ROMAN FRENKO
Polévkový král
Jesus Christ Superstar, Vlasy, Fantom Opery, Bídníci nebo Evita, výběr skladeb z nejlepších světových muzikálů odehrála Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) v úterý 25. února ve vyprodaném sále multifunkční auly Gong v ostravských Dolních Vítkovicích.
Po boku JFO se představil Dan Bárta, Kristýna Daňhelová, Radim Schwab nebo třeba Oldřich Smysl či Anna Jelínková. Součástí velkého obsazení orchestru byla také rocková kapela a smíšený pěvecký sbor. Jedinečné pojetí žánrově pestrého repertoáru se do dramaturgie JFO vrací po téměř deseti letech. Třetí projekt z cyklu oblíbených crossoverových koncertů této sezóny vedl dirigent Stanislav Vavřínek.
A nutno říci, že JFO se spolu se sólisty a dalšími účinkujícími zhostila úkolu více než dobře. Povedl se totiž nejen výběr muzikálových melodií a zpěváků, kteří byli naprosto bezchybní, zafungovala i dramaturgie večera.
Zatímco se totiž o první polovině koncertu dá říci, že posluchače navnadila a "zahřála na provozní teplotu", ve druhé části už nebylo pochyb o tom, že se publikum spolu s účinkujícími báječně baví. Jedna krásná skladba za skladbou - všechny z těch nejlepších světových muzikálů - postupně uchvacovala stále více diváků, aby pak závěrečná nádherná a monumentální Let the Sunshine In z Vlasů zvedla všechny ze sedadel.
V roli Jidáše exceloval Dan Bárta. Foto: Martin Kusyn
Již více než deset let patří koncertní cyklus „G“ do stálé nabídky Janáčkovy filharmonie Ostrava, za tu dobu s ostravským orchestrem vystoupila celá řada populárních umělců a posluchače atraktivní spojení klasické hudby s dalšími hudebními směry láká i nadále. Také tentokrát se návštěvníci dočkali mimořádně propracované aranže a jedinečně pestrého obsazení.
Projekty Janáčkovy filharmonie v Gongu navštívilo během jedenáctileté historie více než šedesát tisíc diváků. Díky propracované dramaturgii, tvorbě jednotlivých projektů orchestru i spolupracujícím umělcům na míru a propojení různých žánrů jsou dlouhodobě jedním z nejpopulárnějších koncertních cyklů. Janáčkova filharmonie Ostrava byla jedním z hlavních průkopníků projektů tohoto typu v České republice a díky zasazení koncertního cyklu do jedinečného prostředí multifunkční auly Gong v ostravských Dolních Vítkovicích jejich atraktivita pro posluchače nejen z našeho regionu stále roste.