Společnost
29/06/2020 Petr Broulík

Ještě jsme nevyhráli. Lidé kašlou na karanténu, nemocní chodí do práce a na pivo

​Další testování horníků, apel na zaměstnavatele kvůli povinnosti negativních testů a velká nekázeň mnoha lidí v karanténě či nemocných.

To vadí hygienikům a členům bezpečnostní rady kraje, kteří se dnes odpoledne sešli na krajském úřadě kvůli stále znepokojujícímu počtu pozitivně testovaných lidí na koronavirus v kraji.

A výsledek? Ostře sledované Karvinsko a Frýdecko-Místecko. Od zítřka se v těchto okresech opět zpřísní ochranná opatření. Hromadné akce na Karvinsku bude moci navštívit v jednom odděleném prostoru nejvíce stovka návštěvníků.

„Těch sektorů může být maximálně pět. Pokud není možno vytvořit více sektorů, tak bude na akci třeba jen jeden a sto návštěvníků,“ říká ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Novinka: co největší oddělení pracovníků směn v podniku

Zakázané budou na Karvinsku a Frýdecko-Místecku návštěvy zdravotnických zařízení a sociálních zařízení, jako jsou domovy důchodců.

„V současnosti tam řešíme několik klastrů – bohumínská nemocnice, nemocnice Karviná Ráj, domov důchodců Nýdek, teď máme dva nové případy v domově důchodců ve Frýdku-Místku,“ vypočítává Pavla Svrčinová.

Hygienici také zpřísnili provozní dobu provozoven společného stravování od 8 hodin do 23 hodin, ráno udělili výjimku pouze zdravotním zařízením, sociálním službám, věznici či hotelům.

Úplnou novinkou v opatřeních je to, že hygienici požadují u podniků s vícesměnným provozem, aby co nejdůsledněji oddělili lidi z jiných směn. „Aby se nepotkávali v šatnách, na toaletách, na chodbách. Stejná pravidla nastavujeme i u závodního stravování, aby se zaměstnanci jednotlivých směn či provozů co nejméně potkávali,“ říká hlavní krajská hygienička.

Děti na táborech si nebudou moci samy vařit. Všude zavládne přísná hygiena

Hygienici se také zaměřili na to, že okres Frýdek-Místek patří k nejvíce vyhledávaným okresům pro rekreaci v kraji. „Máme tu třeba nejvíce dětských táborů. Proto tam budou mít děti v jídelnách desinfekci a jednorázové ručníky. Děti si nebudou moci samy vařit,“ řekla Pavla Svrčinová.

V celém kraji od zítřka budou platit do odvolání další opatření, které už ale podle Pavly Svrčinové nejsou tak drastická. Týkají se hlavně pendlerů. Každý, kdo sem jezdí pracovat ze zahraničí, tedy především z Polska a Ukrajiny, bude muset zaměstnavateli předložit co deset dní negativní PCR test na koronavirus.

„A zaměstnavatelé to musí vyžadovat. Stalo se nám například, že si žena nechala udělat test, ukázalo se, že je pozitivní, ona byla ve fabrice a vyvolalo to nutnost 160 odběrů z naší strany,“ uvádí konkrétní případ hlavní krajská hygienička Pavla Svrčinová.

Počet lidí na koupališti má hlídat provozovatel. Ale objeví se i hygienici

V celém Moravskoslezském kraji navíc zůstanou povinné roušky uvnitř budov při větších akcích a v některých provozovnách. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku ve všech budovách i v MHD. Podobná opatření platí pro koupaliště. Kdo a jak to bude kontrolovat?

„To je povinností provozovatelů koupališť a také našich lidí, kteří budou chodit velmi nepravidelně kontrolovat kvalitu vody a zároveň zkontrolují, zda sedí i počet návštěvníků,“ říká ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Řádově dva lidi nakazí další tři. Ty počty nejsou veselé, říká hejtman

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák řekl, že situace je v kraji složitější než si zástupci kraje přáli. „Koeficient reprodukce nákazy je dnes 1,5, to znamená, že řádově dva lidé nakazí tři další lidi, což je vidět na křivkách růstu nakažených. Nicméně tento růst způsobují výsledky plošného testování na dolech ČSM Jih a ČSM Sever, kde hygienici naplánovali otestovat celkem 4 300 lidí,“ řekl hejtman.

Zdravotníci zatím ovšem otestovali jen 2 750 horníků, neboť se setkávají s prvním velkým problémem. „Není možné, aby lidé na testy tyto nedocházeli, a tady chci apelovat na vedení OKD, aby zajistilo, aby všichni lidé, kteří v dolech pracují, prošli testy,“ vyzval hejtman.

Na otázku, zda by OKD nemělo těžbu na dole ČSM přerušit kvůli počtu nakažených, hejtman odpověděl, že kraj to nařídit společnosti nemůže. „Ty počty nejsou veselé. Ale pokud se bude počet nemocných vyvíjet tak jako doposud, tak stejně těžba nebude moci být provozována a společnost ji bude muset přirozeně zastavit,“ řekl hejtman.

Jsem-li nemocný, nejdu na pivo, nejdu do práce a nepojedu nikam autobusem

Dalším problémem je, že řada lidí, kteří mají nařízenou karanténu, ji nedodržují. „Lidé jsou neodpovědní, procházejí se po okolí nebo dokonce navštěvují restaurační zařízení. Vím, že je situace těžká, ti lidé mají těžkou práci a pocit, že si musejí dát to pivko. Chtěl bych znovu apelovat na zaměstnavatele lidí, kteří jsou v karanténě, aby kontrolovali, zda opravdu v té karanténě jsou,“ vyzval hejtman Moravskoslezského kraje.

Hlavní hygienička kraje Pavla Svrčinová řekla, že nedisciplinovanost lidí je značná. „Zjišťujeme, že značné množství lidí chodilo do práce, byť měli příznaky nemoci jako je ztráta čichu, rýma, zvýšenou teplotu. To dnes už všichni lidé znají, přesto jdou do práce. Měli by zůstat doma a jejich lékař by je měl poslat na odběr. Lidé tuto nemoc podceňují. Našli jsme i tři nemocné osoby jedné firmy, u nichž jsme zjistili, že předtím odjely na firemní večírek mimo kraj. Sjela se tam spousta lidí z celé republiky a jeden z nich byl nemocný covid-19. A už se nákaza šíří po celé republice. Každý by si měl říci: jsem-li nemocný, nejdu s kamarády na pivo, nejdu do práce a nepojedu nikam autobusem,“ varuje Pavla Svrčinová.

Na otázku, zda hygienici porušení mimořádných opatřením v boji proti koronaviru postihují, odpověděla, že hygienici v současnosti ukončili šetření na 1 100 přestupků a dva a půl tisíce přestupků ještě na prošetření čeká.

Výsledek statistického vzorku rozhodne o případném dalším plošném testování

Členové bezpečnostní rady kraje se dohodli, aby testování pokračovalo příští týden i na Dole Československé armády. „Po dohodě s hlavní hygieničkou České republiky proběhne testování jakéhosi statistického vzorku lidí, které využije toho, že jsou zde nyní odběrové týmy, které testují na dole ČSM. A to rozhodne, jak dál,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

I přes zpřísnění opatření v některých částech kraje chce hejtman klidnit situaci. „Stále platí, že průběhy nákaz jsou bez příznaků, že hospitalizovaných je zatím 28 lidí a to je proti počtu celkově otestovaných velmi malé číslo. Takže není nutné žádnou oblast zavírat. Máme také 186 připravených plicních ventilátorů pro ty těžší případy,“ uklidňuje Ivo Vondrák a upozorňuje, že také dnes o půlnoci skončí přísný režim na hranici kraje s polským Slezskem, což řada obyvatel bydlících v blízkosti hranic přivítá.

Sdílejte článek