Společnost
14/04/2024 Marek Prorok

Jako doma! Procestoval svět, teď provozuje oblíbené bistro v Porubě

Foto: Vladimír Pryček

John Pang je Angličan hongkongského původu, který v Ostravě-Porubě na Hlavní třídě provozuje stále oblíbenější John’s Ribs Bistro.

Pokud hledáte inspiraci, jak život prožít opravdu naplno, přečtěte si příběh Johna Panga, jehož rodiče se po válce přestěhovali z Hongkongu do Velké Británie. On sám se narodil v Anglii a považuje se tedy za Angličana.

Během svého života už zvládl stát se profesionálním fotbalistou, krupiérem, k němuž si chodily zahrát významné osobnosti včetně Jaromíra Jágra nebo Bruce Willise, v Severním Irsku založil úspěšnou restauraci s rozvozem jídla, aby nakonec otevřel rodinné bistro v Ostravě-Porubě.

Dva roky jsme hledali vhodné místo, říká John, který svou ženu potkal v pražském kasinu. Ale pěkně popořádku. Původně to vypadalo, že se z něj stane profesionální fotbalista. V mládí trénoval čtyřikrát týdně a v šestnácti letech byl přijat na Southampton FC Academy, renomovanou fotbalovou akademii, která má dlouholetou historii výchovy talentovaných sportovců.

O fotbalistech jsme v našem seriálu už psali, a dobře si vzpomínám, jak mi Nemanja Kuzmanovič líčil kulturní šok, když se coby neplnoletý mladík přestěhoval do jiného města, a najednou se o sebe musel sám postarat. John to měl jednodušší, protože southamptonská akademie myslela i na lidskou stránku výchovy mladých talentů a umisťovala je do náhradních rodin.

V osmnácti letech, coby poloprofesionální fotbalista dostal angažmá ve švédském městě Kungsbacka. Po dvou letech se mu začalo stýskat po domově, vrátil se k rodině do Bournemouthu, a pokoušel se získat angažmá ve zdejším fotbalovém klubu.


Foto: Vladimír Pryček

Nedopadlo to, ale on stejně nějakou dobu pokukoval po jiné kariéře. Už v šestnácti letech se mu podařilo proniknout do jednoho kasina nedaleko londýnského Hyde Parku, a když viděl ten adrenalin všude okolo, včetně žen s hlubokými výstřihy, cítil, že tohle je jeho vysněná práce.

V naší rodině a kultuře jsme doslova posedlí všemi možnými typy sázek, říká. Když vidíme dvě mouchy na stěně, jsme schopni se vsadit, která vyleze ke stropu jako první. John ale nechtěl být na straně návštěvníka, který si přijde zariskovat, a ve většině případů prohrává. Pozice krupiéra se zdála vhodným kompromisem - bude zažívat všechen adrenalin okolo, a ještě k tomu dostávat plat.

Díky profesi krupiéra procestoval doslova celý svět. Postupně se vypracoval na manažerské pozice. Působil v Jižní Africe, na lodích, které brázdily světové oceány, v Americe, a nakonec přijal nabídku do nově otevřeného kasina v Praze.

Výhoda profese krupiéra na lodích spočívá v tom, že provozovat kasino můžete pouze, když se plavíte v mezinárodních vodách, říká John. Veškeré zastávky v přístavech se proto staly příležitostí k odpočinku nebo objevování nových míst a kultur.

Jednou si v Anglii nechal předpovědět budoucnost, a dozvěděl se, že je úzce spojená s pojmem „chips“. V angličtině má slovo dva významy. Prvním z nich jsou žetony, a druhým speciální širší anglické hranolky, tradičně servírované s rybou (Fish & Chips).

Čímž se dostáváme k aktuální profesi Johna Panga. Společně se ženou se rozhodli pracovat sami pro sebe, a přestěhovali se, opět za rodinou, do vesničky Annalong na západním pobřeží Severního Irska, kde společně vybudovali restauraci s prodejem jídla na odnos. Fungovalo to skvěle, zejména posledních pět let, kdy v podstatě většina místních nakupovala převážně u nich. Protože žena je původem z Ostravy, bylo ale po čase vhodné přestěhovat se sem, a splatit české větvi rodiny dlouholeté odloučení.

Severoirskou restauraci prodali, ale dodnes se jmenuje Johnny Pang’s – můžete si ji vyhledat v Google Street View!

Návrat do Ostravy nebyl nejjednodušší, přeci jen je tu v zimě zatracená zima, alespoň ve srovnání s Jižní Afrikou. Ale žije se tady dobře, říká John, a oceňuje zejména bezpečnost, kdy i v noci je možné procházet se po ulicích, aniž by vám hrozilo reálné nebezpečí.

John’s Ribs Bistro, jak zní oficiální název (přestože na budově je napsáno John’s Ribs Corner, což nezmátlo jen mě, ale také mapový vyhledávač) otevřeli v srpnu minulého roku. Dcera a její přítel se starají o obsluhu, John a jeho žena vaří.


Foto: Vladimír Pryček

Specializují se na pečená a grilovaná masa s čerstvou místní zeleninou a hranolkami z čerstvých brambor. V nabídce se občas objeví i ryze anglické speciality.

Pokud jste během návštěvy Anglie propadli kouzlu Fish & Chips, jste zachráněni! Ale pozor, není na menu každý týden! John Pang umí rybu, coby rodilý Angličan, připravit poctivě po anglicku. Nezapomeňte si vyžádat „malt vinegar“ (prý jsem byl úplně první, kdo tak učinil, prostě musíme všichni jezdit více do světa) a neohrnujte nos nad typicky anglickou miskou s „mushy peas“, rozmačkaným vařeným hrachem, který k rybě a hranolkám tradičně patří. Geograficky nejbližší zastávka pro podobně autentický chuťový zážitek je v anglickém Doveru, konkrétně Castle Take Away v Castle Street.

V minulém díle Jako doma si Angličan Terry English povzdechl, že mu v Ostravě chybí tradiční anglická snídaně, tzv. Full English Breakfast. Ptám se Johna, jestli by pro mě a Terryho nebyl ochoten nasadit ji někdy na polední menu ve formě „all day breakfast“ - tedy celodenní snídaně.

Když něco nemůžu udělat pořádně, tak to nedělám vůbec, odpovídá John, a souhlasí s Terrym, že sehnat v Česku pravou anglickou slaninu, a zejména snídaňové párky, je téměř neřešitelný problém, zejména po Brexitu, kdy pražský Marks & Spencer stáhl svoji nabídku čerstvých potravin.

Naděje umírá poslední. Dostávám od Johna příslib, že se o to alespoň pokusí, a naši laskaví anglofilní čtenáři si mohou být jisti jednou věcí. Pokud k tomu dojde, určitě je budeme informovat na webu Magazínu Patriot!

John Pang

Narozen: Peterborough, Londýn.

Jak dlouho žiju v MS kraji: 3 roky (14 let v ČR).

Co se mi nejvíce líbí: Golfová hřiště, pomalejší rytmus života, pivo.

Co se mi nejvíce nelíbí: Těžko říct, asi nic.

Nejoblíbenější místo: Park Golf Club Ostrava v Šilheřovicích.

Nejoblíbenější české slovo: Na zdraví!

Pokud budete cestovat do Anglie, musíte navštívit Londýn pro jeho kulturní diverzitu, a samozřejmě nezapomeňte na Chinatown.

Můj kousek Anglie: Je British Street Food, koncept, který je původem z Asie, a který nyní nabízím k ochutnávce v porubském John’s Ribs Bistro.


Foto: Vladimír Pryček

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama