Nejnovější zprávy: Zlatá tretra odhalila hlavní hvězdu. Do Ostravy dorazí létající tyčkař Duplantis Povodí Odry otevře nepřístupná místa, veřejnosti zpřístupní tři přehrady

Proměny kraje

Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky. Začala kampaň na podporu očkování

​Dejte se očkovat, dejte se očkovat, dejte se očkovat. Tak by mohlo znít hlavní motto dnešního startu kampaně.

Jednou z tváří kampaně je i mořeplavec Richard Konkolski. Foto: se souhlasem kampaně Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky

Ta má přesvědčit k očkování proti covid 19 co nejvíce lidí v Ostravě a Moravskoslezském kraji, kteří třeba stále ještě váhají dojít si do některého z četných očkovacích center pro svou dávku vakcíny.

Kampaň odstartovala právě dnes před polednem v největším očkovacím centru na Černé louce, a to v den, kdy se na očkování mohou registrovat poprvé i lidé ve věku od 40 let výše.

O náklady na kampaň ve výši jednoho milionu korun se podělí všichni její partneři - Moravskoslezský kraj, RBP zdravotní pojišťovna, Lékařská fakulta Ostravské univerzity, Fakultní nemocnice Ostrava či Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě.

A tvářemi kampaně s billboardy a videošoty se stala řada respektovaných a oblíbených osobností, například záchranář Petr Jaššo z krajské Zdravotnické záchranné služby, herec Národního divadla moravskoslezského Jan Fišar či legendární mořeplavec Richard Konkolski.

Neváhal jsem. I proti chřipce se očkuju pravidelně, říká Konkolski

Právě Richard Konkolski pro Magazín PATRIOT při dnešním startu kampaně v očkovacím centru na Černé louce řekl, že se stal tváří kampaně, protože očkování proti covidu-19 považuje za rozumný krok a sám je také bez váhání podstoupil.

„Absolutně jsem se nerozmýšlel ani neváhal. Sám se ostatně nechávám pravidelně každoročně očkovat proti chřipce, už možná patnáct let. Začal jsem už, když jsem bydlel ještě ve Spojených státech. Je rozumné se očkovat i proti covidu, protože je to proti němu dnes v podstatě jediná ochrana,“ míní mořeplavec. Podle něho je bez očkování vždy nějaké riziko, že člověk může dostat tuto nemoc s těžkým průběhem.

Covid dostal na vánoce. Šest týdnů se z něho dostával

Dodává, že například pravidelné očkování proti chřipce mu pomáhá. „A jen jednou jedinkrát jsem vynechal a dostal jsem pořádnou chřipku,“ směje se. „Vždyť nás už očkovali od od děcka, tak jsme na to zvyklí. V posledních letech je vidět odpor některých lidí k očkování a začínají se objevovat i některé nemoci, které už očkování vymýtilo. Takže očkovat se!“ vyzývá Richard Konkolski.

On sám se s covidem potýkal o posledních vánočních svátcích. „Dostal jsem ho na Vánoce, prošel jsem si tím. I když jsem ho neměl nejhorší a nepotřeboval jsem k lékaři nebo neskončil v nemocnici, měl jsem teploty a byl jsem tak zesláblý, že jsem dokonce jednou upadl v koupelně. Trvalo nakonec šest týdnů, než jsem se dostal do normálního stavu. A tři týdny, než jsem zase seděl za komputerem a pracoval,“ svěřil se s úsměvem bájný mořeplavec a dětský idol řady dnešních padesátníků.

Před cestami vždy absolvoval řadu očkování. A horečku měl jen jednou v Austrálii

Zažil Richard Konkolski při svých plavbách nějakou těžkou nemoc? „V podstatě nikdy, protože jsem vždy před náročnými cestami absolvoval všechna možná očkování,“ říká. „Tehdy se očkovalo na cesty pouze v Praze u hlavního hygienika, takže jsem si vždy udělal plán na celý rok a jednou měsíčně jsem tam jezdil a dostával postupně dvě tři injekce. Díky tomu jsem nikdy, ale opravdu nikdy nebyl na svých plavbách marod. Jen jednou jsem měl za tři roky cesty v Austrálii horečku, ale to trvalo jen jeden den a druhý den už jsem byl zase normální. A jen díky očkování,“ řekl mořeplavec.

Jsem PROočkovaný. Mám PROTI látky

Kampaň používá hlavní slogan „Jsem PROočkovaný. Mám PROTI látky“. Ten graficky vtipně využívá právě slov „pro“ a „proti“.

„Z fáze, kdy Česká republika měla spíše nedostatek vakcín a spousty zájemců o očkování, se dostáváme do situace, že vakcín bude dost, ale možná nebude dostatek zájemců z mladších ročníků. Proto jsme rozjeli tuto zásadní kampaň,“ řekl dnes hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Protože jestli neproočkujeme těch sedmdesát, pětasedmdesát procent obyvatel, můžeme se dostat do problémů ohledně kolektivní imunity. Proto chceme požádat, poprosit a přejeme si, aby si lidé do očkovacích center a nechali se očkovat,“ upozornil hejtman.

A dodal, že je rád, že jednou z tváří kampaně je právě Richard Konkolski. „Vzpomínám si, jak jsem jako kluk četl články o Richardu Konkolském, jak se třeba koupal v ledovém moři pod Kapským Městem. A to je důkaz, že to funguje, že tento člověk vydrží očkování a vydržíme ho my všichni.. Takže pojďme se všichni očkovat,“ vyzval hejtman Ivo Vondrák.

Vakcíny už pomohly porazit choleru, mor, tyfus, vzteklinu, černý kašel, obrnu i spalničky

Ke startu kampaně se připojil i děkan lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Ten řekl, že už z historie víme, že nejbezpečnějším způsobem, jak protilátky dlouhodobě získat, je očkování.

„Vakcinace pomáhá v boji se smrtelnými infekčními nemocemi již od konce 18. století. Nejdříve to bylo proti pravým neštovicím, následovaly vakcíny proti choleře, moru, tyfu, vzteklině, tuberkulóze nebo třeba černému kašli, přenosné dětské obrně či spalničkám,“ řekl.

Dodal, že zodpovědní cestovatelé jen málokdy vyrazí na delší cesty bez očkování proti virové hepatitidě A nebo břišnímu tyfu. „No a vakcínami tohoto století pro celý svět jsou ty proti koronaviru. Právě ony nám mohou pomoci vrátit se k normálnímu životu,“ vysvětlil děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, který je rovněž jednou z tváří kampaně.

Maďar: po očkování je nežádoucí reakce většinou jen banální

Děkan vysvětlil, že očkovaný získává už první dávkou vysokou míru ochrany před těžkým stavem s nutnou hospitalizací a úmrtím. Po absolvování obou dávek se míra individuální ochrany ještě zvyšuje a prodlužuje.

Doplnil také, že více než jedna miliarda aplikovaných dávek ve světě jednoznačně poukazuje na vysoký profil bezpečnosti používaných vakcín. Pokud se nežádoucí reakce vůbec vyskytne, ve většině případů je banálního charakteru a její hrozba pro lidské zdraví je se samotnou nemocí naprosto neporovnatelná.

Očkovacím centrem na Černé louce projdou denně dva tisíce lidí. A může to být víc

Na billboardech a ve spotu se objeví také zástupce Fakultní nemocnice Ostrava. K očkování vyzývá primářka Kliniky infekčního lékařství Lenka Petroušová. Největší očkovací centrum v Moravskoslezském kraji provozuje na ostravském Výstavišti Černá louka právě Fakultní nemocnice Ostrava, jejíž ředitel Jiří Havrlant řekl: „Očkovacím centrem Černá louka teď projdou denně více než dvě tisícovky lidí. Naše nemocnice je ale v případě zájmu schopna tuto kapacitu ještě navýšit. Očkovací týmy tvoří zkušení zdravotníci, na místě je vždy lékař, který je připraven individuálně probrat se zájemci o očkování jejich zdravotní stav a vysvětlit vše, co s vakcinací souvisí. Já osobně jsem přesvědčen, že očkování má smysl, jelikož vytvoří proti infekci protilátky.“

Sestřička, voják i hasič. Po očkování klesne propuknutí nemoci na minimum

Ve videu ke kampani se objeví i sestřička z nemocnice, voják či hasič. Své zastoupení v kampani má i Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě.

„Zdravotní ústav provádí studii vývoje protilátek u osob po uskutečněném očkování, kdy cílem studie je zjištění, jakým způsobem se v čase po očkování mění hladina protilátek jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska. Z výsledků rozsáhlé studie z Izraele publikované v odborném časopise Lancet vyplývá, že dva týdny po podání druhé dávky vakcíny od konsorcia společností Pfizer/Biontech kleslo riziko propuknutí nemoci Covid-19 u očkovaných o 96,5 %, pravděpodobnost nutné hospitalizace o 98 % a riziko úmrtí kleslo o 98,1 %. Dále se potvrdilo, že už po první dávce této vakcíny kleslo riziko nutné hospitalizace v případě propuknutí nemoci covid-19 o tři čtvrtiny,“ sdělil ředitel Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Eduard Ježo.

Tempo vakcinace zrychluje

Tempo vakcinace v Moravskoslezském kraji výrazně zrychluje, a to v souvislosti s navyšováním dodávek vakcín.

„V kraji už je vyočkováno přes 445 tisíc vakcín. Alespoň první dávku dostalo přes 332 tisíc lidí, oběma dávkami už proces vakcinace dokončilo 113 tisíc lidí. Množství očkovacích dávek se stále navyšuje, tento měsíc jich dostáváme přes 46 tisíc týdně, v červnu každý týden očekáváme 67 tisícovek vakcín Pfizer/BionTech. Věřím, že budeme dostávat i více vakcín Moderna, AstraZeneca a Janssen, všechny je chceme poslat do ordinací praktických lékařů,“ vyčíslil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Kampaň má podpořit odhodlání nerozhodnutých občanů, aby se naočkovat nechali. Upozorňuje na pozitiva vakcinace, ale neslibuje zázraky. Povzbuzuje k očkování, ukazuje, že pozitiva převládají nad případnými obavami. Jejím cílem je oslovit a motivovat k proočkování, které je bezpečné, účinné a z pohledu prevence racionální opatření v boji proti šíření nákazy.

Zavřít reklamu