Kultura
12/02/2024 Roman Vojkůvka

Jde se do kina! V únoru mají premiéru Manželé Stodolovi i Matka v trapu

Ilustrační foto: Pixabay.com

Magazín PATRIOT přináší přehled očekávaných únorových filmových premiér.

Zima jak známo v únoru kulminuje (i když to teď tak nevypadá), takže i nejeden její příznivec už pomalu začíná mít nejchladnějšího období roku plné zuby. A co teprve zapřisáhlí milovníci léta? Ve výběru filmů na další měsíc jsem tedy bral tyto skutečnosti do úvahy a vytipoval některé nejen žhavé, ale především obsahově horké novinky. Tedy neváhejte a přijďte se do kina ohřát.

Argylle: Tajný agent

Argylle, USA/GB, 2024, 135 min, akční, thriller, v kinech od 01. 2. 2024, CinemArt

Spisovatelka Elly Conway (Bryce Dallas Howard) píše o tajném agentu jménem Argylle (Henry Cavill), který chrání lidstvo před šílenci všeho druhu. Příběh její poslední knížky popisující agentův souboj se syndikátem plánujícím ovládnutí celého světa, se však až pozoruhodně shoduje s plány, jež chystá realizovat skutečné zločinecké uskupení. Trochu to připomíná klasický thriller Tři dny kondora, kdy Robert Redford svého času kápl při zkoumání literatury na praktiky podobné těm, které páchá CIA. Tohle bude rozhodně poněkud odlehčenější a vstřícnější divákovi, aby nemusel moc přemýšlet.


Foto: se souhlasem distributora

Franta mimozemšťan

ČR, 2024, komedie, v kinech od 8. 2. 2024, CinemArt

Ufolog Blažej (Filip Březina) je přesvědčen, že návštěva z kosmu je tady. Starosta Picek (Vasil Fridrich) má ale spoustu práce s dotacemi a policistka Marková (Erika Stárková) pátrá po ukradené cisterně. Ale proč se soused Franta (Jakub Prachař) chová jako by ho někdo vyměnil? Když se v obci zjeví záhadní lidé včetně generála Sokola (Jiří Langmajer), rozhodnou se místní přijít věci na kloub. Kdo jásá, že vznikla česká adaptace sci-fi Invaze zlodějů těl, bude zklamán, neboť dostane nejspíš jen další tuctovou komedii. Každopádně považuji za klad, že generála Sokola hraje Jiří Langmajer a nikoli generála Langmajera Ondřej Sokol.


Foto: se souhlasem distributora

Madam Web

Madame Web, USA, 2024, akční, sci-fi, v kinech od 14. 2. 2024, Falcon

Variace na zaběhnutý žánr vypráví o původu nejzáhadnější hrdinky vydavatelství Marvel. V napínavém thrilleru poznáme zdravotnici Cassandru Webbovou (Dakota Johnson), která zjišťuje, že vidí do budoucnosti. Naváže přátelství se třemi mladými ženami, které čeká slavná budoucnost, pokud ovšem přežijí smrtonosnou přítomnost. Další komiksová dámská jízda, dějem a počtem ženských postav nebezpečně připomínající nedávný marvelsovský superpropadák s příznačným názvem Marvels. Možná je na vině klesajícího zájmu o superhrdinky fakt, že od dob Barbarelly na sobě mají zbytečně moc oblečení.

Sucho

ČR/SR/SRN, 2024, drama, v kinech od 15. 2. 2024, Bontonfilm

Drama mapující příběh dvou sousedských rodinných klanů vedených tvrdohlavými otci, kteří mají zcela odlišný přístup k životu, hospodaření a přírodě. Nový film držitele řady tuzemských i zahraničních cen Bohdana Slámy. Původně měla být premiéra Slámova vyprahlého filmu loni v září, naštěstí si distributoři uvědomili, že pouštět ho divákům vyždímaným horkem pár dní poté co si z čela utřeli srpnový pot, není až tak moudré. Zato v únoru si prokřehlý divák při pohledu na vedrem popraskanou zemědělskou půdu bude doslova lebedit a prahnout po slibovaném globálním oteplení. V hlavních rolích tvrdohlavých patriarchů Martin Pechlát a Marek Daniel.


Foto: se souhlasem distributora

Matka v trapu

ČR, 2024, drama, komedie, v kinech od 22. 2. 2024, Falcon

Sylvie má lásku, rodinu a manželství, je pracovitá a zodpovědná. Sylvie všechno zvládne, proto na ni ostatní spoléhají. Najednou má ale pocit, že se jí život hroutí pod rukama. Má chuť od všeho utéct, získat oddechový čas. Ale kam se ukrýt? Kde najít kamarádku, která by poslouchala a na nic se neptala? A v téhle chvíli potkává Annu, na první pohled tvrdou ženskou, kterou nic neporazí. Jednoduše řečeno, lehce dramatická komedie o (ne)problémech jedné ženy, která potřebuje vystrčit na mráz, aby si zase začala vážit tepla. V hlavní roli talentovaná a oblíbená Petra Hřebíčková.

Válka policajtů

Vojna policajtov, SK, 2024, 144 min, akční, krimi, v kinech od 22. 2. 2024, CinemArt

David proti Goliášovi, takový je boj policajta Mikyho (Alexander Bárta) po listopadu 89 s východoslovenským podsvětím. Nikomu nevěří, aby nemohl být zrazen. Když je mu ale přidělen partner Igor Molnár (Juraj Loj), zjistí, že jsou si v mnohém podobní. Oba usilují o změnu řádu, chytat zločince, kteří budou druhý den propuštění, už totiž nechtějí. Reakce ohroženého systému je nevyhnutelná. Téma devadesátek, jak víme díky stejnojmennému seriálu, diváky baví. Máme tu tedy potenciální kinohit. Producent Rudolf Biermann, jenž má na kontě neuvěřitelných čtyřicet celovečerních filmů, tímto debutuje coby režisér.

Manželé Stodolovi

ČR/SK, 2024, 107 min, krimi, životopisný, drama, 29. 2. 2024, CinemArt

Film inspirovaný skutečným příběhem manželského páru, jenž v sociálně vyloučené venkovské oblasti, kde plynou životy bez jakýchkoliv vyhlídek společně vraždí osamělé seniory. Jaroslav a Dana Stodolovi páchali své sériové vraždy v prvních dvou letech nového milénia a o život připravili osm bezbranných důchodců. Je myslím načase, aby u nás začaly vznikat inspirativní filmy ve stylu Harryho Browna, nebo Přání smrti. V nich si totiž naštvaní senioři odmítají nechat věčně kálet na hlavu. V hlavních rolích vraždících manželů Jan Hájek a Lucie Žáčková.

Duna: Část druhá

Dune: Part Two, USA, 2024, sci-fi, akční, dobrodružný, v kinech od 29. 2. 2024, Vertical Ent.

Epická sága pokračuje. V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi životní láskou a osudem vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. Co je důležité, v celém filmu bude kromě permanentně slunečného počasí především písek, písek a písek, ze kterého občas vyleze písečný červ. Pokud jste zaměstnanci pískoven, pokračování Duny se raději vyhněte. Druhý ryze vyprahlý film tohoto měsíce se rozhodně nenatáčel v Písku, nýbrž v Abú Dhabí, Jordánsku či Itálii.


Foto: se souhlasem distributora

Sdílejte článek