Imaginárium břidlice i stříbrný důl. Technotrasa má další lákadla
Středověký stříbrný důl, pivovar nebo třeba rodný dům zakladatele genetiky zájemci nově najdou na takzvané Technotrase.
Stezka propojuje technické památky i místa spojená s řemeslem v Moravskoslezském kraji. Je tak inspirací pro výlety v celé destinaci Severní Morava.
„Technotrasa svým jedinečným konceptem představuje industriální, technické i řemeslné dědictví a nabízí návštěvníkům více než tři desítky míst s neopakovatelným geniem loci. Industriální památky jsou pro náš region ikonické a odlišují nás od ostatních. Těší mě, že od letošní sezóny lidé najdou na trase hned pět nových zastávek,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Šárka Šimoňáková a připomněla, že Technotrasa uspěla v minulosti v prestižní celorepublikové soutěži a získala Velkou cenu cestovního ruchu.
Od letošní sezony mohou lidé na Technotrase navštívit například FUTUREUM, které vzniklo přeměnou bývalého výklopníku a mlýnice uhlí v areálu Dolních Vítkovic. Další novinkou je pivovar Koníček, Imaginárium břidlice u Budišova nad Budišovkou, také Mendelův Dům ve Vražném, kde si lidé mohou prohlédnout expozici zemědělských strojů, na zájemce tam také čekají výukové programy pro děti na téma genetiky nebo posezení v kavárně. Lidé tak mohou prozkoumat památku, kde se geniální přírodovědec německého původu, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti narodil a trávil dětství.
Pátou novinkou na Technotrase je středověký stříbrný důl nacházející se přímo v obci Horní Město u Rýmařova. Jedná se o unikátní místo, kde se těžilo stříbro a železné rudy od konce 15. století do konce 19. století.
„Technotrasa je jedním z našich stěžejních projektů a jsme na ni patřičně hrdí. Turisty se k nám do regionu snažíme lákat na rozličná místa i zážitky. Nové členy má i projekt Pojez, který zase sdružuje ty nejlepší restaurace, bary, kavárny, farmy a podniky v kraji. Ukazujeme, že výlet se dá spojit s lahodným gastronomickým zážitkem. Velkou kapitolou jsou i česko-polské projekty, kterými lákáme turisty do příhraničí a ukazujeme, že hranice nemusí být bariéra pro podniknutí výletu. Nejen na polské turisty cílí projekty Hravé pohraničí a Industriální pohraničí. Novinkou je pak Ostrava Convention Bureau. Díky tomuto projektu zveme do regionu na takzvanou MICE, kongresovou turistiku. Ukazujeme, že nejen Ostrava, ale celý Moravskoslezský kraj, je ideální pro pořádání kongresů a business akcí. Je tady dostatečná ubytovací kapacita, zajímavé a netradiční kongresové prostory, ale také spousta volnočasových aktivit pro účastníky konferencí,“ uvedl jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism Petr Koudela.