Byznys
18/10/2021 ČTK

Hutním firmám v kraji vzrostly náklady na energie o stovky milionů

​Náklady na energie a emisní povolenky vzrostly letos hutním firmám v Moravskoslezském kraji o stovky milionů korun.

Pro hutě představují energie jedny z nejvýznamnějších nákladových položek, takže prudký růst jejich cen má podstatný dopad na jejich hospodaření. Do cen výrobků se zvýšené náklady úplně nedají promítnout. ČTK to řekli zástupci hutních podniků.

"Co se týče nákladů na nákup emisních povolenek, letos huti v meziročním srovnání vzrostly o více než miliardu korun. Stejně tak rostly náklady na spotřebu energie, v řádech stovek milionů korun," řekla mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková. Zvýšené náklady za energie se firma bude snažit promítnout do cen svých produktů. "Nicméně ne vždy je to s ohledem na dlouhodobé kontrakty možné," uvedla mluvčí.

Veškeré energie pro železárny zajišťuje dceřiná společnost Energetika Třinec. Podnik ale nakupuje například také energii z obnovitelných zdrojů, která pokryje provoz administrativních budov. "Provoz hutí je energeticky velmi náročný, ale dle principů cirkulární ekonomiky využíváme k opětovnému zpracování veškeré hutní plyny - vysokopecní, konvertorový i koksárenský. A teplem z kombinované výroby elektřiny a tepla je vytápěno téměř 9000 bytů, školy, nemocnice, služby a ostatní zařízení v Třinci," uvedla Macková.

Mluvčí společnosti Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková řekla, že huti vysoce narostly náklady na energie, protože elektřinu i plyn spotřebovává vzhledem k současné maximální výrobě v hojné míře. "Jako společnost s uceleným hutním cyklem spotřebováváme velké množství ostatních energií, jako je pára, dmýchaný vzduch, stlačený vzduch a tepelná energie. Tyto energie včetně většinového podílu elektrické energie nám dodává společnost TAMEH Czech v rámci naší lokální distribuční sítě. Nemáme fixovány ceny energií, pro nás je důležitá maximální flexibilita kontraktů a transparentní tržní cena," uvedla Černá.

Liberty a TAMEH Czech mají dlouhodobý smluvní vztah, množství dodávek sjednávají na rok. "Část elektřiny a plyn kupujeme na trhu. Růst nákladů průběžně promítáme do cen výrobků," uvedla mluvčí.

Velmi potřebné podle ní je, aby kompenzace nepřímých nákladů za letošní rok byly v maximální výši. "Uvítali bychom také dočasné snížení poplatků za obnovitelné zdroje energie a vzhledem k cenám povolenek pak na úrovni EU prověření možnosti přesunu povolenek do aukcí, což by mohlo jejich cenu snížit," uvedla Černá.

Finanční ředitel společnosti Vítkovice Steel Radek Strouhal uvedl, že náklady na energie jsou meziročně dvojnásobné a cena zemního plynu dokonce čtyřnásobná. "Další růst cen energií ohrožuje ocelářství a už dnes je jasné, že vysoká cena emisních povolenek dopadá nejen na energetiku a průmysl, ale i na veřejnost, protože zdražují materiály, stavby, výrobky," uvedl Strouhal.

Ceny energií se podle něj v ocelářství většinou nefixuji, podnik se proto musí vyrovnat s vysokými spotovými cenami. "Obzvláště složité je to u cen plynu, který je hlavním energetickým vstupem naší společnosti, a navíc i přesto, že je relativně čistým zdrojem, se jeho využívání prodražuje nutností nákupu emisních povolenek na jeho spalování," uvedl ředitel.

Také Vítkovice Steel se snaží zdražování energií promítnout průběžně do cen výrobků. "Ale ve vysoce konkurenčním prostředí, v jakém evropské ocelářství musí fungovat, to je možné jen do určité míry a záleží na jednotlivých výrobcích a poptávce, jak velké zvýšení cen trh unese," uvedl Strouhal.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes uvedl, že stát by mohl odpustit firmám až osm miliard korun na poplatcích za obnovitelné zdroje. Kabinet o tom bude s firmami dál jednat.

Sdílejte článek