Jeden den ve Vítkově. Romantika, kam jen oko dohlédne!
Vydali jsme se na Vítkovsko, jedno z nejromantičtějších míst Moravskoslezského kraje. Tento trip, na který vyrážíme mou oblíbenou elektrickou Kiou, míří do míst, kde je sice složitější narazit na kvalitní gastronomii, o to více ale doporučujeme tento kout Moravskoslezského kraje navštívit, abychom jej tak trochu nakopli.
Autem pojedete z centra Ostravy po dálnici a přes Fulnek jen okolo 40 minut, výlet se tak skutečně dá stihnout za jeden den nebo klidně za odpoledne. Mám k tomuto kousku kraje osobní vztah formovaný v dětství, kdysi jsme v jedné z vesnic v blízkosti Vítkova mívali chalupu a pravidelně tam trávili volný čas.
Vítkov jsem tentokrát vybíral tak trochu záměrně. Narodil se zde totiž Jan Zajíc, který se po vzoru Jana Palacha v roce 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy pod vedením Sovětského svazu jako hlavního pachatele. Hrob Jana Zajíce naleznete na hřbitově vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie. Autorem originálního náhrobku je Olbram Zoubek, ten jej však kvůli zlovůli komunistické strany mohl vytvořit až po revoluci v roce 1989.
Pokračujeme na náměstí, které je taktéž pojmenované po tomto hrdinovi. Místní nadšenci z Vítkova se rozhodli v roce 2020 pokračovat v tradici pivovarnictví ve městě, své pivo pojmenovali stejně jako zdejší hrad a Vikštejn tak můžete ochutnat například v bistru Na Staré lékárně. Pivo tam bohužel v době naší nedělní návštěvy neměli objednané, ale bavil jsem se s obsluhou a běžně by jej jinak na čepu měli mít.
Alespoň jsem si tedy odvezl s sebou domů jejich jedenáctku v plastu. Pivo má sladší, jemně medovou chuť a kromě této jednáctky produkuje pivovar Vikštejn také dvanáctku a třináctku a příležitostně i další tipy piva jako IPA nebo weissbier. Pokud se někdy podobného oživení dočká i zbytek gastro scény ve městě, neměl bych o osud Vítkova strach. Inspiraci může Vítkov ostatně snadno nalézt například v Bruntále nebo Krnově.
V bistru jsme ochutnali legendární pizzu Hawai, protože kdo nikdy nejedl pizzu s ananasem, jako by nebyl. Pizza byla chuťově docela průměrná, mnohem víc nás tak potěšila dobrá zmrzlina. Na další gastronomické zážitky prozatím radíme vyjet kousek za hranice Vítkova.
Dále tedy doporučíme dvě místa, která sice nejsou přímo ve městě, nachází se nicméně v krátké dojezdové vzdálenosti od něj. V Klokočově můžete navštívit restauraci Františkův Dvůr a ve Starých Těchanovicích pak bistro Davidův mlýn, kde servírují pstruhy. Dejte si však pozor, abyste dorazili s dostatečným předstihem před zavírací dobou, nám se už těsně po páté hodině nepodařilo jídlo objednat a zavděk jsme tak museli vzít kávou a kofolou.
Tipem na výlet v blízkém okolí Vítkova jsou Jánské koupele, které postupně chátrají. Tyto bývalé lázně se prozatím žádnému ze soukromých majitelů, mezi nimiž byl před časem také bývalý slavný český tenista Tomáš Berdych, opravit nepodařilo. Tím se Jánské koupele přesouvají spíše do kategorie urbexu, kdy lovíte zajímavé fotografie z opuštěných budov nebo chátrajících areálů.
Ve vítkovském regionu se můžete taktéž vydat do Raabovy štoly, kam je však nutno objednat se předem. Těžila se zde v minulosti břidlice. Pokračovat pak můžete na zříceninu hradu Vikštejna i s novou dřevěnou vyhlídkou, která vás potěší výhledem do zdejší krajiny. Z vyhlídky je zároveň hezky vidět dolů na ostrou serpentinu, na níž se Márovi podařilo nafotit naši elektrickou Kiu od Autobondu způsobem, za nějž by se nemusel stydět žádný profesionální fotograf.
Foto: Mára Dušek
Zpátky ve Vítkově upozorním ještě na moc pěkně opravenou budovu místního kina Panorama, která byla postavena v letech 1930–1931 a před několika lety prošla svou poslední rekonstrukcí. Nádherným koutem je pak parčík na křižovatce ulic Husova a Bezručova i s okolními vilami. Po ulici Bezručova se pak ostatně krátkou procházkou dostanete právě ke hřbitovu zmíněnému na začátku článku.
Pokud jste sportovní nadšenci, či máte-li rádi přírodu, můžete využít meandrující řeku Moravici, podél níž vede turistická značka a cyklostezka. Moravice proudí až do Hradce nad Moravicí se slavným zámkem a vlévá se do řeky Opavy jako její pravobřežní přítok. Prozkoumat tak lze například Annino Údolí, nad nímž se tyčí ona zřícenina hradu Vikštejn.
Vracíme se do Ostravy s tím, že se tímto směrem chceme určitě znovu v budoucnu vypravit, protože zajímavých menších městeček je zde vícero. Sledujte tedy dál seriál Jeden den, aby vám žádný z těchto výletů neunikl!
Partnerem seriálu a udržitelné mobility je AUTOBOND GROUP