Nejnovější zprávy: Stračena otevřela v centru Ostravy pekárnu s cukrárnou. Co nová restaurace? Komplikace pro cestující. Do Petřkovic nebudou od pondělí jezdit autobusy

Společnost

Herec Kozub, zachránci životů, sportovci či epidemiolog Maďar. Slezská ocenila osobnosti

​V horkém podvečerním slunci, avšak pod střechou terasy jedné ze staveb na Slezskoostravském hradě převzalo z rukou vedení slezskoostravské radnice čtrnáct osobností ocenění tohoto obvodu.

Foto: Jan Král

Byli mezi nimi jak lidé známí hlavně ve Slezské Ostravě, tak i osobnosti dnes známé po celé republice – například epidemiolog Rastislav Maďar, herec a divadelník Štěpán Kozub či dva bývalí velmi úspěšní fotbalisté, Tomáš Bernady a Petr Zajaroš.

Velké gesto však po udělení ocenění udělal pan Milan Moldřík, který získal ocenění města za to, že pomáhá při organizaci veřejných setkání a podílí se na vytváření občanské společnosti v Kunčicích.

Tento někdejší personalista a konstruktér Nové huti, který žije dvacet let v Kunčicích a celou dobu se aktivně zajímá o své okolí a za občany Kunčic předává podněty ke zlepšení, věnoval finanční částku, kterou získal jako součástí ocenění, starostovi tornádem postižených Hrušek.

Dát ty peníze na psy, když mají problémy lidé, je těžké

„Děkuji za to, že jsem byl oceněn. Můžu s radostí přijmout tu medaili, tu flašku ještě s větší radostí, ale ty peníze bohužel přijmout nemohu. To bych musel jít do hospody a všecko to tam utratit a to by nebylo dobré. Chtěl bych tu odměnu předat našemu starostovi a přál bych si, aby ty peníze předal starostovi Hrušek,“ řekl Milan Moldřík.

Pro Magazín PATRIOT dodal, že byl už dříve rozhodnut finanční část ocenění někomu věnovat. „Měl jsem v merku psí útulek, ale teď jak se stala ta katastrofa na jižní Moravě, tak dát ty peníze na psy, když mají problémy lidé, je těžké…,“ řekl Milan Moldřík.

Podobně zareagoval a svou odměnu pošle na obnovu obcí zničených tornádem i oceněný epidemiolog Rastislav Maďar.

„Ocenění si vystavím a finanční obnos věnuji jižní Moravě. Ani jsem se vlastně nedíval, jaká tam částka je, tak se kouknu, abych věděl, kolik přispěju. Ale tím určitě nekončím, přispěju z dalších osobních prostředků. Myslím, že vlna solidarity, která se v České republice vzedmula, je úžasná,“ řekl Rastislav Maďar na slavnosti.

Mluvčí slezskoostravské radnice Jana Pondělíčková později uvedla, že součástí ocenění byla finanční částka ve výši deseti tisíc korun.

Foto: Jan Král

Kozub: Je mi na Slezské hezky, ocenění mi lichotí a dělá mi radost

Předávání ocenění z rukou starosty a všech místostarostů a místostarostek Slezské Ostravy doprovázeli příjemnými jazzovými prvorepublikovými melodiemi členové Lam tria.

Hned prvním oceněným za oblast kultury se stal dnes velmi populární člen souboru Divadla Mír Štěpán Kozub, který žije už dva roky ve Slezské Ostravě a pro ocenění si přijel i se svou ženou a malou dcerkou Anežkou.

„Potěšilo mě to. Upřímně jsem nevěděl, že Slezská Ostrava uděluje takové ocenění, lichotí mi to a dělá radost,“ řekl populární Štěpán Kozub a dodal, že se určitě cítí Slezskoostravákem. „Už jo. Mně je tady hezky,“ řekl.

Ocenění za sport získal bývalý fotbalový brankář Tomáš Bernady

Za oblast sportu předal starosta Slezské Ostravy Richard Vereš ocenění obvodu bývalému českému fotbalovému brankáři a současnému fotbalovému trenérovi Tomášovi Bernadymu. Ten v nejvyšší československé a české lize odchytal 116 zápasů a v 35 z nich zůstal gólově nepřekonán. Působil v týmech Tatran Prešov, Baník Ostrava a Petra Drnovice.

Za oblast sociální a zdravotní udělili představitelé Slezské Ostravy ocenění odborníkovi, který je zejména dnes v době koronavirové pandemie velmi známý a uznávaný u řady lidí v celé republice.

Epidemiolog Rastislav Maďar je rodákem ze Žiliny, absolventem Jesseniovy lékařské fakulty UK v Martině, ale už dvanáct let žije ve Slezské Ostravě. Má za sebou více než patnáct zahraničních humanitárních misí v rozvojových zemích a věnuje se problematice infekčních nemocí.

Ocenění za práci s dětmi i mladými hasiči

Ocenění v oblasti volného času získala Alena Hlaváčková a to za práci s dětmi z Koblova, zejména v rámci TJ Sokol Koblov. Dobrovolně bez nároku na odměnu totiž pomáhá s organizací tréninků a turnajů této tělovýchovné jednoty. Rovněž pomáhá s pořádáním různých kulturních akcí, brigád, sportovních aktivit, dětských dnů a dalších mimoškolních aktivit dětí.

Za dobrovolnickou činnost získal ocenění Radovan Šugar, a to za dlouholetou obětavou práci pro sbor dobrovolných hasičů Ostrava Heřmanice, kde působí jako starosta a hlavně za dlouhodobou práci s mládeží. Organizuje akce také pro širokou veřejnost, ale především se aktivně věnuje mladým hasičům v Ostravě Heřmanicích.

Bezvládnému muži, který ležel u hradu, zachránili život tři strážníci

Velmi významné ocenění a to za záchranu lidského života, získali tři strážníci Městské policie Ostrava, kteří jsou ze Slezské Ostravy. Letos v květnu zachránili muže, který bezvládně ležel poblíž Slezskoostravského hradu. Muž neměl hmatatelný pulz a strážníci mu téměř deset minut prováděli fyzicky náročnou nepřímou masáž srdce.

V tom jim ještě bezprostředně před příjezdem zdravotníků pomohl i kolemjedoucí cyklista a členové hlídky Policie České republiky, kteří na místo rovněž dorazili. Od skupiny těchto zachránců si pak bezvládného muže převzali zdravotníci, kteří jej převezli na traumatologické oddělení Městské nemocnice Ostrava.

Život muže se podařilo zachránit. A kdo jsou ti tři, kteří si odnesli ocenění za tento hrdinský čin? Monika Hueberová, Pavel Skalický a Štefan Mirga.

Oceněni byli i pořadatel festivalu Pestré vrstvy či legendární hráč Baníku

Další ocenění v oblasti společenské odpovědnosti získal Jan Lenart, odborný asistent z Katedry fyzické geografie a geoekologie Ostravské univerzity. Kromě výzkumu a vzdělávání studentů se věnuje popularizaci krajiny, je autorem odborných článků, monografií, je spoluautorem knihy vydané v letošním roce - Krajina regionů Slezská brána. Od roku 2018 je jedním z pořadatelů vlastivědného ostravského festivalu Pestré vrstvy.

Za rozvoj sousedských vztahů si odnesl další bývalý český fotbalista a reprezentant Československa Petr Zajaroš. V československé lize hrál v 80. letech za Baník Ostrava. V nejvyšší soutěži nastoupil k 164 utkáním a připsal si osm gólů. S Baníkem Ostrava několikrát hrál i evropské poháry. Modrobílý dres oblékal v letech 1976 až 1979 a 1982 až 1988.

Malá firma i za roušky do domovů seniorů a nemocnic

Ocenění za ekonomický rozvoj malých firem získala společnost Gamin, malá firma s dlouholetou historií. I když byl rok 2020 v mnoha ohledech atypický, tato společnost vynaložila velké úsilí na rozvoj. Za hospodářské výsledky byla oceněna jako „Ekonomicky nejúspěšnější firma Moravskoslezského kraje“ a v roce 2020 získala Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost. Společnost buduje nové sídlo a snaží se zvelebit brownfield v lokalitě Betonářské.

Podporuje také místní komunitu například příspěvky na nákup zdravotních potřeb pro děti ze Slezské, podporuje centrum Čtyřlístek v Hladnově a zaměstnanci firmy šili a rozdávali roušky v domovech seniorů a v nemocnicích a společnost také založila Pohybové studio Švédská.

Největší Heimstaden i za přeměnu vyloučené lokality

Naopak ocenění za ekonomický rozvoj velkých firem získala letos společnost Heimstaden, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v České republice, spravuje 43 tisíc nájemních bytů v Moravskoslezském kraji, na Slezské Ostravě je to téměř 1350 bytů.

Do bytů ve Slezské Ostravě loni společnost Heimstaden investovala 84 milionů korun, za poslední tři roky to bylo celkem skoro 200 milionů korun. Jedním z největších projektů firmy posledních let je kompletní rekonstrukce domů v Kunčičkách, které byly dříve vyloučenou lokalitou. Letos společnost dokončí také komplexní rekonstrukce tří domů s 26 byty. Celková investice do domů a nejbližšího okolí dosáhne až 370 milionů korun a Kunčičky nabídnou během tří až čtyř let 300 zrekonstruovaných bytů.

Ocenění získala i ředitelka mateřské školy

Ocenění v oblasti vzdělávání získala ředitelka mateřské školy Lenka Anežková, která jako učitelka nastoupila do mateřské školy po ukončení středoškolského studia v roce 1983, od roku 1991 pracuje jako ředitelka Mateřské školy Požární v Ostravě-Heřmanicích. Ve Slezské Ostravě se narodila, žije zde a ke „své“ mateřské škole má zvláštní citový vztah, jelikož zde chodil její tatínek jako dítě. Na starosti má v současné době zhruba 130 dětí.

Městský obvod Slezská Ostrava těmito oceněními vyznamenal obyvatele, kteří úspěšně reprezentují obvod nebo pomáhají při jeho rozvoji.

„Abychom jim mohli poděkovat za jejich mimořádné lidské vlastnosti, profesní úspěchy a další zásluhy, obrátili jsme se na širokou veřejnost, aby nám pomohla s výběrem těch, kteří si ocenění zaslouží. Z přijatých nominací komise rady vybrala v jednotlivých kategoriích vítěze, které jsme pozvali na Slezskoostravský hrad,“ řekl starosta městského obvodu Slezská Ostrava Richard Vereš.

Ocenění městského obvodu Slezská Ostrava

kultura - Štěpán Kozub

sport - Tomáš Bernady

vzdělávání - Lenka Anežková

volný čas - Alena Hlaváčková

sociální a zdravotní - Rastislav Maďar

dobrovolnická činnost - Radovan Šugar

za záchranu lidského života - Pavel Skalický

za záchranu lidského života - Monika Hueberová

za záchranu lidského života - Štefan Mirga

společenská odpovědnost - Jan Lenart

za rozvoj sousedského života - Milan Moldřík

za šíření dobrého jména obvodu - Petr Zajaroš

za ekonomický rozvoj obvodu v rámci velkých firem - Heimstaden Czech

za ekonomický rozvoj obvodu v rámci malých a středních firem - Gamin s.r.o.