Gastronomie
16/03/2023 Petr Sobol

Hvězdné večery, slavné osobnosti i travesti show. Restaurace 8OSMA baví Ostravu

Restauraci 8OSMA v centru Ostravy si lidé oblíbili díky bohatému kulturnímu programu, který podnik nabízí. Vystupovali tady Lucie Bílá či Tereza Pergnerová.

V prostorách nynější restaurace 8OSMA byl provoz zahájen před více než 20 lety. Nyní má podnik pod sebou Jiří Šwigost, který restauraci pod současným názvem provozuje 13 let. „Jsme přátelské místo v centru Ostravy, s dobrou dopravní dostupností od tramvajové zastávky Karolina nebo Elektra, v blízkosti Masarykova náměstí,“ řekl pro patriotmagazin.cz.

Restaurace se proslavila pořádáním řady akcí. Tou úplně první byl Hvězdný večer s Marcelou Holanovou, který proběhl před osmi lety. Akce měla skvělé ohlasy, a tak v nich Jiří Šwigost pokračuje. V současné době probíhají třikrát nebo čtyřikrát za rok.

Kromě Hvězdných večerů se tady konají taky úspěšné talkshow se známými osobnostmi. Do 8OSMY už zavítali Hanka Křížková, Duo Kamélie, Sandra Pogodová, Zdeněk Troška, Halina Pawlovská, Iva Hüttnerová, Naďa Konvalinková a nedávno i Tereza Pergnerová. Tento rok dorazí Aleš Cibulka či Sirény na cestách ve složení Sandra Pogodová, Jitka Asterová a Linda Finková.

„Za svůj největší majstrštyk považuji Hvězdný večer s Lucií Bílou, se kterou se nám povedlo navázat stálou spolupráci,“ pochlubil se Šwigost. V 8OSMĚ mohou návštěvníci zakoupit zpěvačkou vlastnoručně vyrobené šperky, přičemž výtěžek z jejich prodeje je určen na charitativní projekty. Hosté v restauraci mohou také ochutnat a koupit si její LB coffee.

O akce je velký zájem, proto organizátoři vždy doporučují včasnou rezervaci a zakoupení vstupenek. „Mým největším snem je zopakovat akci s Lucií Bílou, ten večer měl nezapomenutelnou atmosféru. Na podzim tohoto roku se snažím domluvit taky návštěvu Ivo Šmoldase, Vaška Vydry a Jany Bouškové. Uvidíme, jak to dopadne,“ prozradil.

Restaurace pravidelně nabízí také polední menu, které je v nabídce od 11 do 14 hodin. „Celodenní provoz kuchyně jsem sice po covidu zrušil, po domluvě nebo zakoupením voucheru je ale možné odpolední jídlo zajistit,“ dodal Šwigost.

8OSMA pořádá také různé tematické akce, jako jsou ladies night, travesti show či retro a oldies party. Nabízí taky rezervaci restaurace pro oslavy, party, firemní a vánoční večírky, školení, svatby i pohřby. „Jsme schopni přizpůsobit se požadavkům našich návštěvníků,“ doplnil Šwigost.

Restaurace už ušla kus cesty a překonala řadu nástrah. To první byla metanolová aféra v roce 2012 s následnou prohibicí. „Pamatuji, že lidé tehdy měli velký strach, že po vypití alkoholu oslepnou,“ připomněl Šwigost, který nerad vzpomíná taky na covidovou dobu: „Využíval jsem výdejové okénko, díky čemuž jsem nemusel restauraci zavřít. Pamatuji, kolikrát denně jsem vyšel schody tam a zpět. Mělo to sice pozitivní dopad na mou fyzickou kondici, ale toto období už bych si znovu nepřál prožít.“

Restaurace 8OSMA však všechny krize překonala a Ostravany baví dál. „Bojuju, jak se dá. Sice všechno zdražuje, ale snažím se co nejvíc udržet přátelské ceny. A chystám i další novinky, rozhodně totiž nechci zůstat stát na místě,“ uzavřel Jiří Šwigost.

Sdílejte článek