Proměny kraje
01/03/2019 Jan Smekal

Janda: ​V Česku není jediný můstek K-90, který je schopný zimního provozu

Čeští skokani mají velký problém. V zimě musí jezdit trénovat do zahraničí, protože v Česku není ani jeden můstek s označením K-90, který by byl schopný zimního provozu.

Změnit by se to mohlo rozsáhlou rekonstrukcí skokanského areálu ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Skokanské můstky ve Frenštátě pod Radhoštěm sice nesou jméno olympijského vítěze z Grenoblu Jiřího Rašky, ale jejich současný technický stav je velice špatný. Zdejší oddíl usiluje o jejich rekonstrukci a s pomocí města a kraje by do roku 2030 tady měl vzniknout jeden z nejmodernějších skokanských areálů na světě.

Výrazně pomoct v tomto ohledu chce také Jakub Janda. Bývalý skokan, který v roce 2006 jako první Čech vyhrál Světový pohár. Momentálně je poslancem a předsedou Úseku skoku na lyžích.

Co by se mohlo změnit rekonstrukcí areálu a jaký vliv by to mělo na sportování mládeže nejen ve Frenštátě, ale v celém regionu?
Mohlo by se změnit to, že můstky by byly schopné zimního provozu, protože v současnosti nemáme v České republice ani jeden takový, pokud jde o označení K-95. Frenštát by byl jediný, jelikož Harrachov nám loni v květnu zavřeli a z hlediska podpory mládeže můstky potřebujeme. Dále by tam přibyl můstek K-80, který je velice důležitý pro vývoj v juniorském věku. Navíc hodně na těchto můstcích skáčou také ženy, které už dnes mají i olympijské hry a mistrovství světa. V tomto ohledu bychom pak byli konkurenceschopní i proto, že tyto můstky využívají různé reprezentační týmy.

A ty jezdí trénovat do Frenštátu?
Ano. Běžně tady trénují družstva z Ruska, Ukrajiny, ale také Rumunska či Bulharska. I v těchto zemích jsou skoky na vzestupu a Frenštát má v tomto ohledu ohromný potenciál. Pro reprezentace z východu je to odtud pak nejblíže na závody v Rakousku či v Německu.

Tak moderní areál by byl jistě chloubou nejen pro město, ale také pro celý region. Dovedete si představit, že by sloužil i jiným lidem, než jen skokanům na lyžích?
To rozhodně. Rekonstrukce areálu by měla podpořit také cestovní ruch, protože nahoře ve věži by měla vzniknout rozhledna. Počítáme také s muzeem Jiřího Rašky. Navíc díky tribuně, která by pojala až deset tisíc diváků, by se v areálu mohly konat i různé kulturní akce.

Co se teď s celým projektem bude dít? Budete se jako poslanec angažovat k tomu, aby se na něj získaly peníze?
Prvním cílem nyní je, aby se to podařilo zařadit do národního investičního plánu. Pokud by se nám to podařilo, pak už by byla připravovaná projektová dokumentace a další kroky k tomu, abychom na rekonstrukci areálu dokázali získat dotace.

Pokud by se nepodařilo peníze na rekonstrukci získat, co by to znamenalo pro můstky ve Frenštátě? Hrozil by jim úplný zánik nebo počítáte i s variantou nějaké méně rozsáhlé rekonstrukce, která by zajistila jejich další fungování v budoucnu?
Odprezentovali jsme kompletní projekt. Pro nás je stěžejní hlavně můstek K-90. Můstky by se daly upravit i levněji, ale pokud by se rekonstrukce povedla v takovém rozsahu, jak jsme ji nyní odprezentovali, vznikl by z frenštátského areálu jeden z nejmodernějších skokanských areálů na světě. Levnější by bylo opravit stávající můstek, ale architekti se trochu rozkreslili, ale musím říct, že mi se tento projekt velice líbí a budu bojovat za to, aby se na to peníze podařily sehnat. Když ale zmíním slovinskou Planici, do které šla investice ve výši zhruba jedné miliardy, přičemž 95 procent pokryla evropská dotace. Můžeme se tedy poohlédnout i po těchto evropských dotacích.

Když se loni v květnu uzavřel můstek v Harrachově, kde tedy čeští skokani v zimě trénují?
Frenštátští skokani jezdí do Štirku a Wisly. Kluci z Liberce pak do Breitenbergu, Klingenthalu a v zásadě můžu říct, že navštěvujeme všechny evropské můstky, ale je to pro nás nesmírně drahá záležitost. Domácí můstek je vždycky výhodou.

Na kolik takové tréninky vyjdou?
To je těžké říct. Musíte počítat s náklady na ubytování, můstek, dopravu, dále musíte skokany vytrhnout ze školního procesu, takže zanedbávají školu. Když to budou mít tady, mohou chodit na tréninky s aktovkou, kterou si odloží, obují si lyže a mohou skákat.

A kolik konkrétně tedy skokan zaplatí za trénink v zahraničí?
V létě se cena pohybuje od 20 do 45 euro za skokana za den. V zimě je to dražší, tam se cena pohybuje od 40 do 120 eur. Když si ale vezmete, že tam přijedete s desíti dětmi a máte zaplatit 1200 eur, tak je to hodně drahá záležitost. Navíc se může stát, že vám nevyjde počasí. Kdo skoky sleduje, dobře ví, jak velkou roli hraje.

Vraťme se nyní k Frenštátu. Jestli se všechno podaří dotáhnout do zdárného konce a skutečně tady vznikne moderní areál, nebude vám líto, že si tady taky neskočíte?
Dneska už se pořádají i různé masters cupy. Vždycky jsem říkal, že jak jednou ukončím sportovní kariéru, tak na můstek už mě nikdo nedostane. Rok jsem neskákal a byl jsem se podívat v Rožnově na nějaké exhibici. Když jsem tam viděl kluky, kteří dvacet let neskákali a najednou si mohli zazávodit se svými syny, tak mi to bylo celkem líto. Proto jsem si řekl, že se do toho znovu obuju, natrénuju to a na malém můstku skočím. Nepředbíhejme. Až se to za pár let opraví, tak se třeba nechám vyhecovat tak, že si tam i skočím.

Rok 2030, kdy předběžně počítáte s tím, že by nový areál mohl začít fungovat, je ale hodně daleko…
To je sice pravda, ale podívejte se na Kasaie. Tomu je šestačtyřicet a stále skáče a skákat chce až do olympiády v roce 2022. V tomto ohledu tak mám stále co dohánět.

Takže si to pak dáte se synem?
Určitě ano.

Syn tedy taky skáče?
Ano, dělá mi radost, byť jeho technika se mi moc nelíbí, ale je mu teprve osm let, takže má ještě dostatek času. Máme co napravovat, než dospěje do seniorské kategorie.

Jak moc ovlivňuje současný stav můstků ve Frenštátě zájem dětí a mládeže o skoky na lyžích?
Rozhodně to hraje velkou roli. Lidé, kteří se tam skokům věnují, se snaží dělat nábory každý rok. Přijdou tam děti a kdyby byly můstky krásně opravené, určitě by se na to potenciální zájemci o tento sport úplně jinak dívali. Vidím to ve světě, v Rakousku, Polsku, kde můstky jsou opravdu krásné, tak tam je radost se na děti dívat. Když tady vidíte, v jakém stavu můstek je, tak rodiče mají strach. Samozřejmě, že můstek splňuje veškeré bezpečnostní prvky, ale na pohled nevypadá pěkně.

Které závody se nyní běžně konají na frenštátských můstcích a jaké podniky by případně mohly hostit, když by prošly plánovanou rekonstrukcí?
Frenštát hostí mužský Kontinentální pohár, což je druhá liga Světového poháru a letní světový pohár žen, což je nejvyšší soutěž. Pokud by se podařilo můstky zrekonstruovat, určitě bychom tady dostali mužský letní světový pohár, což by bylo fantastické.

Sdílejte článek