Společnost
28/02/2020 Jaroslav Baďura

Ještě archeologický průzkum a pak už se v centru Ostravy začne stavět

​Příprava výstavby nového bytového domu na křížení ulic Biskupská a Kostelní se dostává do další fáze.

V lokalitě historického centra města se bude dělat průzkum, nezbytný pro zahájení projekčních prací. Na tři týdny se proto uzavře parkoviště, na jehož místě se v roce 2022 začne dům stavět.

„Uzavření parkoviště je nutné, abychom mohli zadat práce na projektu. Stavbu bytového domu v centru města na dosud velmi nevzhledné proluce považujeme za důležitý projekt v době, kdy je ve městě velká poptávka po kvalitním bydlení. Návrat rezidentů vnímáme jako nezbytný pro oživení centra a nové možnosti bydlení vidíme jako jednu z cest pro udržení zejména mladých lidí v Ostravě,“ uvedla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Na parcele se musí provést inženýrsko-geologický a hydro-geologický průzkum. Parkoviště bude uzavřené od pondělí 2. března maximálně do 22. března. Jakmile průzkum skončí, bude parkoviště, určené přibližně pro třicet aut, opět zprovozněno až do doby, kdy se bude parcela předávat stavbařům.

„Děkujeme řidičům za shovívavost. V době, kdy bude parkoviště uzavřené, najdou náhradní místa k parkování na Černé louce. Dobrou zprávou potom je, že by doba potřebná pro provedení průzkumu mohla být o něco kratší, než avizované tři týdny,“ dodala náměstkyně Zuzana Bajgarová.

Bytový dům se bude stavět podle návrhu architekta Michala Palaščáka z Brna, který vyhrál otevřenou architektonickou soutěž. Město ji ve spolupráci s obvodem Moravská Ostrava a Přívoz vyhlásilo v lednu 2018. Přišlo do ní rekordních 48 prací, z nichž byla třetina ze zahraničí.

Vítězný návrh porota označila za současný, nikoliv však extravagantní ani módní, vystihující genius loci této části centra města. Dům má mít 30 bytových jednotek a 43 parkovacích míst v podzemí, jeho výstavba by měla začít na jaře roku 2022. Předpokládaný termín dokončení je ve druhé polovině roku 2023.

Statutární město Ostrava projekt výstavby bytového domu v historickém jádru města převzalo od obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, který se rozhodl realizovat jiné záměry.

Důvodem je snaha města v brzké době zastavět v centru nevzhledné proluky zajímavými objekty, které by dotvářely charakter Ostravy, pomohly oživit centrum a vyšly vstříc zvýšené poptávce po kvalitních moderních bytech.

Město Ostrava pro rozšíření nabídky bydlení v centru již realizuje výstavbu sedmipodlažního domu v Janáčkově ulici s 26 bytovými jednotkami. S termínem dokončení v létě příštího roku.

Přijde na 71,8 milionu korun s DPH. Byty ve zrekonstruovaných objektech budou dokončeny nejpozději letos na podzim - v Husově 7 za téměř 44 milionů korun bude k dispozici 23 bytů a na Střelniční 8 za 47 milionů korun to bude 11 bytů.

Vzniknou místo kanceláří, které byly v objektech dosud. Stavba rezidence Nové Lauby se chystá na roky 2021 až 2023.

Sdílejte článek