy. Nebude právě letošní léto příležitostí cestovat u nás a poznávat více svou vlast?
Myslím si, že cestování není o chození od jednoho hradu k druhému a od památky k památce. To je nepochopení toho smyslu cestování. Když někdo rád cestuje, tak je to v jeho případě o tom, aby poznal a zažil něco jiného, uviděl nové krajiny, ochutnal neznámé jídlo. Podíval se, jak ten svět vypadá, jak tam lidé žijí. A není to jen o historii a památkách, ale také o poznání toho, jaký je tam ten současný život. Cestování nám dává možnost více vyjít z té naší komfortní zóny, dostat se do jiného prostředí, podívat se na jiné kultury a jiný život. Na jednu stranu si chceme odpočinout od těch starostí doma, ale také se chceme tou jinou zemí a kulturou nechat inspirovat a nabýt energií. Právě tím, že poznám něco nového. V České republice to není tak úplně naplnitelné. I když i v Česku se dají najít místa, která jsou svým způsobem neobjevená, na která se lze podívat jinýma očima, z jiného úhlu pohledu. Můžeme objevovat místa ve svém okolí. Našim klientům nabízíme například jednodenní výlety s průvodcem na místa také v našem regionu. Dokonce i v Ostravě, kde je provázíme s výkladem průvodce na haldu Ema nebo přes Moravskou Ostravu.

V čem se skrývá kouzlo cestování s průvodcem? Není pro řadu lidí cestovka zbytečný luxus? Objednat letenku a ubytování dnes zvládne z domu téměř každý?
Individuální cestování je lákavé, má svou romantiku, ale také přináší boj s různými nástrahami. Když se někdo vydá na cestu sám, tak musí pořád překonávat nějaké nečekané překážky, které mu mohou ten zážitek z cestování znechutit. Ať už je to hodně lidí, fronty před pokladnami na vstup do památek, neorientujete se v cizím městě a máte špatný pocit z toho, že stejně skončíte v nějaké pasti na turisty a budete zmanipulovaný tím turistickým průmyslem.

Pokud jedete s dobrou cestovkou, tak se těmto nástrahám vyhnete. Role cestovních kanceláří není zanedbatelná, protože na cestách se může kdykoli a kdekoli něco stát. U těch letních dovolených to tak často nebývá, to jsou většinou bezpečné destinace někde u moře. Ale u cestovatelských dovolených je dobré mít po ruce člověka, na kterého se můžete obrátit. Místní průvodce vás navíc zavede na různá "tajná" a autentická místa, která byste nikdy sami neobjevili. Ke skvělému prožitku z cesty pak úplně stačí, když si sednete do příjemné kavárny a necháte se unášet tím životem okolo. Principem cestování je poznávat tu zemi jaká je a ne v nějakém hotelu sledovat jiné turisty. Cestujeme přece proto, abychom poznali ten skutečný život v navštívené zemi.

Co pro vás osobně znamená cestování?
Cestování vnímám opravdu jako poznávání něčeho nového. Pokud člověk chce dnes někam jet, tak už to není o nějaké historii, o muzeích a kostelech, ale je to spíše o tom, poznat jinou kulturu, jiné lidi a vlastně trošku i sám sebe. Při cestování mohu najít novou inspiraci a třeba změnit sám sebe tím, že poznávám nové věci. Pro jednu naši klientku byl největší zážitek z cesty do Londýna, že se ji náš průvodce naučil samostatně jezdit metrem a orientovat se v něm natolik, že si mohla sama zajet, kam chtěla. Naším přáním je, abychom z turistů udělali trošku cestovatele, protože turista a cestovatel, je rozdíl. Cestovatel jede do světa s touhou tam něco objevit, něco zažít. Nemusíme ani jezdit až na druhý konec světa. Hodně zajímavého se toho dá poznat i u našich sousedů. Třeba v Polsku je hodně krásných míst a v celé Evropě je tolik neobjevených míst. Evropa je tak krásná, protože je velmi rozmanitá. Díky lowcostům je možné se dopravit i na méně známá letiště po celé Evropě. Těch míst jsou desítky ne-li stovky. Za hodinu dvě je možné objevit místo, které je úplně jiné než odkud jsme vyjeli. Chce to jen vyrazit.

A poprosím ještě o poslední radu. Kam je nyní možné cestovat?
Na stránkách https://www.radynacestu.cz/kam-je-mozne-cestovat/ nabízíme cestovatelům interaktivní mapu světa, kterou průběžně aktualizujeme. Jsou na ní vyznačeny informace týkající se možnosti vstupu na území téměř padesáti zemí. Z dostupných zdrojů Ministerstva zahraničí České republiky i oficiálních stránek jednotlivých zemí shromažďujeme opatření, která jsou v jednotlivých destinacích zavedena s ohledem na epidemii koronaviru. Jedním klikem tak zjistíte, zda země, do které se chystáte, své hranice uzavřela či nikoliv a jaká pravidla musíte jako cestovatel na daném území dodržovat.

Sdílejte článek