Jako na Staromáku! V Bílovci bude chytrý holubník, má regulovat populaci holubů
Jsou lidé, kteří na náměstích a v parcích s láskou krmí kousky rohlíků či zbytky cukroví hejna holubů. Jiní lidé však tyto ptáky považují naopak za létající krysy. Holubi totiž představují pro mnohá města zdravotní riziko.
Holubi přenášejí na lidi ornitózu, salmonelózu, toxoplazmózu, různé plísně, roztoče, holubí klíšťata, na ptáky a na drůbež ptačí tuberkulózu a na jiné holuby trichomoniázu.
Proto se některá města snaží počty holubů, kteří často okupují centra měst a náměstí, regulovat například odchytem, někdy dokonce odstřelem. Lidé se zase snaží holuby od svých příbytků odhánět různými bodci, hroty nebo zavěšenými cédéčky, které se ve slunci blýskají.
Pozoruhodný nápad na humánnější regulaci počtu holubů však dostali v Bílovci. Na půdě tamního Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci vznikne v březnu holubník, jehož provoz bude řídit počítač. Ten bude hnízdící holuby sledovat tak, aby upozornil, kdy snesou vajíčka. Ty pak studenti v holubníku vymění za atrapy v podobě vajíček. Noví holubi se z nich tedy nenarodí a jejich „rodiče“ pak přirozeně zestárnou. A uhynou.
Holubi je trápí už pár let, ničí fasády a střechu gymnázia
„Cílem projektu, vznikajícího ve spolupráci s ostravskou iniciativou Městské holubníky, je přirozeným způsobem snižovat populaci divokých holubů nejen na území školy, ale také celého města,“ sdělila Lenka Gulašiová, která externě spolupracuje s Gymnáziem Mikuláše Koperníka v Bílovci.
Ředitel tohoto gymnázia Pavel Mrva uvedl, že už pár let školu stojící blízko náměstí trápí velké množství volně žijících holubů, kteří poškozují fasády a střechu gymnázia. „Jen během této zimy jsme jich napočítali kolem sto padesáti. Dlouho jsme uvažovali, jakým způsobem tento problém řešit a vyzkoušeli jsme už řadu možností. Žádná z použitých variant však nebyla účinná,“ říká Pavel Mrva, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci.
Holubník bude mít kamery, váhy a počítadla odletů
Škole se nyní naskytla příležitost spolupracovat s ostravskou iniciativou Městské holubníky, která se snaží snižovat populaci zdivočelých holubů přirozeným způsobem a velmi eticky. A to právě projektem počítačem kontrolovaného holubníku.
Součástí holubníku budou kamery, váhy, počítadla vletů a odletů. Ty budou pohyb v holubníku monitorovat a výsledky zkoumání žáci použijí ve školské odborné činnosti. Studenti si tímto způsobem procvičí i svou počítačovou gramotnost.
„Chceme minimalizovat lidský zásah v holubníku, jeho provoz bude co nejvíce řízen počítačově. Vzniknou tak programy na monitorování letů, automatická krmítka, napáječky. Celá holubí populace bude pod také veterinárním dozorem,“ vysvětluje Pavel Mrva a dodává, že náklady na vybudování holubníku dosáhnou asi jednoho sta tisíc korun a ty škola uhradí ze svých prostředků.
Holubník pojme až dvě stě holubů, už je i na Staromáku
Jde o pilotní projekt, jenž by mohl být modelem pro ostatní školská zařízení i samosprávy obcí a měst. „Zapojení bíloveckého gymnázia vnímám jako velký krok kupředu nejen pro tento projekt, ale i pro školu samotnou. Využití této humánní metody regulace holubů je symbolem pokrokovosti a vyspělosti. Obrovský potenciál vidím také v zapojení studentů, kteří se budou moci účastnit výzkumů a pravidelně zpracovávat statistiky,“ dodává Michaela Klimšová z iniciativy Městské holubníky.
Upřesňuje, že největší přínos tohoto typu holubníku spočívá v jednoduchosti vybudování i následné údržby a také v jeho kapacitě. Zabydlet se v něm totiž mohou až dvě stovky holubů.
Půdní neboli komorový holubník škola v březnu umístí do svých půdních prostor, kde je již zavedena elektřina a kde jsou zároveň ideální podmínky pro uskladnění krmiva, čisticích prostředků a náčiní.
„Regulace holubů ve městech pomocí holubníků a nahrazování jejich vajec atrapami je v České republice teprve v počátku, první holubník jsme otevřeli loni v létě v Praze na Staroměstském náměstí. Téměř třicetileté úspěšné zkušenosti s konceptem městských holubníků mají například v německém Augsburgu, kde jich aktuálně obstarávají dvanáct,“ říká Michaela Klimšová z iniciativy Městské holubníky.
Město se už snažilo holuby omezovat hroty na budovách
Zřízení holubníku na půdě gymnázia prospěje také městu Bílovci, které se už před několika lety snažilo omezit pobyt holubů zejména v centru obce zavedením ochranných hrotů zabraňujících dosedání ptáků na římsy, atiky a parapety budov.
„Eliminaci holubí populace ve městě rozhodně vítáme. V minulosti jsme zvažovali vybudování městského holubníku, ale nenašli jsme k tomu vhodné prostory. Díky holubníku na půdě gymnázia získáme kontrolu nad počtem ptáků etickým způsobem, který nelze nahradit žádnou jinou metodou,“ uzavírá místostarostka Tereza Grabcová Hozová.