Společnost
04/12/2019 Admin PATRIOT

Junák není jen volnočasová aktivita, ale životní styl

​Václav Dobrozemský je od roku 2011 předsedou krajské rady Junáka Moravskoslezského kraje.

Jedná se o vyšší organizační jednotku spolku Junák – český skaut, z. s., která má za úkol poskytovat zázemí pro činnost skautských okresů i středisek a podporu jejich vedení.

Úloha skautského kraje spočívá v zprostředkování informací, koordinací akcí v kraji, realizaci velkých projektů, získávání finančních prostředků, komunikaci s orgány státní správy a samosprávy. V Moravskoslezském kraji je aktuálně více než 5 tisíc skautů a skautek sdružených ve 180 oddílech.

Asi každý někdy potkal skautský oddíl ve vlaku, ale málokdo ví, co přesně skauti vlastně dělají. Co je to vlastně Skaut?
Neřekl bych, že málokdo ví, co skauti dělají. Skautská činnost je velmi obsáhlá. Náplň činností je různorodá a přizpůsobená jak příslušným věkovým kategoriím, tak i individuálním potřebám dětí. Není to jen o umění rozdělat oheň, uvázat uzly, umět morseovku nebo poskytnout první pomoc. Členové se mohou, například prostřednictvím odborek, zdokonalovat v množství specializovaných dovedností. Stále jezdíme na letní tábory, skautské družiny se pravidelně schází na družinových schůzkách, jezdí na výpravy a výlety do přírody. Součástí jsou i další aktivity – hry, workshopy, soutěže, závody. Velkým tématem je i dobrovolnictví a skautská služba společnosti, například různé charitativní a veřejné prospěšné projekty.

Na největší skautskou akci v historii, skautské jamboree v USA, se letos vydalo 17 skautů a skautek z našeho kraje! Co zažili?
Je pravdou, že se letošního světového skautského setkání účastnili i skauti z Moravskoslezského kraje. Nicméně nejde o první takovou výpravu. Delegace z našeho kraje byla přítomna na jamboree například již v roce 1933 nebo v roce 1947. Pravidelně se pak naši členové tohoto setkání účastní od roku 2003. Skauti na jamboree zažijí dva týdny, které jsou naplněny spoustou aktivit. Na jednom místě se potká mnoho národností, jazyků, kultur a náboženství. Čeští skauti tradičně prezentují český vynález – podsadový stan.

V čem se skautský oddíl liší od turistických oddílů, nebo jiných kroužků?
Junák není pouze volnočasová aktivita nebo prostor pro „odložení“ dětí po vyučování ve škole. Jedná se o životní styl nabízející širokou paletu aktivit a činností. Zároveň staví výchovu na postojích a hodnotách a přispívá k rozvoji charakteru a touze neustále na sobě pracovat. Přesto má skauting mnoho společného s jinými organizacemi, jejichž předmětem činnosti je práce s dětmi a mládeží. Ostatně na různých úrovních Junák s těmito organizacemi spolupracuje.

Na jakých hodnotách Junák staví a proč jsou v dnešní době pro skauty a skautky důležité?
Vypůjčil bych si text úvodního ustanovení stanov Junáka: cílem je „podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí; jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k nejvyšší Pravdě a Lásce; sobě samým; bližním, vlasti, celému lidskému společenství a přírodě“. Základním posláním skautingu je výchova dětí a mladých lidí. Skauting je postaven na kamarádství a přátelských vztazích, týmové spolupráci, posílení dovedností, pomoci druhým, samostatnosti a zodpovědnosti.

Jak jsi do Skautu vstoupil ty sám a kdy to bylo?
Bylo to v lednu 1997 a do skautského střediska Pagoda Nový Jičín mě přivedl tehdejší spolužák ze třídy na základní škole.

Junák v kraji slaví 100 výročí. Co to pro skauty a skautky znamená?
Mnoho skautských oddílů bude v nejbližších letech slavit 100 led od svého založení. Bude to příležitost k zamyšlení se nad svou historií, setkání s pamětníky, současnými i bývalými členy, ale i k plánování další činnosti. Cílem také bude ukázat veřejnosti, že skauti existují, a prezentovat svou činnost navenek.

Organizace pracující s dětmi musejí značně inovovat, aby udržely jejich zájem. Junák je v našem kraji už 100 let, jak se dnešní Skaut liší od toho v roce 1919?
Určitě spousta tradičních skautských činností a disciplín zůstává i po těch 100 letech stejných – táboření v přírodě, zkoušky skautských odborných dovedností. Je třeba říci, že Junák před několika lety svůj program inovoval a dnes je moderní organizací. Používáme GPS, internet, jezdíme na kola, na vodu, lezeme na skalách. Ukazuje se, že program je pro dnešní děti a mládež atraktivní.

Skauting celorepublikově za posledních 10 let hodně roste, čím si vysvětluješ, že je o něj větší zájem?
Je pravdou, že za posledních 13 let se počet skautů a skautek zvýšil téměř o 60 procent. Je evidentní, že Junák uspěl v konkurenci nejrůznějších kroužků a volnočasových aktivit. Dnes je naše organizace největší výchovné hnutí v České republice. Je to určitě dáno i tím, že vznikla nová výchovná kategorie benjamínků, což jsou nejmenší děti, do skautu začali chodit dětí bývalých či současných vedoucích. Růst lze pravděpodobně zčásti přisuzovat i celospolečenskému trendu, kdy rodiče stále častěji hledají pro své děti kvalitní volnočasové aktivity. Junák prokázal a prokazuje, že je silnou organizací s tradicí, která má mezi lidmi kladná hodnocení a vzbuzuje důvěru.

Ruku v ruce s růstem musejí přicházet také výzvy. S čím se Junák v Moravskoslezském kraji potýká?
Junák obecně se potýká s nedostatkem vedoucích v poměru k velikosti členské základny a počtu zájemců o vstup do Junáka. To nepochybně platí i v našem kraji. Skautští vedoucí odcházejí za studiem na vysoké školy mimo kraj, často se již nevrací, rodinu a pracovní kariéru budují jinde. Umocněno je to právě ve vztahu ke zvyšujícímu se počtu členů. Druhým problémem je nedostatek kluboven a jejich kvalita.

Je těžké získat na činnost, klubovny a další výdaje peníze?
Pokud jde o financování naší činnosti, musím říci, že velká většina obcí a měst, kde skauti působí, jsou vstřícné, a poskytují nejen finanční prostředky na činnost, ale i další plnění, například prostory pro klubovny nebo pro uskladnění vybavení. V mnoha místech jsou skauti zásadními nositeli kulturního a společenského života. Výrazným podporovatelem Junáka je i Moravskoslezský kraj. Naše jednotky obecně trápí stav kluboven. Ty byly často získány bezprostředně po obnovení Junáka v roce 1990 v nedobrém stavu, mnohdy se jednalo jen o provizorní stav. Skauti se ale scházejí i ve školách, na farách či v hasičárnách. Nyní se ukazuje zásadní potřeba investic a renovací. Nutné je také obnovovat a dokupovat vybavení nutné pro naši činnost – stany, sportovní materiál, vybavení na letní tábory.

Skautští vedoucí mají velkou zodpovědnost, při práci s dětmi se toho může spousta stát. Jsou nějak vyškoleni?
Junák se vyznačuje jasnou strukturou vzdělávání činovníků, tedy jednoduše řečeno skautských vedoucích. Kvalifikační vzdělávání je nezbytným předpokladem pro vykonávání většiny činovnických funkcí, ať už se jedná o přímou výchovnou činnost s dětmi a mládeží, či pro funkce a činnosti jiné (vedoucí jednotek, hospodáři, členové revizních komisí). U vedoucích, kteří pracují s dětmi a mládeží jsou nezbytným předpokladem tři druhy kvalifikace – čekatelská zkouška určená pro členy od 15 let věku, kteří se spolupodílejí na vedení skautských oddílů, připravují program, družinové schůzky, aktivity na táboře. Dále je to kurz zdravotník zotavovacích akcí a vůdcovská zkouška. Ta je nezbytným předpokladem pro vedení skautských oddílů a letních táborů. Vedoucí jsou proškolováni v kompetencích z oblasti pedagogiky, psychologie, skautské výchovné metody, přípravy a vedení programu, bezpečnosti, táboření, vedení lidí, ale i hospodaření a práva. Pyramidu vzdělání však tvoří velké množství dalších kurzů a zkoušek – pro skautské vzdělavatele, manažerské vzdělání pro vedoucí jednotek, kurzy pro vodní skauty.

Vedoucí pracují zcela zadarmo, naopak si často na akce a tábory berou vlastní dovolenou. Hodnota jejich práce v celé ČR byla vyčíslena na cca 1 miliardu korun ročně! Není to příliš velká oběť?
Neziskový sektor zajišťuje činnosti a služby, které stát nerealizuje, zejména proto, že by se mu nevyplatily. Neziskový sektor je důležitým prvkem občanské společnosti, přesto, podle mého názoru, není státem dostatečně oceňován a podporován. Skauting stojí na tisících dospělých dobrovolníků – skautských vedoucích a činovníků. Neřekl bych, že je to nějaká oběť nebo úděl. Skautští dobrovolníci a dobrovolnice mají díky svému zapojení příležitost získat tak užitečné zkušenosti, jako je vedení týmu, řízení akcí a projektů, práce s motivací, komunikace, řízení financí nebo třeba propagace. Ukazuje se, že být vedoucím a projít skautskou výchovou je velmi pozitivně vnímáno například při přijímacím řízení na vysoké školy nebo u zaměstnavatelů v případě uchazečů o zaměstnání.

Co významného se v posledním období uskutečnilo v našem kraji?
Skautský kraj je vlastníkem mohyly na Ivančena, která byla založena v roce 1946 na památku skautům, kteří byli součástí odboje a byli zavražděni nacisty na sklonku 2. světové války. Ivančena se stala symbolem protinacistické i protikomunistické totality. Přes zákazy skautingu každoročně putovali skauti, trampi a další veřejnost k mohyle, aby uctili památku zavražděných skautů přiložením kamene. Mohyla však byla v poslední době ve špatném technickém stavu a tak v roce 2016 proběhla velká rekonstrukce. V letošním roce jsme provedli poslední úpravy mohyly a jejího okolí.

Jaké jsou další plány Skauta v Moravskoslezském kraji?
V dubnu příštího roku se uskuteční tradiční výstup ke skautské mohyle na Ivančeně v Beskydech. Probíhají diskuse o možnosti uspořádat krajské skautské setkání – jamboree. V našem kraji vnímáme nedostatek základen pro pořádání akcí, výprav skautských oddílů, táborů nebo vzdělávacích kurzů. Jednáme nyní o možnosti výstavby krajské skautské základny Mazák v Ostravici, která by v budoucnosti pro tyto účely sloužila.

A dožije se tady Junák dalších 100 let?
Prvních sto let máme za sebou. Věřím, že skauting je tak nadčasová záležitost, že se určitě další stovky dožijeme.

Ondřej Běnek

Sdílejte článek