Společnost
02/04/2020 ČTK

Hejtman Vondrák nesouhlasí s plošným vymezením lůžek pro seniory

Moravskoslezskému hejtmanovi Ivu Vondrákovi se nelíbí požadavek plošně vymezit 60 lůžek na 100.000 obyvatel pro seniory nemocné COVID-19 v každém kraji.

S požadavkem přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Situace se má podle hejtmanů řešit individuálně a podle možností a potřeb jednotlivých krajů. Vondrák to uvedl po jednání hejtmanů s Maláčovou.

S ministryní debatovali o opatřeních v domovech pro seniory, kteří patří k nejohroženějším novým typem koronaviru.

"Opatření nejsou jednoduchá. Nejdou dělat plošně. To nám vadí nejvíce. Důležité je, jaké jsou možnosti jednotlivých krajů. Plošné nařízení není rozumné," řekl Vondrák.

Dodal, že konkrétně Moravskoslezský kraj má nyní plán, jak postupovat. "Jak to uděláme, abychom měli prostory pro seniory pozitivní na COVID-19. Není ale možné to nastavit někde od stolu. Netušíme, jestli budeme schopni mít těch lůžek 45 či 60," řekl. Dodal, že v každém případě jich budou desítky.

Kraj chce postupovat několika způsoby. Situaci mají podle Vondráka řešit prioritně samotné domovy. Pokud mají možnost, mohly by třeba vyčlenit celý pavilon, v němž by šlo nemocné izolovat.

"Podle nás není ani šťastné seniory za každou cenu stěhovat. To může mít negativní dopad," míní Vondrák. Dodal, že vedení kraje například jedná i s lázněmi, které by se mohly postarat o seniory z domovů v karanténě. Jako další možnost vidí právě vyčlenění lůžek v nemocnici. "Nechci ale nyní předjímat, kolik jich bude," uvedl.

Podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) si hejtmani včera s Maláčovou vyjasňovali i stanoviska ohledně informování poskytovatelů sociálních služeb. "Když jim napíšou, nám to nepošlou, a lidé se nás ptají. Je tam napsáno (v pokynech od ministerstva) něco jiného, než jsme si řekli, a to nevypadá úplně dobře. To jsou ale takové komunikační závady," uvedl Půta.

Podle něj dnes hejtmani mluvili se zástupci vlády i o plošném testování seniorů. "Nemohou slibovat v televizi, že budou testovat plošně, když to nejsou schopni zařídit," dodal Půta. Při současných možnostech testování by jen v Libereckém kraji bylo potřeba na otestování všech seniorů v domovech osm až deset dnů.

"Hejtmani kritizovali nesmyslná doporučení ministerstva, která jdou přímo na zařízení sociálních služeb, ale kraje informaci nedostanou," řekl ke schůzce hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama