Byznys
14/06/2022 Václav Menšík

Jiří Trvaj: Brankář s úctou k řemeslu

Vladimír Pryček

Hokejový brankář Jiří Trvaj byl oporou extraligových Vítkovic, brněnské Komety i reprezentace. Během kariéry získal řadu medailí i individuálních ocenění. Nyní jeho výstroj, kterou osobně ručně vyrábí, pomáhá v cestě za úspěchem dalším generacím těch nejlepších gólmanů.

Jirka nás vítá v nových prostorech firmy v Ostravě-Třebovicích. Vyrážečky, lapačky a betony se značkou M4G jsou stále populárnější, poptávka roste hlavně díky osobním doporučením brankářů, a tak se museli společníci Jirka a Jirka přesunout do větších prostor.

Je to pár let, co Jiří Trvaj ve svých jednačtyřiceti letech ukončil bohatou sportovní kariéru, ale jak tak koukám na jeho vyšvihanou postavu, kdyby mi řekl, že odpoledne ještě musí na extraligový trénink, neměl bych důvod mu nevěřit.

V dílně to doslova voní řemeslem. V rohu se krčí počítač, ten je důležitý pro objednávky z online konfigurátoru, ale jinak vidíme šicí stroje, výsekové mašiny a hromadu materiálů i hotových výrobků.

„Dnes si mohou naši zákazníci konfigurovat výstroj online, navrhnout barvy a přesnou specifikaci výstroje, ale já mám stejně nejraději osobní kontakt s našimi brankáři,“ popisuje Jiři Trvaj.

Jak tak Jirku poslouchám dále, je mi jasné, že to je ten klíč, který vedl k úspěchu. Jiří je sám brankář, naprosto specifický druh sportovce. Však taky nikdo úplně normální by na sebe nenechal dobrovolně lítat kusy tvrdé gumy dvoustovkou, proto se dokáže vcítit do potřeb každého brankáře. A to prostě online prostředí nikdy nenahradí.

Vraťme se k začátkům. Firmu založil s Jiřím Jelínkem a Martinem Pruskem, dnes trenérem brankářů HC Vítkovice, ještě během své aktivní kariéry. „Byl jsem sám sobě zákazníkem, to bylo super pro další vývoj,“ usmívá se. To bylo někdy okolo jeho osmatřiceti let, nakonec si kariéru ještě o tři roky natáhl, a tak měl na důkladné testování opravdu dostatek příležitostí.

Martin Prusek nakonec M4G opustil, protože jak i sám Jiří poznal během dvou let, kdy trénoval brankáře v HC Olomouc, je to práce na 7 dní v týdnu.

Procházíme dílnou a já se vyptávám na to, jak se vlastně hokejová výstroj M4G vyrábí. Jirkové potvrzují, že betony, lapačky i vyrážečky vznikají ze sta procent tady. V Třebovicích.

„I když se na první pohled může zdát, že výstroj vypadá už mnoho let stejně, ve skutečnosti se pořád mění. Rychlost hry a tvrdost střel se až neuvěřitelně zvyšuje a s tím rostou i požadavky na brankářskou výstroj, kterou my upravujeme přesně podle potřeb našich gólmanů. A to je naše velká výhoda. My s brankáři osobně mluvíme, výstroj individuálně ladíme a taky opravujeme,“ popisuje Jiří Trvaj, který vybavení vyrábí doslova vlastníma rukama. Samotná výroba začíná vysekáváním dílů dle zvolených barev. Poté následuje proces sešívání jednotlivých komponentů, příprava plastů a pěnových výplní. Nakonec následuje složení do konečné podoby produktu. Vše ručně a pouze z materiálů pro profesionální použití.

„Filozofií naší značky je vysoká úroveň řemeslné práce, kvalita a dlouhá životnost. Zdálo by se, že je to proti obchodním zájmům, ale nám se to vyplácí. Často tak naši starší výstroj po profesionálovi dostane brankář z mládeže, zvykne si na ni a jednou si pak objedná komplet novou. To nás baví!“ hovoří Jiří dále.

U betonů, lapaček a vyrážeček však M4G nechce zůstat. Už nyní vyrábí nákrčníky a další doplňky a netají se tím, že jednou by chtěli oblékat a chránit komplet celé hokejové brankáře. Já už pár brankářských vest viděl a řeknu vám, že to je teda ambiciózní plán! Ovšem po návštěvě v jejich dílně nemám žádný důvod pochybovat o tom, že to kluci zvládnou na výbornou a za pár let v extraligovém finále budou gólmani v jejich kompletní výstroji, když už letos finalisté používají jejich betony, vyrážečky i lapačky. Bude stačit přijmout do firmy ještě pár podobně zapálených kolegů. I na tom už kluci pracují.

Když se Jirky Trvaje ptám, co mu dal sport, odpovídá hned z první: „Disciplínu. Sport mě naučil, že je vždy potřeba věci dotáhnout do konce.“

A on je dotáhne, věřte mi. Má jasnou vizi: růst, rozšiřovat sortiment, ale zároveň si udržet osobní přístup k zákazníkům. On prostě i za pár let sedne do auta, naloží do kufru několik variant výstroje a pojede za brankářem na druhý konec republiky, aby mu na to finále pomohl dokonale vyladit i ty nejmenší detaily. To je ta vášeň a trochu bláznovství, které si z hokejové branky přenesl do byznysu.

Jiří Trvaj

*13. 4. 1974

Trojnásobný finalista Extraligy ledního hokeje
Trojnásobný nejlepší brankář Extraligy ledního hokeje
544 zápasů v Extralize ledního hokeje
17 zápasů v národním týmu

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama