Společnost
22/07/2022 Jaroslav Baďura

Heimstaden instaluje na střechách domů v Ostravě první fotovoltaické elektrárny

​Největší poskytovatel nájemního bydlení v Česku, švédská společnost Heimstaden, do konce roku instaluje první fotovoltaické elektrárny.

Cílem je zajistit částečnou nezávislost na dodavateli elektřiny a mít vlastní „zelený zdroj“. Takto vyrobenou elektřinu bude moci Heimstaden v budoucnu využít i na výrobu tepla. To by mohlo býtve srovnání s cenami tepla na trhu levnější až o dvacet procent.

V rámci osmi pilotních projektů bude Heimstaden instalovat fotovoltaické elektrárny na střechy bytových domů, v některých případech včetně bateriových úložišť. U vybraných projektů chce Heimstaden zmíněné technologie propojit i s nabíjecím bodem pro elektromobily, o které je stále větší zájem.

Elektřina vyrobená fotovoltaikou by v první fázi zajištovala pokrytí nákladů na svícení ve společných prostorách, a na případný provoz výtahů či tepelných čerpadel.

Zařízení Heimstaden instaluje na různých typech nemovitostí ještě letos, dotkne se asi 150 bytů. Nutné je vyzkoušet prostorové a konstrukční možnosti domů a technickounáročnost.

„Pokud se pilotní projekty prokáží jako životaschopné, což očekáváme, budeme umět instalovat desítky fotovoltaických elektráren na střechách našich domů ročně,“ říká generální ředitel české pobočky Heimstaden Jan Rafaj.

Všechny projekty budou realizovány v Ostravě ještě letos.

Sdílejte článek