Cestování
24/06/2020 Pavel Siuda

​Jablunkov s Velehradem spojila Cyrilometodějská stezka. Ujít se dá za 8 dní

Fenomén moderního poutnictví dorazil i do Moravskoslezského kraje.

Po Svatojakubské cestě, která je vytrasována z Opavy až do španělské Compostely, protíná kraj nová dálková pěší trasa, která překračuje hranice. Z polské Wisły vede přes Jablunkov až na Velehrad Cyrilometodějská stezka. Trasu dlouhou téměř 200 kilometrů prošli v minulých dnech první poutníci.

Koronavirus pouť odložil a stezku zkrátil

Severní větev Cyrilometodějské stezky měla být slavnostně otevřena již v květnu a prošlapána skupinou poutníků pod vedením zkušeného poutnického průvodce Petra Hirsche. Pandemie koronaviru však plány o více než měsíc posunula.

S obhledem na zavřené hranice Slezského vojvodství nebylo možné ani symbolické zahájení v polské Wisłe. První poutníci se proto vydali na osmidenní cestu v neděli 14. června přímo z Jablunkova. Téměř třicetičlenné výpravě po ranní bohoslužbě požehnal místní farář P. Alféd Volný a do poutnických pasů jim otiskl první poutnické razítko.

Samolepky s logem vylepil Klub českých turistů

Trasu přes Moravskoslezské Beskydy pro projekt Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje vyznačkoval Klub českých turistů. Znalci místních hor vybrali nejvhodnější úseky s úchvatnými výhledy do údolí a na rozcestníky vylepili malé samolepky s logem stezky. Poutníky tak provází kromě barevného turistického značení také bílá postavička složena z písmen C a M na modrém poli.

„Naším kritériem bylo, aby stezka vedla po trasách Klubu českých turistů, jednodenní etapy měřily od 15 do 20 kilometrů a vedla místy, kde je možnost ubytování větší skupiny poutníků,“ uvedl Martin Peterka, který je koordinátorem projektu Cyrilometodějská stezka.

Stoupání na celé trase je 5112 m a klesání 5341 m. Povrch vede po zpevněných komunikacích převážně po lesních a polních cestách. Stezka je již přesně zanesena do kartografických podkladů na serveru Mapy.cz a do konce července vyjde také tištěný průvodce s mapkou.

Třináct statečných zvládlo projít celou trasu

První poutníci si naplánovali jednotlivé etapy delší. Jejich denní průměr byl 25 km. Z Jablunkova se vydali na Kozubovou, Slavíč a Bílý Kříž, kde je po 27 kilometrech chůze čekal první nocleh na horské chatě Sulov.

Další den pokračovali přes Mezivodí až na Pustevny a Radhošť. Od kaple sv. Cyrila a Metoděje již stezka pokračuje krajem Jihovýchodní Moravy do Rožnova pod Radhoštěm a dále přes Bystřičku na Svatý Hostýn, Zlín a Napajedla. Poslední úsek dlouhý 24 km došli v neděli 21. června.

Celou trasu pěšky z Jablunkova přes Beskydy, Hostýnské vrchy a Chřiby až na Velehrad zvládlo ujít 13 poutníků. Další se již na začátku putování rozhodli jen pro část stezky nebo se připojili později. Do velehradské baziliky dorazila poslední den putování skupina 27 poutníků.

„Během těch osmi dnů se na pouti vystřídalo 40 lidí. Mělo nás být víc, ale někteří se kvůli počasí nepřipojili,“ sdělil Petr Hirsch a dodal, že několik členů výpravy pouť kvůli dešťům vzdalo. „Až do čtvrtka se nám deště vyhýbaly, ale od pátku až do posledního dne putování jsme už mokli,“ přiznal Hirsch.

Poutníci mají roli v dokumentu „Pěšky bez hranic“

Skupinu poutníků provázel celou cestu kameraman Tomáš Lénárd a část trasy absolvovala také režisérka Eva Toulová. O Cyrilometodějské stezce a fenoménu moderního poutnictví natáčí dokumentární film s názvem „Pěšky bez hranic“.

Filmaři postupně prošli všechny čtyři větve Cyrilometodějské stezky a nachodili nejméně 400 kilometrů. Film má za cíl propagovat místa spojená s kulturou, tradicemi a působením slovanských věrozvěstů. V divácích má však také probudit touhu po pěším putování.

„Myslím si, že by lidi opravdu měli chodit. Nebát se toho, prostě začít. Protože to člověku vrací svobodu,“ říká Eva Toulová, která má osobní zkušenost z pěšího putování a navíc má ve svém filmovém portfoliu již jeden poutnický dokument „Camino na kolečkách,“ který vypráví příběh vozíčkáře Jana Duška, který s pomocí přátel doputoval právě do španělské Compostely k hrobu sv. Jakuba Staršího.

Více o Cyrilometodějské stezce na https://www.putujmebezhranic.cz/

Sdílejte článek