Proměny kraje
02/08/2019 Jan Smekal

Hladinu Olešné brázdí jachtaři. Přehrada hostí mezinárodní INTERPOHÁR

Na přehradu Olešnou se sjeli mladí jachtaři z Česka, Slovenska a Polska, aby tady mezi sebou už pošesté poměřili síly při mezinárodním jachtařském závodu INTERPOHÁR.

Diváci, kteří na Olešnou v těchto dnech zavítají, mohou až do neděle sledovat, jak si počínají závodníci ve čtyřech kategoriích.

„Jedná se o mládežnické lodní třídy do 20 let. Máme tady čtyři lodní třídy, a sice dětskou, kde jezdí děti od 8 do 15 let. V té je 28 účastníků. Pak přechodovou lodní třídu Laser 4.7, v níž závodí 13 jachtařů. Dále existuje třída Laser Radial, ve které ale nemáme zastoupení. Součástí našeho závodu je i bývalá olympijská lodní třída Evropa, která už ale olympijskou třídou není. V této jsou dvě posádky,“ přiblížil ředitel závodu a předseda pořádajícího oddílu TJ Sokol Palkovice Kamil Ščerba.

Jednotlivé závodní dny pak vypadají tak, že každý den vyjedou lodě na vodu tak, že každá lodní třída startuje zvlášť.

„Závodníci musí projet trať vytyčenou bójkami. Trasa je sestavená ze tří bójek. První je návětrná, následují bójky číslo dvě a tři. Jachtaři musí objet trojúhelník, potom karusel, následně zase trojúhelník a končí menším stoupáním do cíle,“ přiblížil Ščerba s tím, že trať je všechny dny stejná, ale je třeba reagovat na změny počasí.

„První kurz se jede vždycky proti větru. Vím, že lidé nedovedou pochopit, jak může plachetnice plout proti větru, ale pluje takzvaným křižováním ostře proti větru. Vždycky se tak startuje na pomyslné startovní čáře, která je vytyčená mezi motorovým člunkem, takzvaným startovním trámem, kde jsou startovní vlajky a na druhé straně je bóje. Mezi startovacím člunem a bójí je pomyslná startovací čára, kdy závodníci jsou schopní odhadnout, jestli jsou nad čárou nebo pod čárou,“ popsal ředitel závodu.

„Po startu jedou závodníci nahoru na bójku číslo jedna, tam se otočí, sjedou dolů na bójku číslo dvě, kde se rovněž otočí a pak sjedou dolů, kam je to po větru, na bójku číslo tři. Odtud znovu stoupají na bójku číslo jedna a takto jedou třikrát za sebou.“

Přehrada Olešná je podle Kamila Ščerby jedním z nejideálnějších míst na severní Moravě pro pořádání jachtařských závodů.

„Vzhledem k tomu, že kolem nejsou lesy, tak tady pravidelně fouká, což je k jachtingu třeba. Nikdy se nám ještě nestalo, že bychom tady závody nedojeli,“ poznamenal.

Vítězové v jednotlivých kategoriích budou známí v neděli po odjetí všech jízd. Mohou se těšit na medaile, poháry a věcné ceny.

Mezinárodní INTERPOHÁR podpořil také Moravskoslezský kraj. „Kraj primárně podporuje mladé sportovce. Žáky, dorostence a jachtařské závody na Olešné mají dlouhodobou tradici, jezdí na ně i zahraniční závodníci, takže stojí za to je podporovat,“ řekl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport.

„To, jaké jsou podmínky, musí ohodnotit spíše závodníci či pořadatelé, ale za sebe můžu říct, že je velmi příjemně a taky fouká, takže účastníkům přeji, aby jim foukalo až do neděle,“ pokračoval.

„Tyto závody jsou závislé na počasí, začátek srpna je však nejstabilnější, nejideálnější, co se týče podmínek potřebných k pořádání takových závodů. Byl jsem tady i v minulém roce a i tehdy počasí přálo,“ uzavřel.

Sdílejte článek