Gastronomie
21/03/2019 Tomáš Svoboda

Jenom to spustit! Do obnovy pivovaru v Paskově se dala celá rodina

Dalším novým místem na Pivní mapě Moravskoslezského kraje bude již brzy Paskov. V historické tradici vaření „panského“ piva tam chce pokračovat rodina Burešových. Tátovi Zbyňkovi s obnovou pivovaru pomáhají synové Václav a Zbyněk i dcera Klára.

Jako správní nadšenci měli plán na stavbu vlastního pivovaru už „dávno“ v šuplíku. Reálnější obrysy ovšem začal dostávat poté, co na Nádražní ulici v Paskově objevili opuštěný průmyslový areál.

Když jej v roce 2017 koupili, věděli o jeho minulosti málo. Na první pohled bylo zřejmé hlavně to, že objekt, který sloužil několik desítek let jako sklad, dostal od předchozích majitelů pořádně zabrat.

„Budova se nám přesto líbila. Ale až když jsme ji koupili, dozvěděli jsme se od místních, že pivovar už tam kdysi byl. Tak jsme si řekli, že jdeme správnou cestou a že opravdu máme tradici vaření piva obnovit,“ říká Zbyněk Bureš starší.

Následně se jim podařilo zjistit, že první písemná zmínka o objektu pivovaru v Paskově se datuje do roku 1518. V dalších staletích byl pivovar různě přestavován a nakonec fungoval až do roku 1913.

Posléze jej hrabě Otto Stolberg, kterému patřilo celé panství včetně nedalekého zámku, prodal konkurenčnímu pivovaru v Moravské Ostravě. To byl předchůdce dnešního Ostravaru, který areál přeměnil v sýpku a sklady.

Z bývalého pivovaru, ke kterému údajně patřila i palírna, zbyla jen část především kvůli demolici v 50. letech a výstavbě sousedního bytového domu. V dochovaném objektu noví majitelé našli už jen pár dobových pivních lahví a podle senzibila tam s nimi „bydlí“ i dvě neznámé duše.

„K pivovaru patřily i další objekty jako kanceláře a sladovna. Zjistili jsme také, že kolem Ostravice byly chmelnice a že se z Paskova chmel vyvážel. Ve své době to byl jeden z největších pivovarů v okolí s výstavem 36 tisíc hektolitrů,“ pokračuje hlava rodiny.

V obnoveném Panském pivovaru se chtějí dostat na roční výstav kolem 2 tisíc hektolitrů, což je ve srovnání s historií jen zlomek. Mezi současnými minipivovary ovšem budou patřit k těm větším.

Do objektu, který zvenčí působí nenápadně, ale uvnitř skrývá prostorné místnosti s vysokými klenbovými stropy, už nainstalovali kompletní pivovarskou technologii. Varna má kapacitu tisíc litrů a každý z osmi ležáckých tanků pojme dva tisíce litrů piva.

S rekonstrukcí prostor začali loni v lednu a doteď pobaveně vzpomínají na to, jak jim dodavatel technologie slíbil, že vařit budou v květnu. Jen zapomněl upřesnit, kterého roku.

„Řešili jsme různé problémy s dodacími lhůtami a potom i požadavky úřadů. Kvůli tomu se termín dokončení prodlužuje, ale věříme, že teď na jaře už všechno klapne a že před létem začneme vařit,“ přeje si Václav Bureš.

(Nejen) místní už se těší

Cílem nového pivovárku je přivést na trh regionální značku s tradicí a originálním příběhem. Vařit chtějí stabilně čtyři druhy piva, především klasické ležáky, a k tomu během roku sezónní speciály.

Sládkem bude nejstarší z rodiny Burešů. Pan Zbyněk si doplnil vzdělání i praxi v pivovarské škole, aby rozšířil své zkušenosti z domácího vaření.

„Na začátku jsme si říkali, že postavíme pivovar, uvaříme pivo a bude nám fajn. Realita je ale trochu jiná. Ruce máme vytahané až na zem a bojujeme na všech frontách,“ pousměje se jeden z našich průvodců s tím, že v pivovaru využívá nejen svoji profesi elektrikáře, ale zvládá i další řemesla.

Zatímco teď stíhá ještě také práci v domovské Ostravě v oblasti dopravního značení, časem bude prioritou výhradně pivovar.

S jakým očekáváním vstoupí na trh minipivovarů, kterých je v kraji více než čtyřicet? „Vnímáme, že laťka je v regionu celkem vysoko, ale nevím, zda je na trhu konkurence. Spíše si myslím, že lidé si navzájem vyměňují zkušenosti a že prostor pro nové pivovary pořád je,“ odpovídá pan Zbyněk.

Dosavadní ohlasy lidí naznačují, že nový pivovar v Paskově bude vítaným zpestřením. Lehce dostupný bude nejen pro místní, ale i pro cyklisty z frekventované trasy podél řeky Ostravice.

„Už teď sledujeme, že se lidé z okolí těší. Obnovit pivovar je pro nás závazek. Věříme, že výsledek bude stát za to a že se toho zhostíme se ctí,“ dodává na závěr Václav Bureš.

Tak „Dej Bůh štěstí!“ a u piva zase někdy na viděnou.

Sdílejte článek