Kultura
18/05/2023 Petr Broulík

​Janáčkova filharmonie Ostrava slaví sedmdesátiny, nová sezóna bude mimořádná

Výlet doubledeckerem na Hukvaldy? Přímo do tamního památníku Leoše Janáčka, kde všechno dýchá časem, kdy tento hudební skladatel žil? A za zvuků hudby Leoše Janáčka v podání virtuosů Benda Quartetu a s šampaňským? Tak se slaví 70. narozeniny!

A přesně tak dnes Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) oslavila svých 70 let trvání. Před několika dny se vrátilo toto téměř stočlenné věhlasné hudební těleso ze čtrnáctidenního zájezdu do Japonska a dnes představilo mezi hukvaldskými artefakty připomínající Leoše Janáčka, jak bude vypadat jeho jubilejní sezóna, která začne po prázdninách.

Filharmonici si dál sní svůj sen o novém koncertním sále

Do nové koncertní sezóny vstupuje orchestr světových kvalit plný energie a očekávání. Přestože má za sebou již rok fungování v provizoriu v ostravském kině Vesmír, drží si vysoké evropské renomé.

Zatímco v nedávných dnech hráli členové JFO v japonských sálech s neuvěřitelně skvělou akustikou, doma si opět zvykají na provizorium, tedy sál pro necelých pět set diváků a zkoušky v jednom z pavilonů na Černé louce. „Je to, jako by Real Madrid přijel hrát na nějaké naše hřiště, kde se hraje okresní přebor,“ říkají prý někteří ostravští filharmonici po návratu z Japonska domů.

Přesto si filharmonie dál sní svůj sen o novém koncertním sále, který už má stavební povolení, a zatím se i přes změny na vrcholných postech ostravském magistrátu všichni dušují, že architektonicky ceněný sál s akustikou srovnatelnou s nejlepšími japonskými koncertními sály bude.

Ostravští filharmonici si také přirozeně přejí, aby se naplnil harmonogram rekonstrukce Domu kultury města Ostravy a přístavby nového koncertního sálu.

„Díla našich skladatelů a tvůrců nezřídka znějí ve světových koncertních sálech. Česká republika si proto špičkový koncertní sál zaslouží a Ostrava je k němu ze všech měst nejblíž. Ušli jsme již dlouhou cestu a v našem úsilí neustáváme,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Světoví umělci, dirigentské debuty, světové premiéry, exkluzivní hosté

Novou dekádu otevírá orchestr v nejlepší umělecké formě. „Připravili jsme sezónu, která se bude vymykat. Ve všech našich koncertních cyklech uslyší návštěvníci světové umělce, zažijí dirigentské debuty, stanou se součástí světových i českých premiér, budou mít možnost v ještě větší míře navštěvovat interaktivní workshopy a účastnit se edukačních aktivit a přednášek zaměřených na všechny generace,“ říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Milovníci populární hudby si opět přijdou na své ve filharmonickém cyklu koncertů v multifunkční aule Gong a JFO se připojí také k oslavám dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany v podobě koncertního provedení jeho opery Libuše. „Vybrali jsme exkluzivní hostující umělce. Čeká nás skvělá sezóna bez slabých míst. Máme se na co těšit,“ dodává Jan Žemla a dodává, že také v nové sezóně bude Janáčkova filharmonie Ostrava spolupracovat se soudobými autory.

Ostrava dá prostor za dirigentským pultem i ženám

Šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava bude i v nové koncertní sezóně Vassily Sinaisky, který na této pozici působí již od roku 2020 a orchestr povede také při zahajovacím koncertě 5. a 6. října ve Vesmíru. Pozvání ke spolupráci přijaly hvězdy světového formátu.

„Vedle předních českých sólistů, mezi něž patří například vynikající klavírista Lukáš Vondráček, se nám daří spolupracovat také se zahraničními špičkami v oboru. Z těch, které na domácí půdě v nové sezóně přivítáme, je to třeba kanadský klavírista Jan Lisiecki, trumpetista Gábor Boldoczki nebo mezinárodně uznávaná klavíristka Olga Kern,“ odtajňuje Jan Žemla.

Dirigentského postu se ujme také Maroš Potokár, dále pak Andreas Ottensamer, Tomáš Netopil, domácímu publiku známý Stanislav Vavřínek a mnoho dalších.

„Stále častěji se v případě Janáčkovy filharmonie Ostrava ujímají dirigentské taktovky ženy. V příští koncertní sezóně to bude opět Alena Hron Jelínková, se kterou bude orchestr spolupracovat zejména při výjezdech do zahraničí. Naše pozvání ke spolupráci přijala také brazilsko – italská dirigentka Simone Menezes a ostravský dirigentský debut zažije s JFO v rámci Symfonického cyklu A mladá francouzská dirigentka Lucie Leguay,“ doplňuje Jan Žemla.

Ostravské filharmoniky uvidí v sálech v Berlíně, Paříži, Varšavě i ve Vídni

Po nedávném mimořádně úspěšném turné Janáčkovy filharmonie Ostrava do Japonska se i v následující sezóně orchestr vydá hned několikrát za hranice naší republiky.

Ostravský orchestr budou moci slyšet posluchači v Berlíně, Paříži, Varšavě i ve Vídni, kde se představí v legendárním Zlatém sále Musikvereinu. Na jaře 2024 doprovodí členové filharmonie na třítýdenním turné po Německu trumpetistu Gábora Boldoczkého a houslistku Mone Hattori v programech zaměřených na barokní hudbu.

„Při dosavadní absenci kvalitního sálu je pro nás příležitost koncertovat v nejlepších sálech v Evropě i ve světě velmi žádoucí. Kvalitní akustické podmínky mají přímý vliv na samotnou interpretaci skladeb a výkon orchestru, sólistů i dirigenta mohou značně posunout, což je v konečném důsledku cenné nejen pro samotné hudebníky, ale také pro posluchače, kteří si odnáší mimořádný hudební zážitek,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Po loňských koncertech v Pardubicích a Olomouci navíc filharmoniky letos čekají koncerty v Brně či Žilině. „V tuzemsku se pak orchestr Janáčkovy filharmonie představí tradičně na Národním festivalu Smetanova Litomyšl a v červenci také na Colours of Ostrava v ostravských Dolních Vítkovicích,“ zve manažer orchestru Ondřej Daněk.

Jsou lístky na koncert vyprodané? Kupte si lístek na stání

O koncerty Janáčkovy filharmonie Ostrava je mezi posluchači v posledních letech enormní zájem, JFO proto přišla v minulé sezóně nově s možností zakoupení vstupenek na stání.

„Snažíme se umožnit co nejširšímu počtu zájemců, aby si užili naše koncerty a dostali se i na ty již vyprodané. Po reprízách u dětského cyklu a zpřístupnění dopoledních generálek jsme proto zařadili do prodeje také místa na stání. Ty budou k dispozici i v následující koncertní sezoně,“ ubezpečuje vedoucí marketingu a obchodu JFO Petra Javůrková.

Největší garancí, jak si vstupenky na koncerty Janáčkovy filharmonie Ostrava s jistotou zaručit, zůstává zakoupení abonmá. „Navíc přidáváme do programu také páteční reprízy čtyř posluchačsky nejatraktivnějších koncertů z cyklu A a B. Ty budou vždy v pátek po čtvrteční premiéře,“ dodává.

Právě dnes Janáčkova filharmonie Ostrava zahájila také prodej vstupenek 70. koncertní sezóny. Pro stávající abonenty budou místa rezervována do 16. června a po tomto datu budou nabídnuta k dalšímu prodeji. Abonmá lze zakoupit online nebo osobně v Janáček pointu. Prodej vstupenek a více informací: www.jfo.cz/vstupenky.

Nový katalog jubilejní sezóny je plný příběhů a historie orchestru

V památníku Leoše Janáčka v Hukvaldech dnes zástupci Janáčkovy filharmonie Ostrava představili také nový katalog, či spíše publikaci k jubilejní 70. koncertní sezóně Janáčkovy filharmonie Ostrava.

V té se návštěvníci koncertů a příznivci JFO dozví více o směřování orchestru, jeho členech, managementu, historii, běžném životě a dalších zajímavostech.

„Katalog dávno překračuje hranice pouhé programové nabídky. Často nalezne místo v knihovnách našich příznivců. Je odrazem doby, ve které vznikal a okolností, které se na činnosti Janáčkovy filharmonie Ostrava odrážejí. Těší mě, že jej posluchači i v dnešní elektronické době stále vyhledávají také v jeho fyzické podobě, což naznačuje i hodnotu práce a nasazení, s jakým jeho tvůrci připravován,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Příprava katalogu trvala téměř rok a podílela se na něm více než desítka lidí. Autorkou koncepce katalogu je vedoucí oddělení marketingu a obchodu JFO Petra Javůrková a spoluautorkou a hlavní fotografkou je již tradičně Dita Pepe.

„První výtisky vznikaly tak trochu „na koleně“ ještě za asistence Ditina manžela Petra Hrubeše. Dnes na něm spolupracuje velký tým lidí a věříme, že je to z jeho provedení znát. Paralelně pracujeme na knize, která by měla vyjít v listopadu tohoto roku,“ dodává Petra Javůrková.

PROGRAMOVÁ NABÍDKA 70. KONCERTNÍ SEZÓNY 2023/2024

Desítky koncertů rozdělených již tradičně do tematických cyklů a k tomu mimořádné koncerty, aktivity pro školy i seniory nebo budoucí profesionální umělce. Janáčkova filharmonie Ostrava také v nové sezóně dokazuje, že jsou její koncerty a aktivity určené bez výjimky všem.

Symfonický cyklus A

Symfonický cyklus B

Cyklus C – Co máme rádi

Cyklus D – Dětem – Tuze slavnostní sezóna

Cyklus E – Elán mladých

Cyklus G – Gong

Cyklus K – Komorní koncerty

Cyklus R – Klavírní recitály

Mimořádné symfonické koncerty M

Cyklus O – Opavské koncerty

Konkrétní nabídku jednotlivých cyklů a další podrobnosti naleznete na www.jfo.cz nebo v katalogu nové koncertní sezóny.

Sdílejte článek