Gastronomie
18/04/2024 Petr Sobol

Historická Beseda povstala! Heřmanický pivovar chystá i ubytování s rozhlednou

​Vizualizace: se souhlasem Heřmanického pivovaru

Restaurace Heřmanická Beseda byla založena v roce 1977, od loňského roku má ale nového majitele. Pod svá křídla si ji vzal Heřmanický pivovar, který chystá i spoustu dalších novinek.

Lubomír Noga vede už řadu let úspěšnou ostravskou IT firmu ISSA CZECH. Sleduje však taky pivní trendy a nelíbilo se mu, jakým směrem se vydávají. „Naše pivovary začali kupovat zahraniční majitelé, kterým nešlo o kvalitu, ale jen o čísla. Z klasického řemesla se bohužel stal průmysl,“ řekl pro patriotmagazin.cz. Tehdejší pivo mu přestalo chutnat, a tak před sedmi roky založil komunitní Heřmanický pivovar, první ve Slezské Ostravě. „Ten se rozjel tak, že nestíháme,“ usmál se.

Loni pod sebe pivovar přibral i přilehlou restauraci Beseda, která po covidu padla. „Už předtím jsme jim dodávali naše pivo, a tak jsme se rozhodli, že to zkusíme,“ přiznal Noga. Stejně tak, jako toho na začátku moc nevěděl o pivovarnictví, bylo pro něj novinkou i vedení gastronomického podniku. „Loňský rok byl rokem investic, zejména do technologií v kuchyni. Upravili jsme exteriér, fasádu obložili dřevem, zvelebili jsme i vnitřek,“ pokračoval Lubomír. I tento krok se mu povedl – Beseda se znovu rozjela.

Během obědů má restaurace plno. Navštěvují ji místní, ale i lidé z centra. Velký zájem je taky o akce a oslavy, spousta lidí podnik navštěvuje o víkendech, úspěšně se rozjel vědomostní kvíz. „Každý měsíc děláme i tematické akce zaměřené třeba na Mexiko, Itálii, Asii, tvarůžkové hody nebo řízkobraní. Pokaždé máme plno,“ potěšilo majitele.


Foto: se souhlasem Heřmanického pivovaru

V blízkosti Besedy řadu let fungovala pošta, podle které byla pojmenovaná i přilehlá zastávka MHD. Pobočka pošty ovšem zavřela, a tak se zastávka nyní jmenuje podle pivovaru. Ten leží na dobré strategické pozici. Nachází se v podstatě na vesnici, do centra Ostravy je to ale jen pár minut jízdy autem nebo na kole. Ostatně, cyklisté patří k častým návštěvníkům podniku, který v teplých dnech otevřel už i zahrádku, na níž si pěstuje vlastní bylinky. Pro cyklisty tu chystají také nabíjecí stanici. Zajímavé jsou rovněž vnitřní velkoplošné televize, na nichž hosté každý den vidí, jaké pokrmy jsou zrovna v nabídce.

Chystá se další pivovar i ubytování

Veliký potenciál má restaurace ve spojení s pivovarem, který denně provádí exkurze. Ty probíhají zážitkově a edukativně, vždy trvají minimálně hodinu. „Návštěvníky uvádíme do celého výrobního procesu, díky čemuž pochopí, jak a z čeho se pivo vyrábí. A taky, proč jsme jiní než ostatní,“ pokračoval Lubomír Noga. Heřmanický pivovar totiž používá klasickou technologii otevřených spilek. „Skoro nikdo už takto pivo nedělá, nás to ale baví a máme to rádi. Naše pivo má díky tomu jinou chuť,“ upřesnil majitel.

Pivovar táhne. Navštěvuje ho spousta lidí, z čehož „těží“ i sousední restaurace. Jediné, co v celém komplexu chybí, je vlastní ubytování, ovšem i to se časem změní. Heřmanický pivovar totiž získal přilehlý prostor bývalého obchodu. Ve spodní části vznikne nový pivovar, který rozšíří kapacity toho stávajícího, nahoře pak ubytovací část až pro 25 hostů. „Poptávka po ubytování je u nás veliká, takže jsme rádi, že ho hostům budeme moci nabídnout." Součástí komplexu bude i nová vyhlídková věž, 15 až 20 metrů vysoká, která nabídne krásné rozhledy po okolí. „Uvažujeme taky o zelené pochůzí střeše,“ prozradil Noga.


Vizualizace: se souhlasem Heřmanického pivovaru

Nový pivovar by mohl být v provozu do dvou let, aktuálně se pracuje na finalizaci projektové dokumentace a stavebním povolení. „Z kapacitních důvodů už nejsme schopni pokrýt celkovou poptávku po pivě. V létě už nestíháme speciály, to se ale s novým pivovarem změní. Oba pivovary budou propojené a vzájemně si budou pomáhat,“ objasnil majitel Heřmanického pivovaru. Některé speciály jsou prodané dokonce ještě předtím, než je pivo doleželé. „Ze speciálů teď chystáme například smrkové, bezové, medové nebo borůvkové pivo. Zajímavé na tom je, že si úplně všechno sbíráme sami, zapojíme do toho místní děti, rodiny i seniory,“ uvedl Lubomír Noga.

Další novinku si pivovar nachystal pro heřmanické pamětníky. „Připravili jsme vernisáž a z archivu města jsme vytáhli fotky nejbližšího okolí, které jsou i 150 let staré. Měli jsme dvě besedy s místními pamětníky, kteří nám k fotkám doplnili své vzpomínky. Tyto fotky teď v Besedě vystavíme,“ uzavřel Noga.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama